Staňkovu hlavu chtějí i filmaři. Ministrovi „mydlí schody“ Sommerová i Marhoul

13. 5. 2019
23:00

Po odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) volají další lidé, tentokrát se ozvala Organizace filmařů. Ministrovi vytýkají odvolání ředitelů Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa. Uvedly to Asociace producentů v audiovizi, Asociace režisérů a scenáristů a Česká filmová a televizní akademie v otevřeném dopise předsedovi ČSSD a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi. Staněk zdůvodnil odvolání šéfů NGP a MUO pochybeními, která zjistily ministerské kontroly.

„Nechceme, aby ministerstvo kultury řídil nekompetentní člověk, který svými neodbornými zásahy ohrožuje činnost státních kulturních organizací,“ uvedly v dopise filmařské organizace. Staněk podle nich odvolání ředitelů NGP a MUO nedokázal obhájit a v následných rozhovorech v médiích prokázal neznalost kulturního prostředí a jeho správy.

„I my, jako zástupci odborné filmařské obce, podporujeme petici za odvolání ministra kultury ČR Antonína Staňka a obracíme se na Vás s žádostí, abyste toto odvolání předsedovi vlády v nejbližších dnech navrhl,“ píší Hamáčkovi.

Staněk šéfy galerie a muzea odvolal 18. dubna. Krátce poté zástupci kulturních institucí a umělci sepsali zmíněnou petici za odvolání ministra kultury. K pondělnímu dni se pod ni podepsalo téměř 7000 lidí. V petičním výboru jsou například producent a režisér Václav Marhoul, dokumentaristka Olga Sommerová nebo ředitel Centra současného umění DOX Leoš Válka. Odvolání Fajta a Soukupa kritizovala i sněmovní opozice.

Užší vedení sociální demokracie minulý týden Staňkovi uložilo, aby do konce května připravil výběrová řízení na šéfy NGP a MUO. Staněk dostal také za úkol, zklidnit situaci v kultuře. Hamáček se v neděli v České televizi ministra kultury zastal. Podle předsedy ČSSD postupoval Staněk při odvolání ředitelů galerie a muzea správně.

satanas ( 15. května 2019 08:59 )

CO? V originale BAnanistan!!

PPP150W ( 14. května 2019 16:53 )

CSR? Co je to za stát?

satanas ( 14. května 2019 13:27 )

Tady mas moznost sledovat budovani CSR!!

satanas ( 14. května 2019 13:24 )

KOmousi v CT nemit bolsevicky serialy a programy tak uz by davno zkrachovali!! SNad neveris zeby se nekdo koukal na ty jejich serialove politicke agitky!! TO ani komunisti nemeli zapotrebi strasit, ohanet se a svalovat svou neschopnost na predesly rezim!!

pooresh ( 14. května 2019 12:46 )

Neco o budovani sovetskeho svazu tam nemas?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa