Babiš s končícím Ťokem vyhodil i Novákovou. Hlavy ministrů můžou brzy padat zas

Aktualizováno -
10. 4. 2019
14:05
Autor: ČTK, trm, vei - 
10. 4. 2019
11:20

Ve vládě Andreje Babiše skončí hned dva ministři nominovaní hnutím ANO - v pondělí oznámil svůj odchod z kabinetu ministr dopravy Dan Ťok, spolu s ním skončí i ministryně průmyslu Marta Nováková. Ta odchází nedobrovolně, rozhodnutí premiéra, který ji chce vyměnit, ale respektuje. Babiš změny ve vládě probral na Hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Jako nástupce Novákové navrhnul prezidentovi místopředsedu vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karla Havlíčka. Místo Ťoka by měl do křesla ministra dopravy usednout náměstek Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Vladimír Kremlík.

Pan předseda vlády Andrej Babiš mě informoval o zamýšlené změně na pozici ministra průmyslu a obchodu. Respektuji jeho rozhodnutí. Termín ukončení mého působení ve funkci je na dohodě pana předsedy vlády s panem prezidentem. Informovala jsem pana premiéra o rozpracovaných projektech, které jsou velmi aktuální a ve prospěch českých občanů a firem,“ řekla ke svému konci Nováková s tím, že víc řekne po Babišově schůzce na Hradě.

Prezident podle Babiše jmenuje nové ministry po svém návratu z Číny, tedy po 30. dubnu, ještě předtím se chce s nominanty sejít. 

Ťok v pondělí řekl, že se do budoucna nechce věnovat politice. Ještě si ale rozmyslí, zda složí i poslanecký mandát. Podle Babiše se končící ministr nemá za co stydět, opozice naproti tomu míní, že byl neúspěšný a nezvládal svůj resort. 

Radost z Ťokova konce nemá prezident, jeho rezignaci přijme. „S lítostí, ale přijmu. Je to rozhodnutí pana ministra. Myslím si, že udělal velký kus práce, pokud jde o zahajované stavby,“ řekl Zeman Nově na Ťokovu adresu, aby dodal: „Je měkký, je hodný, v tom dobrém slova smyslu, chcete-li. Je lidský. Ale toho ředitele měl už dávno vyhodit.“ Měl na mysli právě šéfa Ředitelství silnic a dálnic Jana Kroupu.

O konci Novákové se mluvilo delší dobu, opozice žádá její odvolání kvůli nedávnému incidentu, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci ministerstva. Kritice čelila i v únoru poté, co důvod pro drahá mobilní data v Česku hledala v přílišném využívání bezdrátových wi-fi sítí. Zeman v rozhovoru na Nově nepřímo naznačil, že v Babišově vládě skončí i ona.

Babišova vláda zažila od jmenování loni koncem června tři ministerské změny. Kvůli podezření z plagiátorství brzy skončili ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce Petr Krčál (ČSSD), nahradili je Kněžínek a Jana Maláčová. Po několikaměsíčním sporu s Hradem o jmenování Miroslava Pocheho bylo plnohodnotně obsazeno ministerstvo zahraničí Tomášem Petříčkem (všichni ČSSD), do poloviny října ho vedl šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.

Video Ministra Ťoka zradil ve Strakovce telefon. "Aprílový žert," řekl o spekulacích o svém odchodu z vlády. A schůzky Faltýnka v kauze Kapsch komentovat nechtěl. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

junkiexl ( 10. dubna 2019 21:55 )

Penisjses: Tve prispevky odpovidaji intelektu tveho guru, lopaty Burese. Ten se taky mele dokola ” Fsici kradu, kampaaaaanj, Kalusek”.

tomik007 ( 10. dubna 2019 20:13 )

JESTE ZE TEN MORALNI KODEX ANO, je tak pruznej - ze se do nej vejdou vsechny kulisarny a lumparny

peneces ( 10. dubna 2019 19:36 )

zřejmě máte nějaké mindráky

jentakjenkobliha ( 10. dubna 2019 19:23 )

pí.čenes: Piš k tématu, jsi jeblá jako jentakjen.

jentakjen ( 10. dubna 2019 19:22 )

Má malýho a jalovýho pindíka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa