Čechy nečeká papírování kvůli brexitu. Britové: „Chceme to bezbolestné“

Autor: ČTK - 
28. 6. 2017
15:13

Návrh pravidel pobytu občanů EU v Británii, který v pondělí zveřejnila britská vláda, zatím nepřináší žádné povinnosti pro české občany, řekla ve středu novinářům britská velvyslankyně v ČR Jan Thompsonová. Zdůraznila také, že britská vláda usiluje o to, aby občané EU žijící v Británii měli dost času na vyřízení všech potřebných dokumentů, až to bude třeba. Londýn pro budoucí registraci občanů ze zemí EU trvale žijících v Británii připravuje registrační systém.

„Čeští občané teď nemusí dělat vůbec nic, nemusí zatím žádat o žádné dokumenty. Pracujeme na systému, který bude sloužit k podávání žádostí a registraci,“ uvedla ve středu Thompsonová. „Až opustíme EU, lidé budou potřebovat jiný status a jiné dokumenty, budou se muset obrátit na naše úřady,“ doplnila.

Podle velvyslankyně nehrozí, že by lidé z jiných zemí EU museli příslušná povolení řešit rychle a ve zmatku. „Chceme, aby to bylo jednoduché a bezbolestné, nechceme způsobovat zbytečný stres. Chceme, aby se vše zvládlo v klidu,“ uvedla. Vláda podle ní počítá s tím, že lidem poskytne dostatečně dlouhé přechodné období, během nějž budou moct vyřídit vše potřebné. Mohlo by trvat přibližně dva roky.

Návrh britské vlády z pondělka počítá mimo jiné s tím, že občané EU žijící v zemi legálně k zatím nestanovenému datu nepřetržitě alespoň pět let by i po brexitu měli stejná práva jako dosud, například pokud jde o studium, práci, lékařskou péči a přístup k veřejným fondům. Lidé nesplňující pětiletou podmínku budou rovněž moci zůstat a po uplynutí pětileté lhůty požádat o takzvaný status usedlíka se zmíněnými právy. Ti, kteří přijdou po nespecifikovaném hraničním datu mezi 29. březnem 2017, kdy Londýn oficiálně odstartoval brexitový proces, a 29. březnem 2019, kdy má tento proces skončit, budou moci žádat o dočasný pobyt. Nedostanou ovšem záruku, že se časem změní na trvalý.

VIDEO: Britská velvyslankyně Jan Thompsonová o brexitu
Video Velvyslankyně UK o brexitu - Blesk TV

Thompsonová podotkla, že Británie žádá v zajištění práv občanů od Evropské unie reciprocitu. „Jde o férový a vyvážený návrh podmínek,“ uvedla. Vyjednání podmínek pro pobyt občanů EU v Británii a Britů v zemích EU je prvním z vyjednávacích okruhů, které chtějí Londýn a Brusel v rámci jednání o brexitu uzavřít.

Na území Británie žije podle ambasády přibližně 50 000 Čechů, česká vláda odhaduje jejich počet až na 100 000. V poslední době londýnská ambasáda zaznamenala také zvýšení počtu žádostí o občanství ČR. Tento trend souvisí podle české diplomacie s odchodem Británie z EU. „V souvislosti s výsledky referenda o vystoupení Spojeného království z EU lze sledovat nárůst požadavků jak samotných českých občanů, tak i potomků bývalých občanů ČR, kteří ve zvýšené míře projevují zájem o získání českého státního občanství,“ uvedlo nedávno ministerstvo. Konzulární oddělení velvyslanectví je tak přetížené a stává se terčem stížností. Česká vláda proto na návrh ministerstva zahraničí schválila zřízení generálního konzulátu v Manchesteru, který by měl s žádostmi pomoct.

Vše o brexitu čtěte na Blesk.cz ZDE >>>

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 28. června 2017 15:53 )

objevilo politické téma, které výrazně zasáhne i do každodenních životů Britů trávících penzi na španělském pobřeží......Přesná čísla o tom, kolik britských občanů žije ve Španělsku, se těžko shání. Mnoho z nich není oficiálně registrovaných, další pendlují mezi oběma státy. Podle Národního statistického institutu by se ale mělo jednat o zhruba 300 tisíc lidí. Většina z nich žije na východním pobřeží nebo jižním Costa del Sol........Britské důchodce sem nalákalo teplé počasí a krásné pláže, ale také výhodný poměr britské libry vůči euru a zdravotní pojištění zdarma, do něhož mají jako občané EU přístup. Po rozchodu jejich domoviny s unií by jim ale mohlo zůstat právě jen to slunce, popisuje Politico.eu. +++„Pokud přijdeme o zdravotní péči, nevím, co budeme dělat,“ říká pro Politico.eu Glyn Emerton, který žije v městečku Mijas deset let. „Museli bychom si péči sami platit, což by kvůli našemu věku a tomu, kolik by to stálo, nebylo možné. Takže bychom se museli vrátit do Velké Británie? Doufám, že ne,“ dodává

zdenek43 ( 28. června 2017 15:47 )

 fraska-keci-polopravdy.............. Anglanum d o s l o ??? jako vzdy,,, ze treba ve Spanelsku maji az 500.000 BRITSKYCH duchodcu - - - kteri se ve Spaneslu maji JAKO P R A S A T A v Z I T E a zneuzivaji??? V Y U Z I V A J I socialni system - tak jak by ani dnes v Anglii nemohli v y u z i v a t ........ ti samo ANGLICTI DUCHODCI - kdyby byli dnes v Anglii byli by S O C K A M I - nedosahli by skoro na zadny dobry zivot - - - - v Anglii je draho- ale duchody jsou mizerne - . . . . /// Jestliže je váš důchod např. £120 týdně, roční důchod v tomto případě činí £6240.... 6240 - 12 mesicne 520 liber......... najem krcalku 8 x 8 m ??????? mesicne 650 liber + el.plyn + TAM mestu prum. 250 liber mesicne --- TAKZE CELKEM BEZ JIDLA....... 900 liber............../////

Zobrazit celou diskusi
Další videa