Zeman po velké ostudě udělal nevídanou věc. Ve Vídni si „posypal hlavu popelem“

Aktualizováno -
4. 4. 2019
16:20
Autor: ČTK, Jakub Kopřiva - 
4. 4. 2019
14:30

Český prezident Miloš Zeman se omluvil bývalému starostovi Vídně Michaelu Häuplovi za to, že řekl, že za jeho vlády radnice neposlala vídeňské českojazyčné Komenského škole ani šilink. Oznámil to na sociálních sítích mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s tím, že se omluvila i česká velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková, která Zemanovi poskytla nepřesné informace. Prezident za útok na exstarostu, který podnikl během setkání s krajany, sklízel ostudu na tuzemské politické scéně i v Rakousku.

„Omlouvám se prostřednictvím přítomného starosty Vídně Michaela Ludwiga svému příteli Michaelu Häuplovi, kterému jsem nedávno dal státní vyznamenání a kterého jsem na základě nesprávné informace, kterou jsem obdržel, zkritizoval,“ citoval Ovčáček Zemana. Prezident poznamenal, že je to teprve druhá omluva během jeho třicetiletého působení v politice.

Zeman kritizoval přítomného Häupla při úterním setkání s krajany na české ambasádě ve Vídni. „Pane primátore Häuple, podal jsem Vám ruku, dal jsem Vám vysoké české vyznamenání a myslím si, že Vašich 24 let v čele Vídně bylo tomuto městu velice prospěšných, nicméně musím konstatovat, že podle informací, které jsem dostal, Vídeň nedala škole Komenského ani šilink. Takže za to Vám tleskat nebudu,“ řekl Zeman.

Velvyslankyně přidala hlubokou omluvu

Poté prezident před krajany ještě poznamenal, že se bývalý primátor kvůli jeho slovům zachmuřil. „To máte za to, že tu Komenského školu jste málo podporoval,“ dodal český prezident. Otázka financování se vyjasnila ještě během setkání s krajany. Za posledních deset získala škola od radnice rakouské metropole v přepočtu nejméně 40 milionů korun.

Červenková ve středu vysvětlovala, že prezidentovi před setkáním stručně sdělila, že Komenského škola žádné peníze od Vídně nedostává. Měla tím na mysli systémové a pravidelné příspěvky, nikoli jednorázové platby.

„Nepřesné informace o financování školy jsem poskytla panu prezidentovi já. Hluboce se omlouvám,“ zdůraznila podle Ovčáčka česká velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková.

Zeman zmínil chemii mezi prezidenty i stavbu kanálu

Celkově Zeman zhodnotil návštěvu Rakouska jako „velmi uspokojivou“. Podle něj přinesla pozitivní výsledky, a to nejen díky osobní chemii mezi ním a rakouským prezidentem Alexanderem Van der Bellenem, ale také díky setkání s přáteli, jako je bývalý kancléř z 80. a 90. let Franz Vranitzky.

Ke kladům návštěvy prezident přičetl dnešní jednání s rakouským ministrem dopravy Norbertem Hoferem o kanálu Dunaj-Odra-Labe, který Miloš Zeman dlouhodobě podporuje. Na dotaz, jak se Hofer k této věci staví, prezident odpověděl, že má dojem, že pozitivně. Je prý ale třeba počkat, až si prostuduje dokumentaci, kterou mu česká strana předala.

Video Manévry na červeném koberci: Pro Ivanu Zemanovou museli udělat místo. - Blesk - Jakub Kopřiva

Úřad ministra Hofera podle agentury APA uvedl, že setkání bylo převážně soukromé. Podle ministerstva je projekt kanálu ekologicky citlivý. Hofer ale Zemanovi přislíbil, že věc přezkoumají pracovní skupiny, napsala APA.

Zeman považuje za důležité, že v Rakousku přibývá českých podniků a že jejich počet vzrostl ze 130 na 200. Zmínil se také o jednání o prodeji českých podzvukových letadel Aero L-39. Tato jednání ČR vede nejenom s Rakouskem, ale také s Maďarskem a Slovinskem, upozornil prezident.

Přečtěte si, jak se Zeman do exstarosty Vídně navezl:

Pane primátore Häuple, podal jsem Vám ruku, dal jsem Vám vysoké české vyznamenání a myslím si, že Vašich 24 let v čele Vídně bylo tomuto městu velice prospěšných, nicméně musím konstatovat, že podle informací, které jsem dostal, Vídeň nedala škole Komenského ani šilink. Takže za to Vám tleskat nebudu.

Pan Harant pokračuje v tradici pana Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, který skončil na popravišti na Staroměstském náměstí, a jak vidíte, v jeho případě žádné popraviště nehrozí. Já bych Vám, pane exprimátore, chtěl říci, že by bylo velmi dobré, kdybyste alespoň svému nástupci v čele vídeňské radnice doporučil, aby financoval tuto Komenského školu jako výraz přátelství a spolupráce mezi našimi národy tak, jako ji financuje kromě jiného například Jihomoravský kraj, jehož hejtman zítra přijede na naše setkání.

Vy jste se zachmuřil, pane exprimátore. To máte za to, že tu Komenského školu jste málo podporoval, já jsem upřímný člověk. Víte, proč jsem vydržel třicet let v politice, o šest let déle než Vy? Protože jsem byl vždycky upřímný a nikdy jsem nikomu nelichotil.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 5. dubna 2019 17:39 )

ikdy to fialovej Peta nerekne protoze se na Hrad nikdy nedostane! Bude rad kdyz si bude pindit honika stim buranem , hulvatemzpodhradi!!

victor1 ( 5. dubna 2019 17:37 )

No,hlavně i ve článku bylo napsáno,že mu byly podány zkreslené a nepravdivé informace,které on pouze tlumočil,takže nevím co tady plácáš o lhaní.Já bych se spíše zabýval tím,jestli mu ty zkreslené informace nebyly podány záměrně,aby ho potom dehonestovaly.A ještě:Zbav se utkvělé představy,že je Fiala mladý a inteligentní a že nelže.Je to nebezpečná představa a mohla by vést k tomu,že tu jejich zlodějskou stranu (ODS) budeš volit.

victor1 ( 5. dubna 2019 17:25 )

Proč by tak měl vypadat?Možná je rudá struktura,ale nesporně má pravdu!!!

hradnihulvat ( 5. dubna 2019 14:38 )

Článek se stále hledá. Bohužel, do blížícího se odchodu Zemana z Hradu se nenajde. Nakonec to dopadne tak jako s tím dětským pornem, které mu do počítače nasadily tajné služby USA, jak tvrdil Zeman se svým Ovčáckým psem a jak po dlouhé době Ovčácký pes ve slabé chvilce přiznal, že si porno Zeman do počítače nechtěně nahrál sám.

hradnihulvat ( 5. dubna 2019 14:31 )

Všichni ne, jenom Zeman. Dlouhodobě.

Zobrazit celou diskusi
Další videa