Babišova „zloděje zlodějského“ má řešit imunitní výbor. Kalousek není spokojený

Autor: ČTK, Mii - 
24. 5. 2019
16:45

Soud postoupil spor předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska a premiéra Andreje Babiše (ANO) ohledně výroků ve Sněmovně mandátovému a imunitnímu výboru. Výbor by se měl záležitostí zabývat na středeční schůzi. Kalousek žaloval Babiše za výroky před loňským hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD o tom, že „rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi cez padáky“.

Výbor podle předsedy Stanislava Grospiče (KSČM) přinejmenším vezme na vědomí, že soud mu záležitost k projednání v disciplinárním řízení postoupil. Bude záležet na Kalouskovi a Babišovi, co bude následovat dál. „Je to podmíněno tím, zda to chtějí, nebo nechtějí projednávat před mandátovým a imunitním výborem. Právo mají oba, záleží na nich, řekl v pátek Grospič.

Kalousek je přesvědčen o tom, že soud nemůže výboru nařídit, aby věc projednal, a sám se na výbor neobrátí. „Znovu před výborem zopakuji, že si nepřeji projednání této věci na mandátovém a imunitním výboru, a budu se dál dovolávat svého práva na nestranný proces,“ řekl v pátek. Jak podotkl, nechce záležitost politizovat, když je navíc ze složení výboru podle něho zřejmé, že by se nejednalo o nestranné, ale o politické rozhodování.

Soudy se sporem odmítly zabývat. Odvolací středočeský krajský soud potvrdil začátkem dubna lednový verdikt okresního soudu, že věc spadá pod výbor. Kalousek uvedl, že jeho právník připravuje mimořádný opravný prostředek.

Babiš zmínil i „promile ožraly Kalouska“, ten chtěl omluvu

Kalousek nejprve žádal po Babišovi omluvu, předseda hnutí ANO to ale opakovaně odmítl. Na soud se předseda klubu TOP 09 obrátil, jak řekl, právě proto, že nechtěl, aby se sporem zabýval výbor. Dříve to vysvětloval tak, že nechce věc politizovat.

Babiš se v červenci 2018 na plénu Sněmovny ve vyhrocené debatě do Kalouska ostře pustil a tykal mu. Reagoval na poslancova slova o tom, že premiér při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí. Premiér označil předsedu poslanců TOP 09 také za „ožralu" a „zloděje zlodějského“.

„Nevím, kolik má promile ožrala Kalousek dneska, zloděj zlodějský, nebudeš mě urážet a nebudeš mluvit o mých dětech,“ prohlásil tehdy předseda vlády. Padla i slova o rozkrádání ministerstva obrany a zabití vojáků kvůli novým armádním padákům. Kalousek býval na obraně náměstkem ministra.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor mimo jiné vede disciplinární řízení proti poslancům. Jeho jednání jsou, na rozdíl od jednání soudů, vždy neveřejná. Z 19 členů výboru jich osm reprezentuje hnutí ANO. TOP 09 má ve výboru jediného zástupce, a to právě Kalouska.

Video Emotivní proslov Andreje Babiše poté, co na něj před Sněmovnou přilétly lahve s vodou. „Nevím, kolik má Kalousek promile. Ty zloději zlodějská,“ pustil se do předsedy poslanců TOP 09. - PSP ČR

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Sněmovna na popud opozice jedná o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše

junkiexl ( 26. května 2019 11:20 )

Kalous “ zabil lidi cez padaky” a Bures dostane padaka ” cez zlodejiny”.

luder ( 25. května 2019 11:30 )

Proč se pořád "pomočují" z prohry ve volbách ..., DAN75, 25.05.2019 11:20:23
Řádné volby proběhly - byly demokratické - další budou, tak proč ti hysterici z Václaváku statují s rozdanými plakáty nějakého zakomplexovaného Mikuláše Mináře! O čem by se měl bavit s někým, kdo něco dokázal, má přes 30% příznivců z celé ČR. Sv. Mikuláš by možná neuřídil ani stánek s popcornem a má drzost vyzýval někoho k diskuzi. Premiér má dost práce s ČR a EU a nemůže vykecávat s kde-kým! Založ si stranu a ukaž Fialovi alias Felixi Holzmanovi, že ODS se řídí jinak a ne omíláním 10 nacvičených fráziček a říkanek jako kolovrátek a vždy skončí u vykonstruované pohádky o Čapím hnízdečku. Republika vám ty šaškárny nebaští, že? Celá ČR nejsou jen "herci", "umělci" a "sportovci" … ale i pracující lidé! A to je dobře!!!

Drahoslav Kantor ( 25. května 2019 11:29 )

Jo a kteří,ty mozkový nádore, pořád má okolo 30 procent. To byste si přáli s Actimelem, se třeba se vzteky pokalejte ale znovu ho lidi tudíž 🍩 zavolej.

satanas ( 25. května 2019 09:55 )

JO , volit ALe do parlamentu! At si tu prohru HaWloidi vchutnate i s omackou!! Budete pak drzet huby?? Muzete to slibit?

satanas ( 25. května 2019 09:53 )

Moc Kadousku na svete neni,,je treba si ho pohlidat , mohl by Narodu bejt ukradenej!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa