Zeman o konci Staňka: Schůzku chtěl už před dvěma týdny. Kritiky Ondráčka zchladil

16. 5. 2019
17:20

Prezident Miloš Zeman se během své návštěvy Maďarska vyjádřil k aktuálním kauzám, které rezonují domácí politickou scénou. Okomentoval mimo jiné setkání komunistického poslance Zdeňka Ondráčka s představiteli Českem neuznané Doněcké republiky, při kterém zněla česká hymna. A to i navzdory tomu, že se údajně jednalo o soukromou cestu, při které poslanec nereprezentoval české zahraniční zájmy. Ondráček navíc na schůzku dorazil vozem s diplomatickými vlaječkami. K odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) se prezident vyjádřil v tom smyslu, že jej šéf resortu žádal o schůzku už před 14 dny. Zeman se jej rozhodl přijmout až 28. května.

„Pan Ondráček dělá ostudu České republice, protože ji na této cestě oficiálně nezastupoval,“ komentoval Ondráčkovo vystoupení na půdě ovládané ukrajinskými separatisty ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Bývalý šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) se navíc pozastavoval nad tím, že Česko žádné oficiální zastoupení v této oblasti nemá, tudíž k používání státní vlajky zde nemůže mít nikdo žádné oprávnění.

Pokud vím, tak to byla soukromá cesta. Je-li to soukromá cesta, tak do toho nic nikomu není,“ vyjádřil se prezident k celé záležitosti. Podle něj by situace byla jiná, kdyby šlo o cestu oficiální. Za akt blížící se vlastizradě označil na svém facebooku celou událost předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Staněk mě žádal o přijetí již před dvěma týdny, řekl Zeman

Asi před 14 dny mě (Staněk) požádal o přijetí, ale vzhledem k nabitému programu jsem mu dal termín na přespříští týden a ten dodržím. Dokud si s ním nepromluvím, tak se k těmto věcem nebudu vyjadřovat,“ komentoval otázku končícího ministra kultury prezident Zeman. O jeho rezignaci bude jednat na setkání s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) v pondělí večer v Lánech.

Video S prezidentem v Lánech: Zeman o výměně ministrů, metálu pro Jágra i hysterce - Blesk TV
720p 360p

Předseda ČSSD Jan Hamáček se s prezidentem republiky kvůli situaci na ministerstvu sejde příští čtvrtek. „Až budu mít jméno ministra, tak ho představím,“ sdělil šéf sociálních demokratů novinářům. V nejbližší době se podle svých slov sejde s některými kandidáty na ministerský post.

Huawei? Strategické partnery si nechat diktovat nesmíme

Hlava státu komentovala také spolupráci maďarské vlády s čínskou telekomunikační společností Huawei. Ta je pro zemi podle slov maďarského ministra financí „strategickým partnerem pro informační technologie“.

„Maďarsko nejen že uzavřelo s Huawei smlouvu o strategické spolupráci, ale podepsalo už i první obchodní kontrakty o zavádění sítě 5G. Jak rozhodne vláda v tendru, který se teprve připravuje, to ještě uvidíme. Myslím si, že nechat si diktovat, od koho brát a nebrat například zemní plyn, nebo nechat si diktovat, kdo nám má instalovat síť 5G, by znamenalo stát se nesvéprávnou zemí,“ vyjádřil se Zeman.

barda ( 17. května 2019 14:18 )

Undamilouš je vskutku unikátní B-L-B!

satanas ( 17. května 2019 10:09 )

Honzapetr vam nabizi nahate poslankyne ODS, TOP 09 , Piratu a Lidovcu! Tak uz konecne zaberte at honzik da pokoj!!

Pollo ( 17. května 2019 09:32 )

Chudák. Na té fotce má výraz nepříčetného člověka.

satanas ( 17. května 2019 09:26 )

A kdo dal Mandat BElobradkovi u Sudetaku? Petrickovi u Banderu??

satanas ( 17. května 2019 09:24 )

Vepriku, pisu schvalne "foneticky",,nechci pretezovat tvou veprovou hlavu! Uz chapes??

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa