Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Konec střídání času až v roce 2021? Země EU se hádají, zda zachovat letní či zimní

Autor: ČTK, AKu - 
29. října 2018
13:10

Rakouské předsednictví navrhlo členským zemím Evropské unie odložit konec povinného střídání standardního a letního času až na rok 2021. Novinářům to v pondělí po neformálním jednání se svými kolegy z dalších zemí unie řekl rakouský ministr dopravy Norbert Hofer. Komisařka pro dopravu Violeta Bulcová potvrdila, že komisi by se víc zamlouvalo dodržení jejího původního plánu ze září, tedy ukončit povinné posunování hodinek už příští rok.

Pondělní neformální diskuse byla pro členy vlád EU první příležitostí o návrhu mluvit. Podle Hofera jednání ukázalo, že většina zemí unie plán podporuje, poněkud skeptické podle něj byly například Británie či Polsko. 

Shoda panuje ohledně potřeby harmonizace používaného času, aby se z unijního území - kde už tak existují tři časová pásma - nestal puzzle měnících se časů. „Pro nás je důležitější mít stejný čas jako naši sousedé,“ reagoval Hofer na otázku, zda Rakousko preferuje následné používání standardního či letního času. Například český ministr dopravy Dan Ťok dal při příchodu najevo, že Praha by chtěla zůstat na standardním čase.

Naopak severské země se podle Hofera kloní k trvalému využívání letního času. „Řekněme, že Finsko a Portugalsko nemají moc shodné pozice,“ komentoval to Hofer.

K výhradám některých zemí Hofer poznamenal, že v určitých oblastech, například při stanovování letových řádů, je třeba více času na přípravu. „To nám říkají letecké společnosti, potřebují na přípravu nejméně 18 měsíců,“ řekl Hofer.

Video Duel: Má přechod na letní čas stále smysl? - Živě.cz

Součástí pondělního návrhu rakouského předsednictví je také vznik pozice koordinátora, který by včas zajistil dohodu mezi státy, a pojistka, která by - pro případ, že dohoda nebude - zajistila, že komise včas připraví alternativní řešení věci.

Oficiální dohodu o návrhu na unijní ministerské radě chce mít předsednictví i komise v prosinci. Jak v pondělí zdůrazňovali někteří účastníci schůzky, je třeba také více času na veřejnou diskusi v jejich členských zemích.

Z letního času zpátky na zimní přešla většina zemí Evropy, Severní Ameriky či Blízkého východu naposledy o uplynulém víkendu v noci na neděli. Z velkých zemí letní čas zrušily v roce 1992 Čína a v roce 2014 Rusko.

Video "Je to prostě hloupost." Senátor Šilar dál prosazuje zrušení střídání zimního a letního času - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

 

spania ( 31. října 2018 11:49 )

Teď se budou státy a politici další roky hádat,možná se to nakonec zase všechno zruší,protože se nedohodnou.Mělo by se to nechat jak to je,lidi už jsou na to zvyklí a když se rozhodnou to změnit,měl by být zimní čas.Vždyť tak je to správné!

aspire ( 30. října 2018 19:18 )

Další chytrolín, co chce,aby mu v létě svítilo slunce do xichtu už o půl čtvrté ráno. Kdy je poledne je irelevantní od dob, co lidstvo strčilo zvířata pod střechu a na pole vypustilo kombajny. Poledne není půlka dne,pokud je pracovní doba od sedmi nebo od osmi, a po práci nejdeme hned na kutě, tak se vzpamatujte

aspire ( 30. října 2018 19:12 )

Hlavně pro pracující lidi má v létě ta hodina význam k relaxaci po práci. Děti mají prázdniny, důchodci už nic nemusí, tak ať laskavě myslí na ty, co nechtějí kvůli svítání v létě strašit už kolem páté,když práce je od osmi, a chodit těsně před západem slunce z práce. Argumenty, že budeme v zimě vstávat za světla, to teda nebudeme a nikdy se tak ani nedělo, je krátký den. Ale ti idioti si to fakt neuvědomují, melou totální nesmysly.

Nitenka ( 30. října 2018 06:05 )

 Co ti debilní Rakušané zase vymýšlejí lidé chtějí hned tak vo co jde

byvalyvoliccssd4 ( 29. října 2018 15:32 )

Náš letní čas se shoduje s časem na Ukrajině, když tam mají poledne, tak my předstíráme, že máme také poledne. A což rovnou zavést čas, jaký mají v Moskvě? v létě bude zapadat slunce až po půlnoci a vycházet jako v zimě. Soudruh Putin za to jistě soudruha Zemana pochválí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud