Od devíti hodin ráno do čtyř odpoledne se otevřely brány bývalých šlechtických paláců a měšťanských domů, kde dnes sídlí politici a úředníci, kteří rozhodují o celé republice.

Návštěvníci měli možnost prohlédnout si Černínský palác, kde sídlí ministerstvo zahraničních věcí, budovu Senátu, kde míval rezidenci Albrecht z Valdštejna, nebo Lichtenštejnský palác, v němž se schází vláda a jsou zde také vítáni vzácní zahraniční hosté.

Lidé nejdéle čekali na Senát

Jenže cesta do luxusně zdobených prostor vedla kolikrát přes dlouhé fronty. Do Lichtenštejnského paláce se čekalo až 40 minut, do Poslanecké sněmovny až hodinu a do Senátu dokonce dvě hodiny. Přesto byli návštěvníci nadšení a průvodci se nezastavili: „Za den tudy projdou stovky lidí. Snažíme se, aby objekty vidělo co nejvíce návštěvníků,“ řekla průvodkyně Petra, jež za den udělá v Poslanecké sněmovně pět okruhů, kdy jeden je pro 25 lidí.

Veřejnost procházející chodbami Aněmovny u Malostranského náměstí měla možnost nahlédnout do míst, kde poslanci pracují nebo odpočívají. Návštěvníky zaujaly třeba šipky u Pirátů v chodbě, nebo popelníčky na balkónech. Největší úspěch však slavil řečnický pult ve Sněmovně, u nějž se lidé fotili.

„Prostory Senátu byly opravdu nádherné, v Poslanecké sněmovně naopak využívají každou komůrku. Jenom je otázka, jestli je to potřeba takhle. Musí to tu být náročné na úklid a celkově provoz. Prohlídku měli perfektně zorganizovanou,“ nešetřila slovy chvály Jarmila Sargánková (67), která přijela s manželem z Hranic na Moravě.

Dary pro premiéra Babiše

Naopak Lenka (70) úplně spokojená nebyla. „Čekala jsem, že uvidím i další prostory, co znám z televize, ale neviděla jsem je. To mě trochu zklamalo,“ komentovala prohlídku Poslanecké sněmovny návštěvnice. Robin (20) si musel vystát víc jak hodinovou frontu, než se dostal do prostor Valdštejnského paláce. Ale nelitoval: „Bylo to parádní. Nejvíc se mi líbila místnost, kde Valdštejn přijímal hosty.“

V Lichtenštejnském paláci, kde se schází vláda a jsou přijímáni důležití zahraniční hosté, byla v poledne otevřená nová výstava. Premiér Andrej Babiš (ANO) odhalil dary, které si přivezl ze svých zahraničních cest. Mezi nejcennější kousky patří basketbalový dres Tomáše Satoranského, který Babiš dostal od Donalda Trumpa. Obdivné pohledy si vysloužila také cenná a bohatě zdobená mísa od marockého krále Muhammeda VI.

Video
délka: 03:44

Babiš má výstavu. Lidem ukazuje dary z cest. Monika je doma nechtěla Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Noblesa a luxus

Samotný palác nabízí výhled na Vltavu a Karlův most a v jeho prostorech se nachází celkem 10 ubytovacích apartmánů. Dva z nich jsou prezidentské. V roce 1996 tu dokonce spala britská královna Alžběta II. s manželem. Návštěvníkům přecházel zrak ze všeho mramoru a křišťálových lustrů: „Moc se nám prohlídka líbila a jsme vděční vládě, že lidem umožnila vládní budovy vidět. Komunisti to nikdy neumožnili a teď se můžeme podívat dovnitř.

Nejvíc se nám líbila jídelna, odkud je nádherný výhled na Vltavu a Karlův most. Taky se nám líbila ta jednoduchost, noblesa a funkčnost prostor,“ řekli pro Blesk.cz Mirka (65) a Hanka (71) z Prahy. Podle ČTK si budovy Poslanecké sněmovny, Senátu, Lichtenštejnsky a Černínský palác ve středu prohlédlo přes sedm tisíc návštěvníků.

Další možnost navštívit jinak nepřístupné vládní budovy bude v rámci festivalu Open House o víkendu 18. a 19. května.

Fotogalerie
38 fotografií