Jourová se emotivně radovala z důvěry Babišovy vlády. V Bruselu prý „neprošla lobotomií“

Autor: ČTK, Mii, simao - 
26. 8. 2019
14:38

Široce se usmívala a radovala z toho, že znovu dostala důvěru české vlády. Eurokomisařka Věra Jourová, někdejší ministryně pro místní rozvoj, by měla i nadále pokračovat v Bruselu. Babišova vláda ji potvrdila jako nominantku na eurokomisařku.

Nastupující šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová chtěla mít po pondělku k dispozici kompletní seznam potenciálních eurokomisařů nominovaných členskými zeměmi Evropské unie. Známí nebyli kandidáti Itálie a Francie, Věra Jourová coby česká kandidátka se pak dočkala oficiálního potvrzení ze strany české vlády v pondělí, když se Babišův kabinet sešel znovu po vládních prázdninách. Nová EK začne úřadovat 1. listopadu.

„Já mám tak trošku dejá vu, stála jsem tu před pěti lety a já nevím, jestli se do politiky hodí emoce, ale musím říct, že tím, že asi před minutou jsem dostala podporu české vlády pro další mandát v Evropské komisi, tak jsem skutečně velmi dojatá, pohnutá. Je to pro mně obrovská čest, zároveň obrovský závazek, obrovská odpovědnost,“ říkala v pondělí Jourová ve Strakově akademii.

Video „Brusel mi zazdil rodinu.“ Jourová pro Blesk bilancovala práci komisařky. Co ji chybí? - David Budai, Jan Jedlička, Pavel Kříž

Nyní čeká, zda dostane podporu Evropského parlamentu. Svou práci chce dělat nadále kuprospěchu evropských občanů, před EU stojí řada řešení staronových problémů, podotkla.

„Budeme muset řešit novou situaci v obchodní politice, rostoucí vliv Číny, změny v pozici USA, budeme muset dotáhnout řešení brexitu,“ vypočítávala. Mluvila i o technologických změnách, které EU musí dotáhnout, aby byla ve světě konkurenceschopná. Ale také o otázce klimatických změn.  

Na nové portfolio eurokomisařky se těší přesto, že neví, co to bude. S Ursulou von der Leyenovou se formálně sejde ve středu dopoledne. Bude opakovat poždavek z neformální schůzky, kdy by chtěla pro Česko získat pozici místopředsedyně komise

Výzvu Ursuly von der leyenové nevyslyšeli

O víkendu se skupina známých nominantů rozrostla o belgického ministra zahraničí Didiera Reynderse, čímž se zvýšil na čtyři počet kandidátů zastupujících rodinu evropských liberálů. Osm potenciálních komisařů pochází stejně jako von der Leyenová z lidovecké formace, deset zástupců by v nové komisi mohli mít socialisté.

Nastupující předsedkyně von der Leyenová členské země vyzvala, aby nominovaly vždy dva kandidáty - jednu ženu a jednoho muže. Chtěla mít jistotu, že bude moci vybrat genderově vyvážený tým eurokomisařů. Její výzvu ale dosud vyslyšelo pouze Portugalsko a Rumunsko.

Nová šéfka EK může po ohlášení nominací vlády požádat, aby navrhly jiného kandidáta, do obsazení postů v komisi pak může promlouvat také Evropský parlament.

Sestavování týmu eurokomisařů nemusí být pro von der Leyenovou jednoduché, protože bude muset naslouchat požadavkům politických stran a zároveň se vypořádat s ambicemi jednotlivých členských států.

Jourová: Neprošla jsem lobotomií

Mnoho z nich požaduje prestižnější ekonomická portfolia, což je také případ české vlády, jak potvrdila i dnes Jourová. „Nikdy jsem nepřestala mít na paměti, odkud jsem přišla,“ řekla v pondělí Jourová ke své práci v Bruselu.

Komisař je dle ní zvláštní pozice, „ale neprochází lobotomií“. „Já jsem si vždycky vědoma, že jsem z České republiky, byla jsem hrdá na svou zem a jsem hrdá na svou zem. A taky se sem budu jednou vracet. Nikdy jsem si nehrála na evropskou ministryni spravedlnosti,“ podotkla také.

České předsednictví v Radě EU v druhé půlce roku 2022 označila za prestižní a vlivovou záležitost. „Během toho půlroku, ale i nějakou dobu předtím i potom má ten stát velmi silnou pozici v ovlivňování toho, jak bude třeba vypadat konečná legislativa řady oblastí, takže je to velmi významná role. Já jsem osobně toho názoru, že předsednictví nemusí sálat přepychem a nějakými luxusními rysy, mě se moc líbí např. teď probíhající finské předsednictví. Finové také deklarovali, že vypustí všechny nadbytečné věci, které zbytečně zatěžují daňového poplatníka, dělají to zatím velmi dobře,“ podotkla Jourová.

Bude ráda, kdžy Češi dokáží předsednictví vést se svou kvalitou za velmi nízkou cen, dodala Jourová.

Video Babiš jedná o oblasti pro Jorouvou. Kytku pro Leyenovou přivezl z Prahy - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Domda ( 27. srpna 2019 15:46 )

Jourová je velice špatná volba Babiš si vybírá kvalitní debilky je to vidět dnes a denně i někteří ministři jsou skutečně odborníci na slovo vzatí vzor Schillerova Adam a spol.

tomik007 ( 26. srpna 2019 16:08 )

Nekdo ji vyfoukne ventilek....

seke ( 26. srpna 2019 14:46 )

Je chráněnkou Zemana, mluvil o ní jako o chudince co jí dohnaly až do Bohnic.

seke ( 26. srpna 2019 14:44 )

Kybl paruku ji radí madam Macron

santikxauz ( 26. srpna 2019 14:43 )

Jourová hlasuje proti zájmům českých občanů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa