Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, sněžení -2°C

Vojtěch: „Nerezignuji.“ Fiala chtěl jeho vyhazov, Babiš se diví, Hamáček raději mlčí

Aktualizováno -
24. dubna 2020
14:50
Autor: ČTK, simao - 
24. dubna 2020
07:00

Ministr  Adam Vojtěch (za ANO) není původní profesí lékař, ale právník. Po právním zmatku a prohře u Městského soudu v Praze, který zrušil čtveřici opatření ministerstva zdravotnictví, která vláda převedla nově do krizových nařízení, čelí opět kritice a tlaku na odchod z čela resortu. V týdnu přitom již vysvětloval situaci kolem zakázky pro někdejšího velkého sponzora ANO. A schytává to i kvůli samotné čtvrteční tiskovce, kterou kritici označují za chaotickou - Vojtěch na ní sice oznámil konec zákazu omezení pohybu osob v Česku, ale až na dotaz novinářů později jen jakoby mimoděk dodal, že padá i zákaz vycestování. A nebyl si jistý ohledně dohody nad prodloužením nouzového stavu. Premiér Babiš (ANO) se však ministra zastal, vicepremiér Hamáček (ČSSD) dodal, že si ministry nekádrují a kádrovat nebudou.

„Je to obrovské selhání vlády. Ať už to byl úmysl, nebo to byla nedbalost. Je to prostě mimořádné selhání a jenom se ukazuje, jak vláda jedná zmateně. Vláda by se měla omluvit za ty zmatky a nezákonnost občanům. Měla by z toho okamžitě vyvodit nějaké závěry. Včetně personálních. Podle mě je to na červenou kartu a odchod ze hřiště minimálně pro ministra zdravotnictví Vojtěcha. Takto stát nemůže postupovat a nemůže jednat nezákonně,“ bouřil po rozhodnutí Městského soudu v Praze na TV Nova šéf ODS Petr Fiala.

Právní malér ministra-právníka

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) však neuvažuje o rezignaci kvůli rozhodnutí soudu zrušit čtyři opatření jeho úřadu, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby. Novinářům po čtvrtečním jednání vlády řekl, že opatření byla klíčová pro zvládnutí pandemie v ČR.

K rezignaci vybízeli Vojtěcha kromě Fialy i někteří další opoziční politici. Kabinet opatření přijal znovu jako krizová opatření vlády podle krizového zákona, na což měl čas do pondělí. „Kdyby byl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rapper, první track by se jmenoval Udělejte bordel,“ rýpl si do Vojtěcha poslanec TOP 09 Dominik Feri.

Vojtěch: Rozhodně neplánuji rezignovat

Vojtěch však kritikům navzdory uvedl, že o odstoupení neuvažoval. „Já rozhodně neplánuji odstoupit nebo rezignovat,“ uvedl. „Rozhodně neplánuji rezignovat na základě toho, že jsem vydával mimořádná opatření, která měla zabránit šíření největší pandemie za sto let na území České republiky,“ bránil se Vojtěch.

Na ministra-právníka se však tímto nabalil nemalý právní problém. Vojtěch zdůraznil, že opatření sice podepsal sám, předcházela tomu ale debata na vládě, přičemž kabinet všechna rozhodnutí vzal na vědomí ve svých vlastních usneseních. „Byli jsme přesvědčeni o správnosti postupu. I soud konstatuje, že je to bezprecedentní situace, není tu žádná prošlapaná cesta, jak postupovat,“ uvedl.

Za chodu zjišťoval u mluvčí, jak to je

Mimořádná opatření podle Vojtěcha vedla k tomu, že Česko patří v boji s nemocí covid-19 mezi nejúspěšnější země v Evropě. „Opatření byla klíčová pro zvládnutí pandemie. Debata je dnes odlišná od té před pěti až šesti týdny, tehdy tu byly výzvy k akčnosti, řešení situace, snažili jsme se to řešit proaktivně a ukázalo se, že správně,“ uvedl.

Vojtěch však čelí kritice i za dílčí věci z tiskovky. Oznámil sice konec zákazu volného pohybu osob v Česku, neuvedl však, že se to vztahuje na cestování. Zásadní informaci zmínil jakoby na okraj až při dotazech novinářů. „Je možné vycestovat do zahraničí i na dovolenou,“ říkal Vojtěch až v pozdější fázi tiskovky.

Hamáček: Nebyli nachystaní

Chaoticky pak působila jeho informace o tom, zda se již vláda domluvila, či nedomluvila na návrhu na prodloužení nouzového stavu do 25. května, o kterém informoval ještě před tiskovkou vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

„Neschválila. Pokud vím, tak neschválila,“ říkal o domluvě ohledně prodloužení nouzového stavu ministr po jednání vlády, kterého se přes telekonferenci účastnil. A několikrát se během tiskovky dotazoval mluvčí Jany Adamcové, jak to na vládě vlastně dopadlo, a ujišťoval se, že jeho resort má skutečně připravit odpovídající materiál na páteční jednání vlády, aby byl oficiálně prodiskutován.

Proč tedy Hamáček mluvil o dohodě o 25. květnu? „Protože součástí žádosti vlády Sněmovně o prodloužení nouzového stavu musí být důvodný materiál a ministerstvo zdravotnictví ho musí přes noc napsat. Nebyli na to nachystaní,“ vysvětlil Blesk Zprávám Hamáček, který měl sám v průběhu koronavirové pandemie s Vojtěchem spory. Nyní se však do ministra rázněji nepustil. Vytkl pouze nepřipravenost.          

Feri: Nesmějte se Vojtěchovi

Vojtěch nicméně upozorňoval, že prodloužení nouzového stavu, proti kterému byl původně premiér Babiš i ministři za ANO, je nyní po verdiktu soudu nutnost. Jsou s ním spjatá klíčová krizová vládní opatření, která by rázem ze dne na den přestala platit. Nouzový stav nyní platí do 30. dubna, od 1. května by však rázem padla všechna hlavní omezení. A před tím Vojtěch důrazně varoval.

„Nesmějte se, prosím, Adamovi Vojtěchovi, že neví, jestli vláda schválila prodloužení nouzového stavu nebo ne. Když ho v březnu vyhlásila, tak jsem se o tom dozvěděl z médií, protože řadovým poslancům se to hromadně neposílalo. Teď už jsme dál a neví o tom už ani ministři,“ navezl se ještě jednou do Vojtěcha poslanec Feri.

Rakušan: Chaos ministra Vojtěcha. Měl by odstoupit

Přísnější k Vojtěchovi je však šéf STAN Vít Rakušan. „Kvůli chaosu ministra zdravotnictví a vlády nastala právně nová situace. Až vláda zažádá, jistě to podrobně zdůvodní, včetně argumentů, k čemu je nouzový stav potřeba, jaká omezení jsou na základě dat nutná, zda v této situaci platí rozvolňování scénáře. Pak se rozhodneme. Jen je celý tenhle chaos zbytečný. Od začátku krize upozorňujeme, že vláda musí postupovat podle krizového zákona,“ uvedl Rakušan.

„Myslím, že už to stačilo. A myslím, že by pan ministr Vojtěch měl po těch dnešních událostech odstoupit,“ vyzval po čtvrteční vládní tiskovce.

O sponzorovi ANO prý Vojtěch v životě neslyšel

Vojtěch čelil v týdnu kritice však i za to, že jeho úřad přiklepl dodávku na respirátory za částku převyšující 5 milionů někdejšímu velkému sponzorovi ANO. Ve Sněmovně tvrdil, že toho muže nikdy neviděl a neměl tušení, že šlo o sponzora.

„My vzhledem k tomu, že jsme všechno zveřejnili, od koho nakupujeme, tak určitě nemáme co tajit. Kdybychom chtěli něco tajit, tak určitě tuto informaci nebudeme zveřejňovat. Mám naprosto čisté svědomí. O té firmě jsem se dozvěděl včera poprvé. I o tom člověku. Já jsem ho nikdy neviděl, vůbec jsem netušil, že je to nějaký sponzor hnutí ANO, a můžu vás ujistit, že toto nehrálo jakoukoli roli,“ bránil se Vojtěch této kritice.

„Jsme v době nouzového stavu, byli jsme v době nouzového stavu z hlediska všech nákupů, a všechny ty spekulace... mám pocit, že lidé trochu ztrácí paměť, kde jsme byli na začátku března, jaký byl obrovský tlak dodat ochranné prostředky zdravotníkům a dalším sociálním pracovníkům, a nyní se vytahují takovéto myšlené kauzy, kdy skutečně představa, že tady dohazujeme nějakému sponzorovi hnutí ANO zakázky - o tom nikdo na ministerstvu nevěděl, že takový člověk existuje, a já také ne - je absurdní,“ dodal v úterý ministr.

Ve čtvrtek pak podotkl, že se nyní nevede debata o přeplněných nemocnicích a jednotkách intenzivní péče, ale například o způsobu nákupu ochranných prostředků, což je ale podle Vojtěcha „daní za úspěch“, že se pandemii na území ČR podařilo zvládnout.

Skopeček: To jsou teda hrdinové

Vojtěch však není sám, kdo to schytává. „Vláda má průšvih a na tiskové konferenci po vládě je jen A. Vojtěch a prázdné stolečky. Kde jsou premiér, vicepremiéři Schillerová, Havlíček a Hamáček, kteří nevynechají jedinou mediální příležitost? Takoví hrdinové jsou v čele státu v době krize k nezaplacení!“ divil se poslanec ODS Jan Skopeček.

Na Babišovu neúčast Vojtěch zareagoval právě na tiskovce. „Pokud jde o pana premiéra, tak to se musíte zeptat jeho. On samozřejmě byl přítomen na vládě, resp. v rámci telekonference. Nedokážu na to odpovědět, proč tu není, ale pověřil mě, abych vás seznámil s těmi závěry, protože jsou primárně v oblasti zdravotnictví a našeho resortu,“ uvedl osamocený Vojtěch, po jehož boku nestál při ohlašování zásadních změn, ale i reakci na verdikt soudu žádný z členů vlády, jen jeho náměstek Roman Prymula.

Babiš pak avizoval, že na páteční tiskovku po jednání vlády půjde. „Když jsem tam chodil, tak jste řekli, že jsem populista, když tam nechodím, zase máte problém. Já teď na tiskovou konferenci půjdu, když vám tam tak chybím všem. Já vystupuju do médií a nemám potřebu stále něco říkat. V neděli večer mám Čau lidi, doufám, že se na to koukáte (...) Když vám to udělá radost, tak dneska tam půjdu,“ řekl premiér v Radiožurnálu.

Absenci na tiskovce při oznámení důležitých změn vysvětloval i Hamáček. „O tom, kdo půjde na tiskovou konferenci, rozhodl pan premiér, ten tam vyslal pana ministra zdravotnictví ,“ uvedl Hamáček s tím, že on sám neviděl „důvod vystupovat dvakrát ke stejné věci“, protože měl v plánu páteční tiskovku po jednání krizového štábu.

Hamáček: Opozice líčí jen chaos. Vadí mi vulgarity

Hamáček přitom míní, že opozice v poslední době místo konstruktivní kritiky používá hlavně slovo „chaos“. „Já se snažím s kolegy z opozice komunikovat, teď můžeme vést debatu, co je ještě standardní politický boj v Poslanecké sněmovně,“ uvedl. „Já chápu, že opozice z definice bude vždycky nespokojená, protože jejím úkolem je vždy kritizovat vládu. Zejména v té poslední době se to místo věcné kritiky se to občas už zvrhává do osobních útoků, vulgarit a to mi nepřijde úplně vhodné,“ postěžoval si v pátek Hamáček.

Vlastní vztahy s Vojtěchem však po jednání Ústředního krizového štábu řešit nechtěl. A taktně o nich pomlčel. „Nechtějte po mně, abych na tiskové konferenci krizového řešil fungování vlády z hlediska spokojenost s koaličním partnerem, to si musíme říct v rámci koalice. A stále platí to, že my si vzájemně nekádrujeme ministry. Každý předseda politické strany odpovídá za to, koho do té vlády jmenoval a jak je potom s jeho prací spokojen. Já nebudu hodnotit tuto oblast, to přísluší voličům a přísluší to panu premiérovi,“ dodal Hamáček.

Babiš: Proč by něko odcházel?

Babiš v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál na Vojtěchovu obranu po prohraném soudu uvedl: „Soud neřekl, že jsme postupovali špatně. Soud řekl, že jsme měli postupovat dle jiného zákona, my jsme to včera večer napravili.“

Kritiku i výzvy k demisi odmítal. „Proč bychom odcházeli, já bych čekal, že nám poděkují, že jsme zachránili tisíc životů. Tak si vzpomeňte, jak to bylo v Itálii, jak tam intubovali lidi na chodbách, jak se rozhodovali, jestli tenhle zemře, nebo nezemře, jak skladovali mrtvoly na ledových plochách v Americe. To všichni zapomněli, to je neuvěřitelné. Proč by někdo odcházel? Já bych čekal, že nám všichni poděkují. A my jsme makali. Od rána do večera, sedm dní v týdnu. Udělali jsme maximum, zachránili jsme tisíce životů. Naši kritici nezvládali řídit tuhle zemi ani v normálních časech,“ reagoval Babiš na výtky opozice.

Video  Ministr Vojtěch o koronaviru a Velikonocích: Vývoj je dobrý, negativní vliv se neprojevil, můžeme být optimističtí  - Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

sekebo ( 6. května 2020 09:51 )

Kdyby tu nastoupila skvadra azura z ODS (tragéd Fiala, přihlouplý Skopeček, ťapala Stanjura), tak to tu dnes vypadá, jak u Talošů, včetně gigantického zadlužení.

sorgedoktor ( 3. května 2020 13:09 )

Mne rovnez pripadaji jeho retoricke vykony jako projevy snahy byt opozici za kazdou cenu

pindal ( 29. dubna 2020 18:24 )

To je pravda,čím více pozice bude pracovat pro lidi,tím více opozice bude škodit.Máte oba pravdu.

pindal ( 29. dubna 2020 18:01 )

Mildo,to mluvíš ze svých zkušeností,viď?A dal jsi to a nebo jsi taťku zklamal?

pindal ( 29. dubna 2020 17:48 )

Je to strana,která má za úkol nás v těžkých chvílích pobavit.To je těžký úkol,proto bych je nezatracoval.A mají na to ty správný lidi,tak je nechte pracovat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud