44 námořníků evakuovali. Tanker před explozí zasáhly „dva letící předměty“

Aktualizováno -
14. 6. 2019
14:42
Autor: ČTK - 
14. 6. 2019
11:42

Škody na japonském tankeru, který se stal pravděpodobně ve čtvrtek terčem útoku v Ománském zálivu, způsobily „dva letící předměty“. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedl šéf japonské společnosti Kokuka Sangyo, která plavidlo vlastní. Evropská unie navíc později v souvislosti se čtvrtečními útoky na dvojici tankerů v Ománském zálivu vyzvala k maximální zdrženlivosti, aby se předešlo dalšímu vyhrocení situace. Německá vláda považuje incident za výjimečně znepokojivý a žádá jeho prošetření, napsala agentura AP.

„Posádka nám řekla, že viděla, jak cosi letí směrem k lodi. Pak nastala exploze, která v plavidle vytvořila díru. Později spatřili někteří členové posádky druhou střelu,“ prohlásil dnes na tiskové konferenci šéf společnosti Jutaka Katada. Katada zároveň vyloučil možnost, že by tanker Kokuka Courageous, přepravující 25 000 tun metanolu, zasáhlo torpédo.

O tom, že byla loď zřejmě torpédována, hovořil ve čtvrtek pronajímatel tankeru. Náklad metanolu je podle Katady v pořádku a plavidlu nehrozí potopení, takže se na něj posádka již vrátila. Ve čtvrtek ráno byly poblíž strategického Hormuzského průlivu pravděpodobně napadeny dvě obchodní lodě, jedna patřila Norsku a druhá Japonsku. Norská loď dlouho po výbuchu hořela.

Američané obvinili Írán

Z obou lodí se podařilo evakuovat všech 44 námořníků. K incidentu se jako k útoku nikdo nepřihlásil, ale USA už odpovědnost připsaly Íránu. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že o tom svědčí způsob provedení a použité zbraně. Teherán to rezolutně odmítl. Americká armáda dnes zveřejnila letecké záběry, které podle ní íránskou vinu dokazují.

Na záběrech je podle USA vidět, jak íránské Revoluční gardy odstraňují z boku japonské lodi nevybuchlou minu připevněnou magnetem, která by podle Washingtonu mohla přinést důkaz proti Teheránu. Spojené státy poukázaly na to, že Írán již v minulosti minové útoky na tankery provedl.

Dva ropné tankery v Ománském zálivu se staly terčem útokuDva ropné tankery v Ománském zálivu se staly terčem útoku | Reuters

Šéf japonské firmy vlastnící poškozený tanker Katada uvedl, že posádka viděla v blízkosti plavidla ve čtvrtek večer japonského času (ráno SELČ) íránskou vojenskou loď. Japonský ministr průmyslu Hirošige Seko ale dnes odmítl komentovat americké stanovisko přičítající vinu Íránu s tím, že Tokio incident - k němuž došlo během návštěvy japonského premiéra Šinzóa Abeho v Íránu - stále prověřuje.

Katada si nemyslí, že by tanker byl napaden proto, že ho vlastní japonská firma. Loď je registrována v Panamě a plula pod panamskou vlajkou. „Bez podrobného zkoumání bylo jen stěží možné poznat, že tanker vlastní Japonci,“ řekl.

Vyjádřili se také zástupci EU

„Shromažďujeme další informace a situaci vyhodnocujeme,“ řekla mluvčí šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové. „Opakovaně jsme uváděli, že region se musí vyvarovat dalšímu vyhrocování situace, další destabilizace a dalšímu napětí, proto vyzýváme k maximální zdrženlivosti a k vyvarování se provokacím,“ dodala.

Německo je událostmi v Ománském zálivu hluboce znepokojeno. Mluvčí kancléřky Angely Merkelové Ulrike Demmerová prohlásila, že Berlín prozatím nemá informace, kdo za útoky stál. Dodala, že je nutné zabránit dalšímu roztáčení eskalační spirály. „Nyní je důležité pokračovat v podrobném objasnění pozadí incidentů,“ řekla Demmerová s tím, že Německo je v této věci v kontaktu se všemi svými partnery.

Spojené státy z útoku obvinily Írán, který to ale odmítl. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt rovněž vidí za akcí íránskou stopu a v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC ve čtvrtek prohlásil, že není důvod nevěřit americkému hodnocení.

„Provedeme vlastní nezávislé vyhodnocení, máme k tomu vlastní postupy. Nemáme ale důvod nevěřit americkému hodnocení a naším instinktem je tomu věřit, protože (Američané) jsou našimi nejbližšími spojenci,“ dodal.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Taurus70 ( 14. června 2019 21:42 )

Choseeeee clovek nemusi byt politolog aby bez skrupuli videl kdo vyvolava chaos ,valky a uvaluje sankce i na sve spojence pokud se mu to hodi.Prachy az na prvnim miste to je prece Americke heslo ,takovy odporny slepenec narodnosti ktery nikdy nebude opravdovym narodem👿👿👿

agfor ( 14. června 2019 17:59 )

Podobně postupoval i Hitler - přepadení Gliwic v Polsku. Která z těch raket měla nápis Made in USA ?

josef ( 14. června 2019 16:00 )

Se divím, že to nesvedli na Putina

satanas ( 14. června 2019 14:48 )

Vubec se nedivim ze Kim kdyz tohle vidi se Trumpem nenecha tahat na varene nudly!! Byl by dalsi na rade!!

vaber ( 14. června 2019 13:59 )

takže Irán si pozval japonského politika aby mu ukázal jak ostřelují japonskou loď ,logické je že to udělal někdo kdo chce Japonsko-Iránské vztahy zhoršit, načasováni je perfektní a kdo to asi je? celý svět bude opakovat jen to co říká USA , protože ti o tom ví nejvíc

Zobrazit celou diskusi
Další videa