Proč se mění čas? Kritici: Změna času působí negativně na člověka

Autor: ixs - 
27. 11. 2017
12:30

Střídání letního a zimního času nás čeká i v roce 2018. Ne všichni změny času vítají s nadšením a neustále se vrací diskuse, k čemu jsou dobré a jaký mají dopad na zdraví člověka. Kdy se mění čas v roce 2018?

V říjnu 2016 schválila vláda Bohuslava Sobotky nařízení následující směrnici Evropské unie, podle kterého bude letní čas zaveden v následujících pěti letech. Vlaky a autobusy se se změnou času potýkají každý rok. Hodinu, která jim kvůli přeřízení času v noci přibude, většinou stráví čekáním ve stanicích na trase.

Kdy nastane letní čas

Na letní čas (středoevropský letní čas – SELČ) přechází většina Evropy, včetně Česka. Výjimku tvoří Island, Rusko, Bělorusko, část Grónska, část norských ostrovů a Špicberky. Letní čas je výmysl, který byl zaveden za účelem energetické úspory. Toto zdůvodnění však řada odborníků zpochybňuje a proti změně času brojí i část politiků.

V otázce zdraví se lékaři a psychologové shodují, že lidé si na dřívější vstávání dlouho zvykají a to ohrožuje jejich produktivitu i pozornost. Zejména starší lidé a děti se změnou času „zápasí“ asi týden.

Letní čas v roce 2018 nastane v noci 25. března. Ručičky hodinek se posunou o hodinu vpřed z 2:00 na 3:00.

Kdy nastane „zimní“ čas

Zimní čas bývá mylně považován za protiklad k letnímu času. Jde o čas standardní (středoevropský čas – SEČ), též známý jako astronomický. Skutečný zimní čas byl u nás v historii zaveden pouze jednou. Stalo se tak 1. prosince 1946 a skončil 23. února 1947. Tehdy byl rozdíl mezi letním a zimním časem dvě hodiny.

Zimní čas v roce 2018 nastane v noci 28. října. Ručičky hodinek se posunou z 3:00 na 2:00.

Změnu času kritizují politici i odborníci

Mezi odborníky a politiky je spousta odpůrců změny času, postupně také vznikají další a další iniciativy za zrušení časového posunu. Proti vystupuje i bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová, známá výzkumem biorytmů. Podle ní by měla změna času přijít později. „Když se letní čas zaváděl, trval od května do září. A to má logiku,“ uvedla v srpnu pro Radiožurnál.

Výrazným odpůrcem letního času je i senátor Petr Šilar (KDU-ČSL). V rámci iniciativy For Only One Time chce oslovit parlament peticí pro zrušení změny času. Podpisy hodlá sbírat do té doby, než jich získá alespoň 10 tisíc.

Zruší Evropská unie změny času?

Kritika změny času sahá až do Bruselu, kde skupina europoslanců 8. února 2018 schválila rezoluci, která má přimět Evropskou komisi, aby střídání času zrušila v celé Unii. „Jsem strašně rád, že ta několikaletá práce došla tohoto výsledku. Je evidentní, že je to problém, který je politicky neutrální a vyskytuje se v řadě členských států. Komise je teď vyzvána, aby udělala celoevropskou hlubinnou studii toho problému, což je předpoklad pro další legislativní kroky,“ nastínil europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL).

Přeřizování hodinek nás ale čeká ještě minimálně v letech 2018 a 2019, v nejlepším případě. „Když bude komise chtít, dá se to stihnout ještě do konce tohoto mandátu. Není to tak, že by se letos už střídání zrušilo,“ míní Svoboda. Mandát stávající Evropské komise přitom končí v druhé polovině roku 2019.

Proč se mění čas

Historie prvních pokusů o změnu času ve světě je na začátku 20. století. V Československu, později v Česku, se každoroční změna času ustálila v roce 1979. Jedním z důvodů, proč byl zaveden letní čas, bylo vyvážení délky dne a noci. Což se týká většiny Evropy. Například v tropických oblastech by změna času neměla význam, jelikož poměr noci a dne je tam vyvážený.

Dalším důvodem byla již zmíněná úspora energie, protože by lidé chodili spát o hodinu dříve. Nápad se zrealizoval během první světové války, kdy Rakousko-Uhersko letní čas zavedlo. Energetickou úsporu, kvůli které byla změna času zavedena, odpůrci zpochybňují. Podle zjištění Pražské energetiky je úspora pouze v období okolo rovnodennosti, a to o pouhé procento. V ostatních měsících úsporu nezaznamenala.

Podporu mají odpůrci i v datech, podle kterých je ve dnech po přechodu na letní čas větší množství dopravních nehod. Studie Evropské unie pak prokázala nepříznivý vliv změn času na biorytmus člověka.

VIDEO: Finská europoslankyně kvůli změně času nevěděla, kdy porodila.

Video Finská europoslankyně Heidi Hautala kvůli změně času nevěděla, kdy přesně porodila. - Blesk / Zuzana Štíchová
720p 360p


Čtěte více na Blesk.cz:

VRAŽDA NOVINÁŘE JÁNA KUCIAKA (†27)

MINIMÁLNÍ MZDA 2018 PODLE PROFESÍ

STÁTNÍ SVÁTKY 2018 - KDY BUDE VOLNO?

ČASOVÁ PÁSMA - PROČ VZNIKLA?

ISLÁM - JE NUTNÉ SE HO BÁT?

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa