Zeman řekl termín schůzky se Šmardou. Adepta ČSSD si „proklepne“ na Vysočině

Autor: kal, ČTK - 
13. 6. 2019
20:45

Prezident Miloš Zeman a kandidát ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda se setkají během prezidentovy návštěvy Kraje Vysočina v závěru června. Zeman to řekl ve čtvrtek na TV Barrandov, předtím termín schůzky přiblížil jen slovy, že to bude v „geologicky dohledné době“. U Jaromíra Soukupa prezident uvedl ke schůzce ještě to, že se Šmardou mají „Vysočinu oba rádi“. Další podrobnosti neuvedl.

„Já se s ním (Šmardou) sejdu na Vysočině, až tam teď pojedu. Vysočinu máme oba rádi, takže to bude příjemné prostředí,“ řekl Zeman v TV Barrandov. Prezident má návštěvu Vysočiny v plánu od 25. do 27. června a naváže na ni dovolenou ve své chalupě v Novém Veselí. Podporuje setrvání v úřadu stávajícího ministra Antonína Staňka a opírá se o argument, že ústava mu nestanovuje lhůtu pro odvolání ministra.

Šmarda pro Blesk Zprávy okomentoval očekávanou schůzku se slovy: „Pan prezident má určitě důvody, kdy se rozhodne pro nějaký termín, ale samozřejmě z mého pohledu čím dřív to bude, tím je to lepší. Jak jako pro ústavního činitele, tak pro rezort i pro Českou republiku.“

„Nepředpokládám, že by mě pan prezident odmítl, protože k tomu nevidím žádný důvod, ale předpokládám, že ten normální termín je, jak říkal náš předseda Jan Hamáček, do konce června. Musím se přiznat, že se v těch vztazích ústavních činitelů příliš neorientuji, ale doufám, že se nakonec splní to, že vše proběhne v červnu,“ dodal Šmarda, který je místopředsedou ČSSD a starostou Nového Města na Moravě.

Video Babiš kvůli Staňkovi nechce roztržku s ČSSD. S výběrem Šmardy ale není příliš spokojen 

Premiér Andrej Babiš (ANO) odeslal návrh na odvolání Antonína Staňka a jeho nahrazení Michalem Šmardou (oba ČSSD) prezidentovi 31. května. 

„My se setkáváme každý měsíc. Nevím, jak má naplánovanou dovolenou, zkusím ještě nějaký termín v červnu. Samozřejmě se ho zeptám, jak to vidí. Každý čeká nějaké stanovisko, ale já nechci nějak tady nic vzkazovat panu prezidentovi. Je to na něm, byl na cestách, teď předpokládám, že se tomu bude věnovat,“ řekl Babiš pro ČT a Český rozhlas.

Hamáček by chtěl mít jasno do konce měsíce

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček po jednání užšího vedení sociální demokracie novinářům řekl, že Babišovo vyjádření zaznamenal. „Je to správně, věc je teď na komunikaci mezi premiérem, který ten návrh doručil na Hrad, a prezidentem, který by mu měl podle ústavy vyhovět,“ řekl Hamáček novinářům.

Hamáček minulý týden uvedl, že předpokládá, že se hlava státu s nominantem sociální demokracie sejde po návratu z cesty do Slovinska. Situace na ministerstvu by podle něj mohla být vyjasněna do konce měsíce.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

blamal ( 14. června 2019 18:22 )

Zato Stanek je krasavec. Jako klon clena Usterdniho vyboru KSC. Vypada jako komous, tupej je stejne, zvani stejne blbe.

pooresh ( 14. června 2019 13:41 )

Ty vole,tak u tebe staci stupnice do 20 bodu!A to jsem jeste hodne milosrdnej.

pooresh ( 14. června 2019 13:37 )

Pro pracujici lid by bylo mnohem lepsi,kdyby p.Smarda proklepal Zemana,a to nejakou poradnou sukovici z Vysociny!

jjusa ( 14. června 2019 06:35 )

Tak to bude ten správný ministr,na fotce vypadá jako kdyby ho tu zapomněli gestapáci jak utíkali domů

murQ ( 13. června 2019 22:34 )

marmat, no tak

Zobrazit celou diskusi
Další videa