Juncker zmínil tragický moment pro Evropu: Nevměšovat se do brexitu byla chyba

Autor: ČTK, tva - 
22. 9. 2019
17:45

Odchod Británie z Evropské unie je „tragickým momentem pro Evropu“. V rozhovoru, který v neděli vyšel ve španělském deníku El País, to řekl předseda končící Evropské komise Jean-Claude Juncker. Zároveň prohlásil, že lituje toho, že komise nezasáhla proti falešným zprávám před britským brexitovým referendem v roce 2016. Navzdory dosavadním komplikacím s přípravou dohody o podmínkách britského vystoupení z evropského bloku se Juncker domnívá, že Londýn a Brusel se do konce října na takovém dokumentu shodnou.

Právě 31. října přitom končí mandát Junckerovy komise, tedy ve stejný den, na kdy je v současné chvíli odchod Británie z EU plánován. Podle šéfa evropské exekutivy jde brexit „proti smyslu historie a proti duchu (bývalého britského premiéra Winstona) Churchilla, který se svého času zastával Spojených států evropských“.

„Myslím, že máme ještě šanci dosáhnout dohody s Londýnem,“ uvedl zároveň Juncker. Dodal, že jeho schůzka s britským premiérem Borisem Johnsonem z minulého pondělí byla „konstruktivní a částečně pozitivní“. „Nesdílím představu těch, kteří si myslí, že si Johnson zahrává s námi i sám se sebou. Věřím, že se snaží najít dohodu přijatelnou jak pro britský, tak pro evropský parlament,“ prohlásil Juncker.

Cameron chtěl Brusel držet zkrátka

Poznamenal, že lituje toho, že se Evropská komise „rozhodla nezasáhnout“ v roce 2016, kdy se v Británii chystalo referendum o odchodu z EU. Téměř 52 procent voličů se v něm vyslovilo pro opuštění evropské osmadvacítky.

Juncker v rozhovoru mluvil o „kampani lží a falešných zpráv“ před referendem a dodal: „V komisi jsme se rozhodli nevměšovat na žádost Davida Camerona (tehdejšího britského premiéra - pozn. red.), a to byla velká chyba.“

Střídání stráží v EK: Nová šéfka Ursula von der Leyenová schválila eurokomisaře pro další období.Střídání stráží v EK: Nová šéfka Ursula von der Leyenová schválila eurokomisaře pro další období. | Reuters

Na dotaz španělského listu ohledně snah Katalánska o dosažení nezávislosti Juncker řekl, že nebude komentovat probíhající soudní kauzy ve Španělsku. Španělský nejvyšší soud má totiž vynést verdikt v procesu s vůdci hnutí za katalánskou nezávislost.

„Nejsem nakloněn stupidnímu nacionalismu, protože ten nikam nevede,“ dodal nicméně šéf komise a ihned zdůraznil, že „to není komentář proti Katalánsku, které respektuji takové, jaké nyní je“.

Zástupci nezávislosti, ať již pravicoví, či levicoví, jsou nyní v čele tohoto severovýchodního španělského regionu se 7,6 milionu obyvatel. „Evropa je malý kontinent, který ztrácí důležitost ekonomicky i demograficky,“ varoval Juncker. „Není tedy čas na nacionalistické přeskupování, ale spíše na sjednocování národů,“ zdůraznil.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

anonym01 ( 22. září 2019 18:49 )

Každý národ má právo bez vměšování se rozhodnout . Britanie taky. E.U není svaz bolševických republik s ŘÍZENIM V BRUSELU. Nebo snad ano?

salto ( 22. září 2019 18:12 )

Ale, ale, ale, pan Juncker vystřízlivěl?

Schlafenberg ( 22. září 2019 18:09 )

Brusel že se nevměšuje do Brexitu ? Ten lže až se mu od huby práší. Nechtějí je za každou cenu pustit. Div že tam nepošlou tanky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa