Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Babiš u Zemana probral cestu do Bílého domu. Prezident chtěl za Trumpem sám

Aktualizováno -
26. února 2019
17:55
Autor: ČTK, nkov - 
26. února 2019
13:55

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes jednal s prezidentem Milošem Zemanem o rozpočtu nebo o plánovaném setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zeman mu doporučil zkontrolovat, zda není prostor pro úspory u daňových výjimek, které byly dříve uděleny. V případě cesty do USA prezident zdůrazňuje zejména ekonomické zájmy České republiky či stěhování české ambasády v Izraeli. Babiš to řekl novinářům po schůzce, která trvala asi hodinu a půl. O možných personálních změnách ve vládě se podle něho vůbec nemluvilo.

Babiš dostal pozvání do Bílého domu minulý týden. S Trumpem se setká 7. března a bude prvním českým premiérem od roku 2011, kterého americký prezident oficiálně přijme na bilaterální schůzce.

Oba politici spolu mluvili o tématech, která chce Babiš s Trumpem projednat. Zeman podle Babiše zdůrazňuje jako důležité pro další vztahy se Spojenými státy hlavně ekonomické zájmy Česka a Evropy. Premiér poznamenal, že Zeman projevil radost nad tím, že se podařilo schůzku pro českého představitele v Bílém domě domluvit. Pražský hrad v minulosti oznámil, že Trump do Bílého domu pozval Zemana. Setkání se ale nikdy neuskutečnilo.

Babiš chce v Bílém domě mluvit také o kybernetické bezpečnosti. V poslední době se řeší otázka možného nebezpečí ze strany čínských dodavatelů mobilních technologií. Zeman podle premiéra konstatoval, že rétorika Spojených států vůči čínským firmám není v souvislosti s vyjednáváním o obchodu tak důrazná, jak byla v minulosti.

Diskuse o rozpočtu byla podle předsedy vlády hlavní částí jednání. Kromě úspor u daňových výjimek Zeman opět zdůraznil potřebu investic. Ocenil také vládní záměr víceletého investičního plánu.

Dalšími tématy dnešní schůzky byly podle Babiše volby do Evropského parlamentu, jeho nedávná cesta do Izraele nebo summit EU a Ligy arabských států v Egyptě. Mluvili také o situaci v Sýrii nebo Íránu.

Řeč bude o penězích, autech i bezpečnosti

Podle vyjádření Bílého domu budou politici jednat o posílení dvoustranných vztahů, o potřebě společně čelit globálním výzvám, včetně problémů kybernetické a energetické bezpečnosti, a o vzájemném obchodu.

Babiš dříve uvedl, že by chtěl s Trumpem mluvit také o problematice možných cel na evropskou automobilovou produkci, jejichž uvalení americká administrativa zvažuje. Dnes za témata jednání označil také situaci v Sýrii a ve Venezuele a přístup k Íránu.

Detaily cesty podle Babiše ještě nejsou zcela dořešené. V úterý uvedl, že 6. března by měl mít schůzky na různých univerzitách, které se budou věnovat vědecké spolupráci. Česká delegace, v níž bude i místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček, se na jednáních chce zabývat tématem umělé inteligence.

Zeman se za Trumpem do Bílého domu zatím nepodíval

Schůzky s dalšími americkými politiky budou podle Babiše pokračovat 8. března, detaily ale neuvedl. Doplnil, že kromě Havlíčka ho budou v USA provázet náměstek ministra obrany Jakub Landovský (ČSSD) a náměstek ministra zahraničí Martin Povejšil.

 

O pozvání do Bílého domu dlouhodobě usiloval i Zeman. Po zvolení Trumpa, kterého Zeman v kampani podpořil, Hrad uvedl, že český prezident dostal pozvání na schůzku s novým americkým prezidentem na jaro 2017, setkání se ale neuskutečnilo. Zeman nyní schůzku považuje za nepravděpodobnou. Babiš uvedl, že své pozvání do Bílého domu nevnímá jako soutěž s českým prezidentem.

Video Babiš dostal pozvánku od Trumpa. Schůzky se zúčastní i Monika s Melanií. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

hradnisamohonka ( 27. února 2019 07:29 )

jjusa: Nikdo tě neuráží, krávo pitomá.

turbina ( 26. února 2019 20:45 )

Čuk a Gek na Hradě.

turbina ( 26. února 2019 19:18 )

jjusa: Jestli jsi tak škaredá jako blbá, tak potěš koště.

tomik007 ( 26. února 2019 18:37 )

EMAN si zopakoval svou slovencinu

turbina ( 26. února 2019 18:13 )

jjusa: A to jsem ještě neviděl tebe. Tak otřesný zážitek nemusím.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud