Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 21°C

Babiš se shodl s Kalouskem: Alkohol za volant? „Nesmysl,“ sepsul ODS za 0,5 promile

Autor: simao, bel, jt - 
8. dubna 2019
05:02

Premiér Andrej Babiš (ANO) označil za nesmysl návrh ODS na zavedení tolerance 0,5 promile alkoholu pro řidiče, což by šlo ruku v ruce s přísnějšími postihy za překročení této meze. Pro zachování současné nulové tolerance není zdaleka sám. A shodl se tentokrát i se svým kritikem Miroslavem Kalouskem (TOP 09), který se vyjádřil k návrhu ODS taktéž odmítavě. Oba chápou toleranci u vodáků, u řidičů by ji však nezaváděli. Co další šéfové poslaneckých klubů?

„Je to nesmysl, já nechápu, jak s tím ODS mohla přijít,“ zareagoval na návrh ODS Andrej Babiš (ANO). „Ta disciplína na našich silnicích není úplně dobrá, my všichni, když překročíme hranici a jdeme do Německa, tak řídíme podle předpisů. Tady si myslím, že (to) určitě není možné. Pokud jsme to povolili u vodáků, tak dobře, to mohu chápat, ale abychom teď povolili každému řidičovi, aby si dal alkohol, jedno pivo nebo dvě piva? Nevím, jak by se to dalo uhlídat. Určitě jsem proti,“ vzkázal Babiš.

A není ze špiček jednotlivých sněmovních stran sám, komu se návrh na zavedení tolerance do 0,5 promile nezamlouvá. Ba co víc, názorovou shodu tu našel Babiš se svým věčným rivalem.  

Kalousek: U vodáků v pořádku, za volantem ne

„Pro 0,5 promile pro vodáky jsem hlasoval. Na kánoi nikdo nejede 130 km/hod. Pro auta to ale nepodpořím,“ řekl Aha! šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek s tím, že by tento týden měl tuto záležitost řešit právě i klub poslanců Topky.

„Sám za sebe jsem spíše zastáncem nulové tolerance u alkoholu za volantem. Naopak jsem pro zpřísnění trestu v případě, kdy řidič usmrtí druhého člověka pod vlivem alkoholu,“ shoduje se s Babišem zástupce koaličního partnera Jan Chvojka z ČSSD.

Fiala: V zemích západní Evropy je to běžné

ODS však svůj návrh prosazuje i s tím, že v zemích západní Evropy je určitá tolerance k alkoholu za volantem běžná. Stačí se podívat přes hranice k sousedům - hranice 0,5 promile platí jak pro Německo, tak i Rakousko. „V zemích západní Evropy je tolerance alkoholu za volantem do 0,5 promile běžná. Myslím, že jsme stejně zodpovědní, jako například Francouzi nebo Němci,“ vzkázal šéf ODS Petr Fiala.

„Není žádný důvod, abychom tuto míru svobody, která se pojí s odpovědností, našim lidem neumožnili. Není žádný důvod pro to, aby člověk, který si dá po obědě malé pivo, nemohl pak usednout za volant. Může v celé Evropě, proč by nemohl v České republice. Věříme, že tento návrh podpoří ti, kteří podpořili zvýšení tolerance u vodáků,“ dodal Fiala.

Fiala a spol. upozorňují, že u sousedů a nejen u nich tolerance bez problémů a dlouhodobě funguje. Šéf poslaneckého klubu ODS a někdejší ministr dopravy Zbyněk Stanjura dodává: „0,5 promile je nejčastější povolená hranice. Ve skandinávských zemích je to 0,2 a potom už podle našeho názoru příliš vysokou mají ve Velké Británii, Irsku a na Kypru (0,9 promile - pozn. red.) Zcela bez omylu Rusko a postsovětský prostor je nula, stejně tak jako u nás, na Slovensku, v Maďarsku a Albánii. Jsme před evropskými volbami, my jasně patříme na západ a můžeme patřit na západ i v této oblasti.“

Návrh chce ODS podat do systému 16. dubna. Vláda pak bude mít 30 dnů na projednání. Občanští demokraté věří, že najdou podporu napříč Sněmovnou. 

Obavy z ožralů

„Já s tím mám trochu problém. Nechci, aby do mě nebo do mých blízkých nějaký ožrala naboural,“ zareagoval šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

„Podle mě by si měl člověk rozmyslet, jestli chce řídit, nebo pít. A je to i z mé osobní zkušenosti terapeuta a v tomhle ohledu budu vždycky konzervativní. Vždycky budu stát na straně bezpečnosti. Když se řídí, tak se nemá pít,“ vzkázal Aha! předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

„Na silnicích ročně umírají stovky lidí. Auto je zbraň, která může ublížit nejen řidiči, ale i jeho okolí. Proto jsme přesvědčeni, že řidiči mají být střízliví,“ přidal se i šéf poslanců STAN Jan Farský.

Populismus, útočí Vojtěch. A Ťokovi je smutno

Návrhu ODS se přitom diví i další vládní zástupci a nominanti ANO. „Opravdový populismus. Už jsme prolomili nulovou toleranci u vodáků a slepě jdeme dál! Jaký to má přínos pro občany? ČR je v konzumaci alkoholu druhá na světě. Chceme být první? Jsem zásadně proti. Návrh hazarduje se zdravím občanů a snižuje bezpečnost na silnicích,“ postěžoval si ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

A ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) k tomu dodal: „Trošku se divím, že s tímto návrhem někdo přichází. Možná má pocit, že přitáhne část voličů. Tím, jak se členové ODS vyjadřují, že je to svoboda člověka, dělat si co chce, tak já bych připomněl jiné pravidlo, že svoboda jednoho končí tam, kde jde do svobody někoho jiného. A jestliže chce někdo podceňovat, že řízení pod vlivem alkoholu je opravdu krizová situace, tak mně je z toho smutno.“ Ťok míní, že v každém poslaneckém klubu jsou jak příznivci, tak odpůrci. U příznivců však věří, že budou vnímaví k racionálním argumentům.

Na pozoru jsou i toxikologové. Upozorňují přitom, že odolnost vůči alkoholu je v populaci různá. A pro koho může být třeba v případě ODS tolerovatelných 0,45 promile alkoholu jako „nic“, jiný řidič či řidička již mohou mít problém. „Představte si, že jdete s dívkou na rande, vypijete spolu láhev vína a vám nic není a dívka je opilá. To je velmi individuální. A nelze říct dopředu, kdo bude mít jakou hladinu,“ upozorňuje toxikolog Jaroslav Zikmund.

Babiš: Tvrdý alkohol je problém

Babiš vedle toho připomněl jiný moment související s alkoholem. Návrh ministerstva financí na zvýšení daně za alkohol či cigarety. „My navyšujeme spotřební daň u tvrdého alkoholu, u lihu. Snižujeme DPH u piva, to, co tvrdím dlouho. A víno nemění. Samozřejmě ten tvrdý alkohol je problém, máme velkou spotřebu, a proto to navyšujeme,“ uvedl také premiér.

Zjistěte kdy můžete po požití alkoholu usednout za volant pomocí alkoholové kalkulačky

PPP150W ( 8. dubna 2019 12:35 )

To třeba zodpovědný pan prezident dal jasně najevo své priority a ř.o. si ani nedělal.

doktormediciny ( 8. dubna 2019 11:53 )

Pozor...-Dr Rath rekl Kalouskovi...Jak se na Vas tak divam, nejstge ce form. Pak vytahli vsechni i nejakejch pommijivejch 5 milionu

fouk.si ( 8. dubna 2019 11:42 )

Už tak jezdí po silnicích dost ožralů a bylo by to ještě horší.

mamlas ( 8. dubna 2019 10:39 )

Tak za volantem milý Kalousku nedovolíš ani promile, ale ve sněmovně ti to nevadí? On to řekl o tobě dobře Bureš: Je zase vožralej, zloděj zlodějský!

prasatkopepicek ( 8. dubna 2019 10:23 )

A co drogy? Lehce zhulena smazka nebo zbytkac koksu v malem mnozstvi by taky nevadilo? D3bil ktery si po obede opravdu musi dat jedno pivo (protoze pak by se mu asi zboril svet) by se mel jit lecit na demenci.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa