Proč se mění čas a čeká nás poslední změna? Kritici se dočkali

6. 3. 2019
09:00

Střídání letního a zimního času nás čeká i v roce 2019. Po letité diskuzi a veřejné konzultaci, do které se zapojilo 4,6 milionu občanů EU, Evropská komise rozhodla o tom, že by se měl čas měnit naposledy na jaře 2019. Bude tomu skutečně tak?

V říjnu 2016 schválila vláda Bohuslava Sobotky nařízení následující směrnici Evropské unie, podle kterého měl přicházet letní čas v následujících pěti letech. Vlaky a autobusy se se změnou času potýkají každý rok. Hodinu, která jim kvůli přeřízení času v noci přibude, většinou stráví čekáním ve stanicích na trase.

Díky rozhodnutí Evropské komise ale nejspíš dojde ke změnám. Pokud její rozhodnutí posvětí i europarlament a členské státy (Evropská rada), budeme v roce 2019 ručičky hodinek posouvat naposledy.

Kdy nastane letní čas

Na letní čas (středoevropský letní čas – SELČ) přechází většina Evropy, včetně Česka. Výjimku tvoří Island, Rusko, Bělorusko, část Grónska, část norských ostrovů a Špicberky. Letní byl zaveden za účelem energetické úspory.

V otázce zdraví se lékaři a psychologové shodují, že lidé si na dřívější vstávání dlouho zvykají a to ohrožuje jejich produktivitu i pozornost. Zejména starší lidé a děti se změnou času „zápasí“ asi týden.

Letní čas v roce 2019 nastne v noci 31. března. Ručičky hodinek se posunou o hodinu vpřed z 2:00 na 3:00.

Kdy nastane „zimní“ čas

Zimní čas bývá mylně považován za protiklad k letnímu času. Jde o čas standardní (středoevropský čas – SEČ), též známý jako astronomický. Skutečný zimní čas byl u nás v historii zaveden pouze jednou. Stalo se tak 1. prosince 1946 a skončil 23. února 1947. Tehdy byl rozdíl mezi letním a zimním časem dvě hodiny.

Zimní čas v roce 2019 nastane v noci 27. října. Ručičky hodinek se posunou z 3:00 na 2:00.

Změny času zrušila Evropská komise

Pravidelné změny času měly řadu odpůrců mezi odborníky i politiky. Ti mohli oslavit úspěch v první polovině září. Evropská komise v návaznosti na veřejnou konzultaci s občany EU rozhodla, že povinné střídání času skončí.

Internetové ankety se zúčastnilo 4,6 milionu lidí ze všech 28 členských zemí (z toho asi 64 tisíc lidí z ČR) se vyslovilo pro konec střídání času. Většina pak byla i pro to, aby byl celoročně zachován letní čas.

Kdy se dočkáme konce změn času?

Změna času nás čeká ještě několikrát. Europoslanci chtěli zrušit změnu času již v roce 2019, což schválili v druhé polovině roku 2018. Tak rychlou změnou se ovšem sami překvapili. Následně tak schválili, že konec změn času proběhne v roce 2021. Poté bude na jednotlivých státech, zda již zůstanou u letnícího času, nebo si vyberou standardní evropský čas, což by znamenalo, že poslední změna přijde až na podzim.

Europoslance ovšem rychlá změna překvapila. Pro to, aby k poslední změně došlo v roce 2019, je potřeba, aby rozhodnutí Komise odsouhlasil europarlament a Evropská rada do března 2019.

Proč se mění čas

Historie prvních pokusů o změnu času ve světě je na začátku 20. století. V Československu, později v Česku, se každoroční změna času ustálila v roce 1979. Jedním z důvodů, proč byl zaveden letní čas, bylo vyvážení délky dne a noci. Což se týká většiny Evropy. Například v tropických oblastech by změna času neměla význam, jelikož poměr noci a dne je tam vyvážený.

Dalším důvodem byla již zmíněná úspora energie, protože by lidé chodili spát o hodinu dříve. Nápad se zrealizoval během první světové války, kdy Rakousko-Uhersko letní čas zavedlo. Energetickou úsporu, kvůli které byla změna času zavedena, odpůrci zpochybňují. Podle zjištění Pražské energetiky je úspora pouze v období okolo rovnodennosti, a to o pouhé procento. V ostatních měsících úsporu nezaznamenala.

VIDEO: Finská europoslankyně kvůli změně času nevěděla, kdy porodila.

Video Finská europoslankyně Heidi Hautala kvůli změně času nevěděla, kdy přesně porodila. - Blesk / Zuzana Štíchová
720p 360p

O tom, jak předejít nepříjemným účinkům změny času čtěte ZDE

O účincích změn času na naše zdraví čtěte ZDE

1080p 720p 360p
Další videa