Povinné ručení za elektrokolo i zahradní traktůrek? V Bruselu se řeší úřednický paskvil

Autor: David Budai - 
25. ledna 2019
05:02

Škodolibost unijních úředníků, nebo nepozornost? V Bruselu se začal znovu „přetřásat“ návrh, který lze vykládat i tak, že by povinné ručení měli platit také majitelé zahradních traktůrků, autíček pro děti nebo třeba golfových vozíků. Novou směrnici má na starost česká poslankyně Dita Charanzová (ANO), která chce nesmyslné výklady zarazit. Naopak má za cíl lépe chránit lidi, do kterých někdo nabourá v zahraničí.

Na půdě europarlamentu se vede boj o to, zda Evropané budou platit povinné ručení i v případech, kdy to nedává příliš smysl. Pokud si například doma vyrobí malé vozítko, chystaná směrnice by po nich chtěla, aby se pojistili pro případ nehody. Totéž platí pro sekání trávy zahradním traktorem nebo elektrická autíčka řízená dětmi.

„Komise předložila nový návrh směrnice, který by znamenal, že se bude vyžadovat povinné ručení i na elektrická kola, koloběžky, zahradní traktůrky, dětská vozítka. Když jsem to viděla, tak mi to přišlo jako špatný vtip,“ řekla pro Blesk Zprávy eurposlankyně Dita Charanzová.

„Úředník papežštější než papež“

Už v minulosti na tento hrozící problém upozornila Česká asociace pojistitelů. Tehdy Evropská komise tvrdila, že jde o nedorozumění a zbytečně absurdní výklad. Když ale nyní začali návrh „pitvat“ europoslanci, ukázalo se, že reálné riziko zbytečného rozšiřování povinného pojištění na další „vozidla“ tady existuje. Právě Charanzová má jako zpravodaj tento návrh na starosti a nyní mezi kolegy hledá podporu, aby mohla nesmysly vyškrtnout.

Evropská komise podle ní postupovala v dobré víře, ale ve skutečnosti vytvořila návrh, který je v realitě nepoužitelný. „Vzala výklad evropského soudního dvora a snažila se být papežštější než papež,“ uvedla s tím, že vše se zarazí, pokud pro její změny budou hlasovat i další poslanci na plenárním zasedání a když budou souhlasit také jednotlivé členské státy včetně Česka, které budou o směrnici také rozhodovat.

Lepší podmínky pojištění při stěhování

Původním cílem přitom bylo, aby směrnice pomohla běžným lidem na cestách v cizině nebo při stěhování. „Změna se má týkat třeba toho, že když máte nehodu v zahraničí a viníkem je někdo, kdo má pojišťovnu v insolvenci, tak aby poškození měli záruku, že jim bude proplacena škodní událost,“ vysvětlila europoslankyně.

Lepších podmínek by se měli dočkat také ti, kdo se odstěhují do jiné země EU. „Pokud jezdíte roky bez nehod, při stěhování do jiného státu přijdete o všechny bonusy, které vám povinné ručení nabízí v původním bydlišti,“ řekla s tím, že nová směrnice by to měla změnit a pojišťovny by měly bonusy respektovat.

Video Úředníci v Bruselu napsali paskvil. Charanzová: „Nechci povinné ručení za zahradní traktůrek“ - David Budai, Blesk

Legislativní paskvily v EU i Česku

Případy legislativních paskvilů nebo nejednoznačných návrhů nejsou v Bruselu úplně výjimečné. „Některé návrhy, které se nám dostanou z Komise na stůl, jsou skutečně absurdní, a kdyby neměly dopad na nás všechny, tak snad až úsměvné. Tohle je klasický příklad,“ posteskla si Charanzová. A dodala, že právě europoslanci dokážou velkou část z nich včas podchytit.

Některé evropské směrnice záměrně dávají určitý prostor pro interpretaci a dávají jednotlivým státům jistou volnost v tom, jak ji převedou do své národní legislativy. V minulosti na to dopláceli hlavně běžní Češi.

Například směrnice EU požadovala přijmout opatření proti šíření bakterií při prodeji potravin a cílem bylo dát zákazníkům jistotu, že koblihy či pečivo nebyly ohmatány jinými nakupujícími. Zatímco ostatní státy to vyřešily buď zavedením kleští na pečivo, nebo igelitovými sáčky, české ministerstvo zdravotnictví vymyslelo, že se bude všechno neprodyšně balit. Česko se tak stalo zemí s mnohem přísnějšími pravidly, než EU vůbec vyžadovala. Později byla toto legislativa upravena.

donlabuznik ( 11. května 2019 23:12 )

Jako klasické povinné ručení mi smysl dává, nedávno jsem si jej vyřizoval přes http­s://ww­w.in­siaca­re.cz­/nej­levnej­si-povinne-ruceni-nejkvalitnejsi/ a podle mě se taková věc opravdu hodí. Obzvlášť když si jej vezmete i s havarijním připojištěním. Na zahradní trakturek mi to příjde ale jako hloupost.

pavel11 ( 5. února 2019 14:52 )

moc bych chtěl vidět fotku toho hovada EU který vymyslel takovou ***vinu.To snad není možné že takový dement a určitě není sám muže být v ráji blbečku,trotlu,dementu EU za 700000 měsíčně.

wilda ( 25. ledna 2019 13:09 )

Nic si z toho nedělejte, ve sněmovně už leží návrh na daň z prošlapaných podrážek bot a každý chodec bude muset mít při předcházení jiného chodce zapnuté i předcházecí blinkry.

hadraplan ( 25. ledna 2019 12:49 )

za půl mega měsíčně musí vykazovat nějakou "práci"

fouk.si ( 25. ledna 2019 12:02 )

Řešit piiiččččoviny to by jim šlo, ale řešit střídání času na to nemají čas.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud