Piráti šijí do překotné výměny šéfa ČD: Jeho žena má pod palcem Babišův audit

Aktualizováno -
9. 6. 2019
15:48
Autor: ČTK, tva - 
9. 6. 2019
14:50

Pirátům se nelíbí výměna ve funkci předsedy představenstva Českých drah. Dávají ji do souvislosti s vypracováním odpovědi české strany na předběžnou auditní zprávu Evropské komise o údajném středu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda poslanců Pirátů Jakub Michálek v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi poukazoval na to, že za odpověď zodpovídá manželka možného budoucího šéfa ČD Václava Nebeského. Michálek tvrdí, že to vypadá jako uplácení. Proti takovému tvrzení se ohradilo ministerstvo pro místní rozvoj.

Dozorčí rada ČD by měla v pondělí podle informací médií odvolat dosavadního předsedu představenstva Miroslava Kupce, který byl do funkce jmenován loni v září. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že šéf státního dopravce nesplnil očekávání pokud jde o stabilizaci vedení společnosti. Podle serveru Zdopravy.cz by se novým předsedou měl stát právě dosavadní náměstek ministerstva pro místní rozvoj Václav Nebeský.

„A já považuji za velký problém, že teď v okamžiku, kdy se tvrdí, že tu odpověď mají zpracovat nezávislí úředníci, tak zodpovídá za to paní náměstkyně (Olga) Nebeská. A najednou se teď objevila informace, že teď a je to velmi zvláštně načasováno, její manžel se má stát ředitelem Českých drah,“ prohlásil Michálek. Podle svých slov to považuje za velmi zvláštně načasované. Navíc mu vadí, že se výměna odehraje bez výběrového řízení a transparentních postupů. Ohrožuje to podle něj důvěryhodnost zpracování odpovědí, které bude Česko posílat Evropské komisi.

Video Babiš už má auditní zprávu od Evropské komise i s podpisy - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Ministerstvo trvá na tom, že jedná nestranně

MMR ale považuje spojování Českých dráh a předběžného návrhu auditní zprávy Evropské komise za nehoráznost a spekulace. „Důvod je zcela prostý, Ministerstvo dopravy, ani České dráhy nejsou auditovaným subjektem. Tento pokus o poškození dobrého jména a narušení nezávislosti klíčové odbornice na evropské fondy vnímáme jako zcela bezprecedentní,“ sdělila v neděli mluvčí MMR Veronika Vároši. Ministerstvo podle ní přistupuje ke koordinaci auditů EK stejně nestranně a zodpovědně jako k jiným auditům.

Vondráček mluví o kádrování

Místopředseda vládního hnutí ANO a předseda Sněmovny Radek Vondráček řekl, že neví, proč se musí měnit šéf ČD. „Asi je tam nějaký věcný důvod,“ poznamenal. „Tady budeme kádrovat už každého kvůli jeho rodinným příslušníkům? Kam až půjdeme, do jakého kolena?“ ptal se.

Čeští úředníci mají nyní zpracovat odpověď na předběžnou auditní zprávu Evropské komise, která se týká údajného Babišová střetu zájmů při čerpání unijních dotací pro Agrofert Holding. Babiš už v úterý označil audit EK za pochybný a za útok na Českou republiku. Místopředseda komise Valdis Dombrovskis to odmítl s tím, že auditoři jsou profesionálové a pracují objektivně.

Předseda poslanců TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek v televizní debatě řekl, že odpovědi české strany, ať už je zpracuje kdokoli, bude posuzovat právní služba a auditoři Evropské. „A není žádná lidská síla, nikoho kdo by mohl zvrátit ta naprosto drtivá konstatování, která v té zprávě jsou,“ řekl.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tulipan ( 10. června 2019 19:12 )

piráti umíte něco jiného než hulit­,udá­vat,šp­init­,pom­louvat­.Vy jste ještě nesáhli na práci jen práskáte jste hnuj politiky.

zdenek43 ( 10. června 2019 19:04 )

BLESK c e n z u r u j e ......... prispevek neotiskne , ale jinym umoznuje prispevky vic jak 2x .....??!!??

BABISE-NECHCEME ( 10. června 2019 07:58 )

Pojďme společně intrikama a lží zničit nejlepšího premiéra všech dob pana Babiše který nám nedovoluje rozkrast státni kasu! Sraz zlodějů a šmejdu na Letné.
Vas zrzavej šmejd z Vaclavaku

marmat ( 9. června 2019 23:25 )

hejhej : Nevychovaný advokát s pornoherečkou a válečkem na nudle v "ruce", nám budou kázat , co se má........

marmat ( 9. června 2019 23:22 )

BABISE_NECHCEME: Ale jen tak TO nečtěte....na "něco" TAKY PÁR TISÍC PŘIDEJTE

Zobrazit celou diskusi
Další videa