Jedna cesta do Tesca a chlapeček (1) se nakazil koronavirem. Britové nakupují bez roušek

Autor: Darina Jíchová - 
7. dubna 2020
21:44

Peter Jones z anglického Devonu na svém twitteru sdílel varování pro všechny rodiče poté, co jeho ročního syna narychlo odvezli do nemocnice. U chlapce se potvrdil koronavirus a Jones věří, že se nakazil během nákupu v hypermarketu Tesco, napsal list The Mirror. Na rozdíl od Česka, kde je povinné při nákupu nosit roušku a jednorázové rukavice, ve Velké Británii chodí lidé do obchodů bez ochranných prostředků.

U Jonesova syna se začaly projevovat klasické příznaky koronaviru způsobujícího nemoc covid-19, když se chlapcův stav zhoršil, byl převezen do nemocnice. Testy u něj potvrdily nákazu, Jones si lámal hlavu nad tím, kde se syn mohl nakazit, domnívá se, že nejpravděpodobněji při nákupu.

„Nemoc se nevyhýbá ani těm nejmladším.“

„Po krátké hospitalizaci je nejmladší syn doma a zotavuje se z koronaviru. Pomohla mu hlavně kyslíková maska a antibiotika. Obrovské poděkování patří našemu praktikovi za včasnou a rychlou reakci a všem lékařům a sestrám, kteří se o něj starali v nemocnici. Jsou to skuteční hrdinové,“ napsal Jones na svém twitteru.

Rodina teď stráví tři týdny v preventivní karanténě. Jones zveřejnil jejich příběh, aby upozornil nejen na to, že „stačí málo, aby se člověk nakazil“, ale také to, že „nemoc se nevyhýbá ani těm nejmladším“.

„Děkuju za vaši podporu. Lékaři říkají, že tak prudký průběh nemoci u dítěte je výjimečný, měli jsme prostě smůlu. Vysvětlili nám, že teď už se nemusíme bát, že se rychle uzdravuje,“ dodal Jones. „Důvodem, proč jsem zveřejnil něco tak osobního, je, že chci, aby lidé věděli, že i jeden rychlý zbytečný výlet do obchodu představuje riziko,“ prohlásil Jones na svém twitteru.

Jones: Nechci vyvolat paniku

„Prosím vás, zůstaňte doma, nechoďte ven. Ochráníte sebe, své blízké i všechny ostatní. Bojím se, že můj tweet vyvolá paniku a lidé se budou bát chodit nakupovat. To nechci, vím, že ne každý může využít dovoz zboží a že obchody dělají všechno, aby ochránily zákazníky i své zaměstnance. Jak jsem řekl, my jsme prostě měli smůlu. Všichni musíme zkusit omezit náš pohyb včetně nákupů,“ domnívá se Jones.

„I v době této krize, někteří stále houfně navštěvují parky a pláže. Prosím vás, buďte doma,“ zakončil Jones. V Británii zuří pandemii koronaviru, která si v zemi vyžádala 5373 obětí, mezi více než 52 tisíci nakažených je i premiér Boris Johnson. Počet uzdravených narůstá pomalu, z nemoci se vyléčilo necelých 300 pacientů včetně prince Charlese.

Video Vojtěch a novinky o koronaviru: Ministr řešil uvolnění opatření, promořenost Česka, testování i nákup respirátorů - ČTK

zdenek43 ( 7. dubna 2020 22:45 )

NOOOO HLAVNE TEN TATINEK by mel uacit u sebe - BRAT DITE v DOBE EPIDEMIE do kolektivu?? - - - TEN tatinek je stejne bl bej - jako byla TA ZENSKA ktera se oparila kavou v papirovem kelimku a tvrdila, ze TO NEVEDELA, ZE SE MUZE OPARIT !!!!


Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19, se může přenášet na vzdálenost až 4,5 metru a ve vzduchu vydrží i 30 minut. Průměrná inkubační doba je 5 dnů. Do 12 dnů se příznaky choroby projeví u většiny (97,5 procenta) nakažených. Virus podle studie navíc může ulpívat i na povrchu předmětů, kam dopadnou kapénky nakažených, což zvyšuje riziko infekce, pokud se nic netušící lidé těchto povrchů dotknou a pak si sahají na obličej.

Doba, po kterou se koronavirus na předmětech udrží, záleží na okolní teplotě a typu povrchu, píše South China Morning Post. Například při teplotě 37 stupňů Celsia může nový typ koronaviru přežít na materiálech jako sklo, látka, kov, plast či papír dva až tři dny.

Studie šíření viru v autobuse
Autoři studie vycházeli z konkrétního případu, kdy v nejhůře postižené zemi, Číně, 22. ledna nastoupil do dálkového autobusu plného cestujících pasažér nakažený koronavirem ("pacient A"). V Číně jsou ve všech dálkových autobusech povinně instalovány bezpečnostní kamery, takže epidemiologové mohli poměrně snadno šíření viru v daném místě zdokumentovat.
Podle záznamů kamery "pacient A", který už se v době cesty necítil dobře a u kterého se později potvrdila nákaza koronavirem, neměl během čtyřhodinové jízdy na obličeji ochrannou roušku - stejně jako většina dalších lidí v autobusu, včetně řidiče. Ostatních cestujících se nicméně nakažený nedotýkal, ani se s nimi nebavil. Okna 48místného autobusu byla po celou dobu zavřená.

Než pacient A vystoupil v dalším městě, stihl nakazit sedm pasažérů. Mezi nimi přitom nebyli jen ti, kteří se nacházeli v blízkosti přenašeče, ale také několik osob sedících o šest řad dál.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud