Staňkovu hlavu chtějí i filmaři. Ministrovi „mydlí schody“ Sommerová i Marhoul

Autor: ČTK, for - 
13. května 2019
23:00

Po odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) volají další lidé, tentokrát se ozvala Organizace filmařů. Ministrovi vytýkají odvolání ředitelů Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa. Uvedly to Asociace producentů v audiovizi, Asociace režisérů a scenáristů a Česká filmová a televizní akademie v otevřeném dopise předsedovi ČSSD a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi. Staněk zdůvodnil odvolání šéfů NGP a MUO pochybeními, která zjistily ministerské kontroly.

„Nechceme, aby ministerstvo kultury řídil nekompetentní člověk, který svými neodbornými zásahy ohrožuje činnost státních kulturních organizací,“ uvedly v dopise filmařské organizace. Staněk podle nich odvolání ředitelů NGP a MUO nedokázal obhájit a v následných rozhovorech v médiích prokázal neznalost kulturního prostředí a jeho správy.

„I my, jako zástupci odborné filmařské obce, podporujeme petici za odvolání ministra kultury ČR Antonína Staňka a obracíme se na Vás s žádostí, abyste toto odvolání předsedovi vlády v nejbližších dnech navrhl,“ píší Hamáčkovi.

Staněk šéfy galerie a muzea odvolal 18. dubna. Krátce poté zástupci kulturních institucí a umělci sepsali zmíněnou petici za odvolání ministra kultury. K pondělnímu dni se pod ni podepsalo téměř 7000 lidí. V petičním výboru jsou například producent a režisér Václav Marhoul, dokumentaristka Olga Sommerová nebo ředitel Centra současného umění DOX Leoš Válka. Odvolání Fajta a Soukupa kritizovala i sněmovní opozice.

Užší vedení sociální demokracie minulý týden Staňkovi uložilo, aby do konce května připravil výběrová řízení na šéfy NGP a MUO. Staněk dostal také za úkol, zklidnit situaci v kultuře. Hamáček se v neděli v České televizi ministra kultury zastal. Podle předsedy ČSSD postupoval Staněk při odvolání ředitelů galerie a muzea správně.

PPP150W ( 14. května 2019 16:53 )

CSR? Co je to za stát?

pooresh ( 14. května 2019 12:46 )

Neco o budovani sovetskeho svazu tam nemas?

pooresh ( 14. května 2019 12:42 )

Chudak,Zemanuv pucflek,iniciativni a nikdo ho nema rad. A to Zemana jeste neupekli.

zadnice ( 14. května 2019 10:49 )

Sommerová i Marhoul jsou ti "praví"!

Escaperoom ( 14. května 2019 09:00 )

ČR je jako organismus co se chce uzdravit po nemoci. Tím lékem je Babiš a Zeman . Ovšem bujna nenažrana rakovina jsou slunickari, kavarensky ječící hnus zaplacený po ulicích a nenažrany neúspěšný politici, podnikatele zloději a komediantsky hnus!
Pane Babiš a Zemane... NEDEJDE SE A VYDRŽTE! Většina ČR lidu stojí za vama!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud