Skončí Staněk? Hamáček hledá nového ministra, Babiš dostal SMSku

Aktualizováno -
16. 5. 2019
13:00
16. 5. 2019
11:57

O odvolání ministra kultury zatím premiér s prezidentem nejednal. Babiš (ANO) čeká na oficiální informaci od ČSSD, že chce svého ministra kultury Antonína Staňka nahradit někým novým. Až pak bude o chystané vládní změně informovat prezidenta Zemana. Netuší, zda Zeman Staňkovu rezignaci přijme. Probrat to s ním hodlá v pondělí, řekl Babiš novinářům na okraj konference k 15 letům českého členství v EU. Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček má okruh kandidátů na ministra kultury, s některými se v nejbližší době sejde. Staňkův nástupce by podle něj stabilizovat resort a připravit výběrová řízení na šéfy Národní galerie Praha (NGP) a Muzea umění Olomouc (MUO). Hamáček je v současnosti v zahraničí, do Česka se vrací v pátek.

Babiš uvedl, že ho předseda ČSSD Jan Hamáček o chystané změně informoval v textové zprávě, o záležitosti spolu nemluvili. „Já to musím dostat samozřejmě na papíře, abych mohl konat a abych mohl informovat oficiálně pana prezidenta,“ řekl Babiš. Podle něj je rozhodnutí o obsazení pozice na sociální demokracii, stanovuje to koaliční smlouva. Jméno nového ministra očekává koncem května.

Na dotaz, zda čeká od prezidenta přijetí Staňkovy rezignace, Babiš řekl, že neví. „Pan prezident se mnou o panu ministrovi kultury nikdy nemluvil, stejně tak se mnou nikdy nemluvil o panu (odvolaném řediteli Národní galerie Praha, Jiřím) Fajtovi. Já pana prezidenta uvidím v pondělí, takže se ho na to zeptám,“ řekl premiér.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ČTK řekl, že Zeman Babiše přijme v pondělí v Lánech v 19:00. Půjde podle něj o tradiční schůzku, na které se prezident s premiérem setkávají přibližně jednou měsíčně. „Tato schůzka je dlouhodobě naplánována, nebyla tedy vyvolána děním na ministerstvu kultury. Je ale logické, že bude věnována i tomuto tématu,“ uvedl.

Hamáček hledá nástupce

Ohledně toho, zda bude hledat ministra mezi známými tvářemi ČSSD, nebo by mohl překvapit jako v minulosti nominací nynějších ministrů Tomáše Petříčka a Jany Maláčové, nechtěl být Hamáček konkrétní. "Až budu mít jméno ministra, tak ho představím," sdělil Hamáček ČTK. Okruh kandidátů má. "V nejbližší době se s některými sejdu. Hlavním úkolem nového ministra bude stabilizovat resort a připravit výběrová řízení na NGP a MUO," uvedl.

Hamáček připomněl, že příští čtvrtek se kvůli situaci sejde s prezidentem Milošem Zemanem. Vedení ČSSD pak příště zasedne v neděli 26. května předtím, než budou sociální demokraté v Lidovém domě společně očekávat výsledky voleb do Evropského parlamentu. Mluvčí ČSSD Barbora Kalátová ČTK řekla, že se nejedná o mimořádnou schůzku, ale o pravidelné jednání.

Staněk končí po kritice, která se na něj snesla kvůli odvolání Fajta a šéfa Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa. Rozhodnutí o tom, zda se odvolaní ředitelé budou moci vrátit, je podle Babiše na novém ministrovi kultury. „Je důležité, aby tam proběhlo nějaké transparentní výběrové řízení a aby tam zasedl odborník, který zařídí prestiž té instituce, protože je to pro prestiž naší země velice důležité,“ řekl Babiš o budoucím vedení Národní galerie. K MUO se nechtěl vyjadřovat, tamní situaci prý nezná.

Video Ministr Staněk: Onderka na mě útočí z neznalosti, měl si přečíst mé důvody. - redakce Blesk
1080p 720p 360p

satanas ( 17. května 2019 09:48 )

Fait najde uplatneni u f. SKanska!!

satanas ( 17. května 2019 09:38 )

Pan FAIT proslavil Narodni Galerii ve svete jako jeden z nejvetsich tunelaru mezi galeristy Sveta a okoli..Je treba potrestat ty, co to odhalili jinak zanedlouho bude odhalen i zbytek a nebude proti komu demonstrovat..Jak jednoduche,.

marmat ( 16. května 2019 20:44 )

prasatkopepicek: proč lidi, kteří Vás odhalili jako velmi povrchního znalce běžné politiky označujete vulgaritami??? Nedělejte ze sebe ještě horšího trolla/trot.a, než jsme doufali

marmat ( 16. května 2019 20:16 )

A co studené Pivní v bufáči za rohem.... ???

tomik007 ( 16. května 2019 15:44 )

ANO - vlada je potrzeba prehazovat, aby se moc nezaparzila

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa