Onderka o vládě s Babišem: ČSSD v ní bude, dokud to půjde, jinak přijde Okamura

Autor: peb, ČTK - 
16. 6. 2019
13:30

ČSSD zůstane podle svého statutárního místopředsedy Romana Onderky ve vládní koalici s hnutím ANO, dokud to bude možné. Vládu by opustila v případě odsouzení premiéra Andreje Babiše (ANO) trestně stíhaného v souvislosti s údajným dotačním podvodem. Zvažovala by to, kdyby kauzy ministerského předsedy překryly smysl fungování kabinetu, v němž ČSSD prosazuje svůj program. Onderka to v neděli uvedl v Partii televize Prima. Poznamenal, že ČSSD nechce odchodem z vlády vyklidit pole SPD Tomia Okamury.

„Buď ČSSD bude sedět v této vládě, nebo tam bude sedět pan Okamura, uvedl Onderka. „Jestli kauzy Andreje Babiše, které přibývají, překryjí fungování vlády, bude na zváženou, jestli v takovéto vládě nadále fungovat,“ řekl s tím, že situací se bude v pátek zabývat předsednictvo sociální demokracie.

Místopředseda ČSSD reagoval na dotazy zástupců opozice, proč sociální demokraté podporují koaliční vládu i po zveřejnění návrhu auditní zprávy Evropské komise, podle nějž je Babiš ve střetu zájmů kvůli unijním dotacím pro holding Agrofert. Tedy firmu, kterou v minulosti převedl do svěřenských fondů.

Kde je hranice sebeúcty sociální demokracie? dotázal se řečnicky v debatě v této souvislosti předseda hnutí Starostů Vít Rakušan.

„Čas odejít ještě nenastal 

Onderka uvedl, že pokud se ČSSD rozhodne z kabinetu odejít, oznámí to nejprve hnutí ANO. Správný čas ale ještě nenastal, dodal. Řekl to v souvislosti se snahou opozice vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. „Hlasování o nedůvěře vládě by ještě před létem přijít mělo,“ uvedl Rakušan. 

Předseda Sněmovny a místopředseda vládního hnutí ANO Radek Vondráček už před týdnem uvedl, že hlasování o nedůvěře vládě skončí znovu neúspěchem, protože opozice na to nemá v dolní komoře potřebnou podporu alespoň 101 hlasů. Šéfové opozičních stran označují hlasování alespoň za symbolické gesto.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 18. června 2019 09:26 )

Tady mate tema k demonstradci, pokud tomyslite "uprimne"!!--CT-odvolaci soud vratil v restituci rodu Walderode panstvi na Turnovsku, vcetne zamku Hruby rohozec.. Ted uz zbyva jen vratit Posseltovy Sudety , svrhnout Babise, dosadit Kalouska a mate v CEsku konecne Demokracii!!

BABISE_NECHCEME ( 17. června 2019 14:15 )

Přátelé, znovu přípomínám dne 23.6.2019 v 16:30 na Letné bude pokojná demonstrace proti trestně stíhanému estébákovi Babišovi a jeho dozasezené ministryni spravedlnosti Benešové. Všichni slušní a rozumní lidé jsou vítání, tak jako na předchozích demonstracích.

tuIipan ( 17. června 2019 14:06 )

To je dobře. Tak si spolu můžeme vrznout, protože je potřeba aby se takoví blbci jako jsme my dva namnožili.

lojzaopava ( 17. června 2019 11:40 )

http­s://ww­w.res­pekt­.cz/po­liti­ka/str­asburk-odmitl-babisovu-stiznost-jeho-jmeno-v-registru-agentu-stb-zustane

satanas ( 17. června 2019 10:47 )

Pokud mas mozost,pust si vcerejsi NEWS ROOM z CT! Tam uvidis jak se dezinformatori z tzv "CT" snazo odhalovat "dezin­forma­tory"­..Sa­mozrej­me.nes­tran­ne..Hr­uza.­.Toh­le si platite???

Zobrazit celou diskusi
Další videa