Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno 0°C

Proč se mění čas? Střídání času nás zřejmě čeká minimálně do roku 2026

Autor: ixs - 
26. října 2021
14:51

Střídání letního a zimního času nás čeká i v roce 2021. Po letité diskuzi a veřejné konzultaci, do které se zapojilo 4,6 milionu občanů EU, Evropská komise rozhodla o tom, že se měl čas měnit naposledy v roce 2021. Evropské státy se ovšem nedohodly, u kterého času zůstat a změny nás tak zřejmě budou provázet minimálně do roku 2026.

Konec střídání času odhlasoval Evropský parlament již v roce 2019. Přesto se zatím čas dvakrát do roka o hodinu posouvá. Původně se měl čas měnit naposledy v roce 2020, později se konec změn času o rok odložil.

Ani rok 2021 ale nebude posledním, kdy ke změnám dochází. Evropské státy se totiž zatím nerozhodly, zda si nechají letní nebo standardní (nesprávně označovaný za zimní) čas. Střídání času tak bude zřejmě pokračovat minimálně do roku 2026.

Kdy nastane „zimní“ čas

Standardní (zimní) čas v roce 2021 nastane v noci 31. října. Ručičky hodinek se posunou z 3:00 na 2:00.

Zimní čas bývá mylně považován za protiklad k letnímu času. Jde o čas standardní (středoevropský čas – SEČ), též známý jako astronomický. Skutečný zimní čas byl u nás v historii zaveden pouze jednou. Stalo se tak 1. prosince 1946 a skončil 23. února 1947. Tehdy byl rozdíl mezi letním a zimním časem dvě hodiny.

Kdy nastane zimní čas v příštích letech

  • 2022 - 30. října
  • 2023 - 29. října
  • 2025 - 26. října
  • 2026 - 25. října

Kdy nastal letní čas

Letní čas v roce 2021 nastal v noci 28. března. Ručičky hodinek se posunuly o hodinu vpřed z 2:00 na 3:00.

Na letní čas (středoevropský letní čas – SELČ) přechází většina Evropy, včetně Česka. Výjimku tvoří Island, Rusko, Bělorusko, část Grónska, část norských ostrovů a Špicberky. Letní byl zaveden za účelem energetické úspory.

V otázce zdraví se lékaři a psychologové shodují, že lidé si na dřívější vstávání dlouho zvykají a to ohrožuje jejich produktivitu i pozornost. Zejména starší lidé a děti se změnou času „zápasí“ asi týden.

Kdy nastane letní čas v příštích letech

  • 2022 - 27. března
  • 2023 - 26. března
  • 2024 - 31. března
  • 2025 - 30. března
  • 2026 - 29. března

 

Změny času zrušila Evropská komise

Pravidelné změny času měly řadu odpůrců mezi odborníky i politiky. Ti mohli oslavit úspěch. Evropská komise v návaznosti na veřejnou konzultaci s občany EU rozhodla, že povinné střídání času skončí.

Internetové ankety se zúčastnilo 4,6 milionu lidí ze všech 28 členských zemí (z toho asi 64 tisíc lidí z ČR) se vyslovilo pro konec střídání času. Většina pak byla i pro to, aby byl celoročně zachován letní čas.

Kdy se dočkáme konce změn času?

Změna času nás čeká ještě několikrát. Europoslanci chtěli zrušit změnu času již v roce 2019. Tak rychlou změnou se ovšem sami překvapili. Následně tak prodloužili lhůtu pro stanovení jednotného času na rok 2021. Ani letošní rok tak není poslední. Většina evropských zemí se totiž nerozhodla, který čas si ponechá a střídání času bude zřejmě pokračovat minimálně do roku 2026.

 

Proč se mění čas

Historie prvních pokusů o změnu času ve světě je na začátku 20. století. V Československu, později v Česku, se každoroční změna času ustálila v roce 1979. Jedním z důvodů, proč byl zaveden letní čas, bylo vyvážení délky dne a noci. Což se týká většiny Evropy. Například v tropických oblastech by změna času neměla význam, jelikož poměr noci a dne je tam vyvážený.

 

Dalším důvodem byla již zmíněná úspora energie, protože by lidé chodili spát o hodinu dříve. Nápad se zrealizoval během první světové války, kdy Rakousko-Uhersko letní čas zavedlo. Energetickou úsporu, kvůli které byla změna času zavedena, odpůrci zpochybňují. Podle zjištění Pražské energetiky je úspora pouze v období okolo rovnodennosti, a to o pouhé procento. V ostatních měsících úsporu nezaznamenala.

 

VIDEO: Finská europoslankyně kvůli změně času nevěděla, kdy porodila.

Video Finská europoslankyně Heidi Hautala kvůli změně času nevěděla, kdy přesně porodila. - Blesk / Zuzana Štíchová

O tom, jak předejít nepříjemným účinkům změny času čtěte ZDE

O účincích změn času na naše zdraví čtěte ZDE

Další videa