Pavel o hádkách a fiasku ve Sněmovně: Měli to udělat lépe! Promluvil i o schůzce s Babišem
Termín podzimních voleb do Sněmovny vyhlásí prezident Petr Pavel v květnu. Nechce, aby kvůli dřívějšímu startu kampaně strany hledaly cesty, jak obejít finanční limit, vzkázal. „Skutečný termín opravdu oznámím až někdy v průběhu května,“ potvrdil Pavel pro Novinky.cz a pořad PoliTalk. V rozhovoru se vrátil i ke sporům vládní koalice s opozicí ve Sněmovně během mimořádné schůze, kde se měla řešit armáda a obrana Česka - a která skončila fiaskem. Podle Pavla vypovídají dohady o úrovni politické kultury u nás, vládní koalici však vytkl, že měla dát opozici prostor.
Petr Pavel minulý týden spěchal na mimořádnou schůzi ve Sněmovně, kde chtěl řešit nejen stav a výhledy české armády, ale i bezpečnost a obranu Česka jako takovou. Upozorňoval při tom, že právě obrana nemá mít stranické tričko.
Jenže po neshodách mezi Andrejem Babišem (ANO) a Petrem Fialou (ODS) a jejich výměně otevřených dopisů i vzájemných výčitek došlo na fiasko. Vládní koalice prosadila projednávání za zavřenými dveřmi - v utajovaném režimu, oficiálně kvůli utajovaným informacím od ministryně obrany Jany Černochové (ODS) a náčelníka Generálního štábu Armády ČR Karla Řehky.
Úroveň politické kultury u nás? Není dobrá, varuje prezident
Šlo však zároveň o „políček“ opozici, za níž se marně hlásil na plénu před pultíkem o řeč a prostor před televizními kamerami po projevu Pavla sám Babiš. ANO a SPD se následně odmítly účastnit neveřejného jednání. Pavel míní, že opozice měla dostat prostor.
„Je to docela ilustrativní a odráží to úroveň naší politické kultury, a to jak na straně vlády, tak na straně opozice. A ta úroveň není dobrá. My bychom opravdu měli být schopni debaty, která bude věcná a kultivovaná. To nebrání politickým soupeřům být tvrdí. Ale být tvrdý ještě neznamená být nekonstruktivní, nekomunikativní. A tady se jasně ukázalo, že převládla snaha se vymezit a dát protistraně co nejmenší prostor, případně nedat jí možnost vyjádřit svůj názor,“ uvedl pro Novinky.cz.
„Bezpečnost v tom nejširším slova smyslu, tedy vnitřní i vnější, ovlivňuje naše životy ve všem, co děláme. V tom bychom skutečně shodu najít měli. Při této mimořádné schůzi se to nepovedlo. Ať vyhodnotí politologové, kde a u koho byla větší chyba,“ podotkl Pavel.
Pavel: Opozice měla dostat prostor
I z aktuálního rozhovoru je patrné, že to, co se „semlelo“ na konci března ve Sněmovně, se Pavlovi nezamlouvalo.
„Mám za to, že to šlo udělat lépe. Myslím si, že trocha dobré vůle na straně vlády nechat promluvit alespoň zástupce s přednostním právem ze strany opozice by uspokojila obě strany a nijak by to nenarušilo myšlenku jednat potom v uzavřeném formátu, kdy by se projednávaly informace utajovaného charakteru. Ten prostor opozice měla dostat,“ pokračoval prezident.
Upozorňoval, že jen málo z informací, které zazněly, jsou opravdu tajné, případně přísně tajné, ale chápe, že jde o věci, které není dobré projednávat zcela veřejně, protože by je uslyšeli i protivníci - včetně probírání různých slabostí...
Promluvil o schůzce s Babišem
Pavel se však vrátil i ke své schůzce s opozičním lídrem Babišem na Pražském hradě. „Nedávno jsem měl setkání s Andrejem Babišem tady na Hradě, kde jsme se o těchto věcech bavili. Nenabyl jsem dojmu, že by byl proti zvyšování výdajů na obranu. Naopak je chápe jako důležitou součást zvyšování naší obranyschopnosti, stejně tak považuje za důležité zvyšování obranyschopnosti celé Evropy. To, co ho asi popudilo nejvíc, je, že s ním o tom nikdo nemluvil. Že vláda rozhodla o navýšení výdajů a teprve potom svolala jednání,“ prozradil Pavel o jednání.
Chce konzultoval jména ministrů
Pavel se přitom zahleděl během rozhovoru i do budoucnosti. Pavel považuje za rozhodující, aby si člověk pověřeným sestavením vlády dokázal ve Sněmovně zajistit její podporu. „A to vzejde z povolebních jednání. Pokud bude někdo nejenom vítězem voleb, ale zároveň bude schopen jednoznačně získat podporu ve Sněmovně, pak není žádný důvod, proč ho nepověřit sestavením vlády,“ uvedl. Důsledně se bude ve svém povolebním postupu řídit nejenom literou, ale i duchem ústavy, ujišťuje Pavel.
S budoucím premiérem se chystá Pavel konzultovat jména ministrů. „Považuji za správné, když prezident neříká designovanému premiérovi, kdo má nebo nemá být ministrem, ale aby s ním hovořil o tom, jak on toho kterého nominovaného člověka vidí, jaké vidí jeho přednosti, slabosti,“ uvedla hlava státu.
Pavel považuje za vhodné dospět ke shodě dřív, než by se situace dostala do fáze, kdy by prezident musel odmítat ministerského kandidáta veřejně. „Řešit tuto situaci přes média bych považoval za velice nešťastné,“ uvedl. Za vládu je však odpovědný premiér, podotkl. „Pokud si někoho vybere a bude si za ním stát a nebude to v příkrém rozporu s pravidly, pak by prezident neměl jít proti tomu,“ řekl Pavel.
„Sděluju to stěží své ženě“
Dění ve Sněmovně přitom bylo i součástí předvolebních bojů a kampaně, která je již v plném proudu. Koalice, strany a hnutí však stále neví, jaký bude přesně termín voleb. Ten Pavel ještě nevyhlásil.
Chystá se na to dle svých slov pro Novinky v průběhu května. „Já to oznámím včas a myslím, že se budu držet zvyklostí mých předchůdců. Dosavadní praxe byla v průměru čtyř až pěti měsíců a já to dodržím,“ upozorňuje Pavel. V okamžiku oficiálního startu kampaně se začínají počítat stranám náklady do limitu, který činí 90 milionů korun.
Nepřeje si, aby sněmovní kampaň spočívala jen v negativním vymezování stran. „Rád bych, abychom vedli co nejkonkrétnější debatu na témata, která by nás měla zajímat. Ať už je to bezpečnost, odolná společnost, naše konkurenceschopnost z hlediska ekonomiky, podpory vědy, výzkumu, vzdělávání,“ apeloval prezident.
Koho bude on sám volit? Ví to už prezident? „Ještě úplně ne, ale mám představu,“ podotkl Pavel, ale vzápětí dodal: „Já ji sděluju stěží svojí ženě, takže se nebudu o ni dělit s občany.“
Napadla, muže zůstat v Africe.