„Cítil jsem se jako rodinný psycholog,“ loučil se Juncker. A zmínil lásku svého života

Autor: ČTK, sova - 
29. listopadu 2019
21:57

Ne všechny vytyčené cíle se mu podařilo splnit a často si prý připadal jako „rodinný psycholog Evropy“, každopádně doufá, že se na něj bude vzpomínat jako na někoho, kdo usiloval o lepší Evropskou unii. Končící předseda Jean-Claude Juncker v pátek v příspěvku pro web Politico bilancoval své pětileté působení v čele Evropské komise. Zmínil se například o okolnostech seznámení s manželkou amerického prezidenta Donalda Trumpa a slíbil, že ani přes odchod z aktivní politiky se k evropským záležitostem nepřestane vyjadřovat.

„Během uplynulých pěti let jsem se často cítil jako rodinný psycholog Evropy, když jsem se snažil všechny udržet spokojené a na jedné lodi,“ napsal 64letý Juncker, který od zpravodajského serveru jako „dárek na rozloučenou“ dostal prostor připravit páteční speciální vydání pravidelného ranního souhrnu dění Brussels Playbook.

Země EU musí podle Junckera držet pohromadě, protože demograficky i ekonomicky je předbíhají jiní světoví hráči. Jednota ale neznamená „vymazání národních identit“, nýbrž pečování o tyto identity a současné zdůrazňování společných hodnot, napsal odcházející šéf EK.

„Evropa je a bude láskou mého života“

Udržet všechny „na jedné lodi“ se ale EU během jeho funkčního období nepodařilo. Britové se v referendu v roce 2016 vyslovili pro odchod z bloku poté, co Londýn v listopadu 2015 „předložil požadavky na zlepšení podmínek členství, které už tak mnozí považovali za příznivé“.

O čtyři roky později odejdu ještě předtím, než odejde Spojené království. Jistým způsobem z toho nejsem nešťastný, protože mi láme srdce sledovat, jak z naší unie odchází jeden z jejích členů,“ uvedl Juncker.

Možnost vést posledních pět let unijní exekutivu označil za „nejvyšší možnou poctu“, protože Evropa „je a stále bude velkou láskou mého života“. Přesto, že se jeho komisi nepodařilo naplnit všechny cíle, které si při nástupu vytyčila, Juncker doufá, že se na něj bude vzpomínat v souvislosti se snahou změnit EU k lepšímu.

Zmínil v tomto ohledu pozitivní ekonomické statistiky či „drastické snížení“ množství projednávaných legislativních návrhů, což prý komisi umožnilo soustředit se na priority občanů bloku.

V pasáži o „nevyužitých příležitostech“ píše Juncker o nedokončené dohodě o partnerství se Švýcarskem i o pokračujícím rozdělení Kypru na řeckou a tureckou část. Ostře pak kritizuje skutečnost, že stále nebyly zahájeny přístupové rozhovory se Severní Makedonií a Albánií, ačkoli tyto země splnily příslušné podmínky.

Trump dělal Junckerovi komplimenty

Juncker kromě toho popisuje řadu kuriózních momentů ze svého působení v čele EK. Vyzdvihl například komunikační schopnosti bulharského premiéra Bojka Borisova, který kvůli absenci společného jazyka musel Lucemburčanovi význam jistého energetického projektu ilustrovat improvizovaným náčrtkem.

Jako kompliment pak údajně bere slova prezidenta Trumpa, který jej v minulosti označil za „tvrďáka“ a „brutálního zabijáka“. V této souvislosti Juncker popsal způsob, jakým jej Trump na summitu G7 v roce 2017 představil své ženě Melanii. „Všechny tyhle hlavy států, (německá kancléřka Angela) Merkelová, (francouzský prezident Emmanuel) Macron atd. šéfují jedné zemi. Ale Jean-Claude, ten jich má pod sebou 28!“ řekl prý Trump.

Juncker v těchto dnech opouští vrcholnou politiku a funkce předsedy Evropské komise se poprvé ujímá žena: Němka Ursula von der Leyenová. Lucemburský expremiér ale uvedl, že veřejnému životu nedává sbohem, a že nikdy nepřestane Evropě „propůjčovat svůj hlas a své srdce“.

Lubomr Babek ( 30. listopadu 2019 00:11 )

No, tak ať třeba shoří v pekle, ožrala.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud