Kalousek vytáhl bolševiky kvůli funkci pro Válkovou. A chartista Kroupa rezignoval

Autor: ČTK, simao - 
7. 5. 2019
06:01

Jmenování poslankyně ANO a exministryně spravedlnosti Heleny Válkové vládní zmocněnkyní pro lidská práva vyvolalo kritiku některých expertů na sociální problematiku. Pochybnosti mají i někteří romští odborníci. Chartista Daniel Kroupa rezignoval na členství ve vládní radě pro lidská práva, Válková na to reagovala slovy, že ji jeho rozhodnutí mrzí, ale vidí za ním „osobní problém“. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek se pak pustil i do ČSSD, která funkci pro Válkovou podpořila. 

„Stará bolševická zásada je opět s úspěchem aplikována: ‚Lidská práva? Když to nemůžeme porazit, musíme to personálně obsadit.‘ ČSSD znovu a znovu hraje roli poslušného a poníženého kolaboranta,“ napsal v reakci na jmenování Válkové Miroslav Kalousek (TOP 09).

Vysokoškolský učitel a filozof Daniel Kroupa svůj odchod z vládní rady pro lidská práva ohlásil hned poté, co se před deseti dny zpráva o navržení Válkové do funkce objevila. Signatář Charty 77 uvedl, že zmocněncem bývaly osobnosti, které v minulosti vystupovaly proti komunistickému režimu či se lidským právům věnovaly. Válkovou označil za normalizační komunistku, z níž se nyní stala „obhájkyně neobhajitelného“.

Bývalá šéfka resortu spravedlnosti Helena Válková patří k zastáncům premiéra Andreje Babiše (ANO), který je stíhaný v kauze dotací pro farmu Čapí hnízdo. Válková v pondělí uvedla, že ji Kroupova rezignace mrzí. „Je to jeho svobodné rozhodnutí,“ upozornila exministryně. Podle ní s ní má Kroupa „očividně nějaký osobní problém“. Dodala, že se lidským právům věnuje dlouhodobě a podílela se na zákonech, třeba na ochranu obětí trestných činů.

Pochybnosti i u Romů

Pochybnosti vzbuzuje jmenování i u některých členů rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Důvodem je to, že nehlasovala pro vydání poslance SPD Miloslava Roznera k trestnímu stíhání kvůli jeho výrokům o bývalém romském táboře v Letech u Písku. „Vrhá to pochybnost na to, jak bude agendu (Romů) obhajovat,“ řekla členka rady Edita Stejskalové serveru Romea.cz. Podle ní by bylo vhodnější, kdyby zmocněnec neměl vazbu na politickou stranu.

Podle Institutu pro sociální inkluzi má Babiš jistotu, že ho „jemu oddaná“ Válková nebude za cokoliv kritizovat. „Z mého pohledu paní Válková rozhodně není osobou, která by se profilovala v oblasti lidských práv a která by měla autoritu,“ uvedl šéf institutu a někdejší ředitel vládní agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Míní, že Babišova vláda odsunula lidskoprávní agendu na „druhou kolej“.

Půjde do střetu s vládou?

Podle Veroniky Šprincové z organizace Fórum 50 % na podporu rovného zastoupení žen v politice a rozhodovacích pozicích přistupuje Válková k tématu rovnosti žen a mužů přinejmenším otevřeně. „Je to ale to minimum. Pevně doufám, že bude v jejích silách aspoň udržet to, co se podařilo za ty roky vybudovat. Aby se zachoval systém, který tu je a aby téma zůstalo v gesci vlády,“ řekla ČTK Šprincová.

Podle ní třeba zachování dotací na programy na podporu rovných šancí pro ženy bude „lakmusový papírek“ toho, zda je nová zmocněnkyně ochotna jít do střetu s vládou. Jmenování nové zmocněnkyně zůstalo bez reakce z Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP). Její předseda Václav Krása ČTK pouze řekl, že s Válkovou zatím nikdy nejednal. Míní, že se ale nejspíš otázky některých menšin nebudou dostávat tak do popředí.

flesch2z ( 8. května 2019 12:32 )

ČSSD kolaborovala?

Jak mohla ČSSD kolaborovat, když s komunisty táhne od jejich vzniku?

satanas ( 8. května 2019 09:36 )

Potomci Hitlerovo poskoku dnes haJluji na namestich!! Hlupano!!

satanas ( 8. května 2019 09:24 )

Zitra. 9 kvetna budou slusni lide slavit skutecny konec valky

v Evrope..Osvobozeni Ceskoslovenska Rudou armadou..Je priznacne jak se "tzv.CT

snazi vse utajit..Doporucuji vsem , co tu moznost maji zapnout si Satelit ASTRA

19.2-OST ZDF-Info kde po cely den bezi dokumenty a o zlocinech pachanych ve

valce nezkreslene, objektivne..A mnozi budou prekvapeni jak ti , co valku

rozpoutali, jsou zani odpovedni dovedou kriticky podivat na svou

historii.Narozdil od soucasnych vladcu Ceska...A ZDF nesetri nikoho,,jak

ukazuje prave odvysilany film : Zem nacistickych zlocinu,,ZLociny

osvoboditelu...A CT 24 v dnesni, v Cesku svatecni den zahajuje poradem

o Epilepsii..

anonym01 ( 8. května 2019 07:54 )

TO JE MI PEKNA ZMOCNENKYNE PRO LIDSKA PRAVA KDYZ TOHLE SE NESTYDELA RICT. PFUJ!

NACIONALNI SOCIALISTKA JAK HITLER. NAKONEC JEJI PREDCI HITLEROVI SLOUZILI STEJNE

JAKO DNES ZEMAN KOLABORUJE.

anonym01 ( 8. května 2019 07:51 )

JO, ZATIM JSTE KRADLI JEN VY RUDI. A VRAZDILI JAKO BONUS. SADISTICKY SKLONY

MAJI PSYCHOPATI KTERI PATRI DO LECEBNY STEJNE JAKO ZEMAN A SPOL.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa