Sobotka si v Bruselu postěžoval na teplo. Šéfové EU řeší brexit i bezpečnost

720p360p
Autor: Jakub Veinlich - 
22. 6. 2017
18:30

V Bruselu se sešli lídři Evropské unie, které čeká téměř dvoudenní jednání. Dohady se čekají o ochraně hranic před uprchlíky. A také kvůli brexitu a přerozdělování institucí po odchodu Velké Británie z EU. Vše podstatné sleduje z místa i reportér Blesk.cz.

„Zdá se mi po příletu, že je tu ještě větší teplo, než je momentálně v Praze nebo Brně,“ postěžoval si při příchodu na jednání Evropské rady v Bruselu premiér Bohuslav Sobotka(ČSSD).

Jednání hlav států a předsedů vlád Evropské unie je naplánované na čtvrtek a na páteční dopoledne. „Ta agenda je velmi nabitá,“ zdůraznil Sobotka. Lídři EU budou jednat nejen o migraci, boji s terorismem, ale také o brexitu. Před českým ministerským předsedou přišla i britská premiérka Theresa Mayová.

Ještě před zahájením jednání Evropské rady se sešli premiéři Visegrádské čtyřky. Tedy šéfové vlád Česka, Slovenska, Polska a Maďarska.

Celá osmadvacítka usedla k jednacímu stolu v půl čtvrté odpoledne. „Začneme bezpečnostní otázkou – budeme mluvit o vnější a vnitřní bezpečnosti, o boji proti terorismu, o společné zahraniční politice. A večer budeme také jednat o brexitu, kde předpokládám, že dostaneme prvotní informace o tom úvodním zahřívacím kole jednání, které se odehrálo teď v pondělí,“ nastínil Sobotka program jednání Evropské rady v nedávno otevřeném novém sídle.

„Česko jednoznačně podporuje pakt, aby v letošním roce se Evropa dohodla na schválení systému registrace při vstupu a výstupu (migrantů, pozn. red.). Jednoznačně schvalujeme schválení systému ETIAS tak, abychom měli možnost v předstihu reagovat u všech lidí, kteří vstupují do Schengenského systému, jestli nepředstavují riziko z bezpečnostního, nebo migračního hlediska,“ řekl český premiér před jednáním o bezpečnostních otázkách. Dodal že ČR dál nesouhlasí s kvótami na přerozdělování uprchlíků.

Co je systém ETIAS se dočtete zde:

„My nesouhlasíme s těmi návrhy, které se týkají přerozdělování uprchlíků, povinných kvót. Vidíme tam velká rizika, zopakoval Sobotka. Je rád, že by se měl v pátek ráno s Macronem sejít společně s premiéry dalších zemí Visegrádské skupiny. Chci zdůraznit argumenty, které máme z hlediska migrační krize,“ podotkl.

Mayová odejde s kávou a dezertem

Slavnostní večere předsedů vlád Evropské unie má trvat tři a půl hodiny. Organizuje ji stálý předseda Rady Donald Tusk. Britská premiérka tu má představit kroky, které mají vést k brexitu. Jak by měla Evropská unie vypadat a fungovat, až ji Velká Británie opustí. Jakmile přijde na řadu dezert a káva, Theresa Mayová místnost opustí a jednat bude dál už jen 27 zástupců evropských států.

Vyjednávání se očekává v posledním bodě čtvrtečního programu, kdy mají státníci jednat o článku 50 Lisabonské smlouvy, který upravuje právě brexit. Dohady se dají čekat u přerozdělování odborných agentur. Téměř všechny státy chtějí převzít od Británie sídlo pro zdravotnictví. Česká republiky stojí o přesun Evropského bankovního úřadu, který by mohl mít sídlo u nás.

Tato Evropská rada by podle Sobotky neměla o přesunutí agentur ještě definitivně rozhodovat. Zástupci států by se ale měli dohodnout, jak se určí státy, do kterých se tyto agentury přesunou.

„Mým cílem je, aby se do tohoto rozhodování mohly zapojit všechny členské země Evropské unie. Chceme, aby to bylo transparentní, aby se ty velké země nedomluvily mezi sebou a nepřeválcovaly ty ostatní,“ řekl Sobotka.

Prodloužení sankcí proti Rusku

Ministři zahraničí zemí Evropské unie v pondělí rozhodli, že se sankce proti Rusku znovu prodlouží. Až to do června 2018. Schválit to má Evropská rada. O situaci mají na summitu informovat německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron. Sobotka předpokládá, že evropští lídři prodloužení sankcí na vývoz zboží do Ruska prodlouží.

Český premiér je pro další prodloužení sankcí vůči Rusku

Video Sobotka podporuje prodloužení sankci vůči Rusku. - Jakub Veinlich
720p 360p

Pokud nepokračuje plnění Minských dohod, tak si lze jen obtížně představit, že bychom měnili náš postoj na evropské úrovni. „Předpokládám, že pokud nedostaneme nějaké nové, překvapivé informace nad rámec toho, co už víme, že se děje na východě Ukrajiny, tak předpokládám, že sankce mohou být prodlouženy o dalších šest měsíců,“ dodal před jednáním Sobotka.

 

Doporučujeme
zdenek43 ( 23. června 2017 10:25 )

cerven 2013..... O B L B O V A K ..... Země EU schválily dlouhodobý rozpočet 2014-2020 aleeeee ..... Britský premiér David Cameron, který je doma pod tlakem protievropského křídla své Konzervativní strany, ale na úvod schůzky zdůraznil, že dosažený kompromis nesmí ohrozit tradiční každoroční britský rabat z unijní pokladny. +++ Dosažený kompromis nicméně není úplně jasný a podle českého premiéra Petra Nečase jde o „typicky evropský přístup”. „Byla to debata o britském rabatu..., aby byli spokojeni všichni klíčoví hráči. To znamená, aby rabat zůstal, ale přitom jeho existence zůstala otevřenou otázkou. ” +++ Referendum o setrvání země v EU Britům přislíbil premiér David Cameron 23. ledna 2013.......Vedle myšlenky o uskutečnění referenda Cameron rovněž projevil zájem vyjednat novou dohodu mezi Londýnem a Bruselem, která by zároveň změnila celkové směřování evropské integrace tak, aby byla Evropa víc flexibilní a některé pravomoci byly vráceny zpět na národní úroveň.... ANGLANI CHTELI JEN SAME VYHODY - tedy zachovani toho co bylo .......... no a tak u l t i m a t u m ......Své požadavky na reformu vztahu mezi Británií a EU oznámil Cameron 10. listopadu roku 2015 Seznam zahrnoval například záměr vyvázat Velkou Británii z formulace o stále těsnější unii, která je součástí základních smluv EU. Dále britský premiér požadoval omezení volného pohybu osob z nových členských zemí a snížení sociálních dávek pro přistěhovalce z EU pracujících v Británii, ochranu zájmů nečlenských zemí eurozóny a větší konkurenceschopnost EU omezením regulací a rozšířením jednotného trhu. nooooooo a n e d o c k a l i se ... takze o d ch o d

zdenek43 ( 23. června 2017 10:07 )

jde jen a jen o prachy ......... o prachy , kdy se to tahne od roku 2012.... V Bruselu se rozjíždí hra o rozpočet...11.2012....Zhruba jeden bilion eur by mělo být připraveno v rozpočtu EU pro léta 2014 až 2020. Boj se svede na bruselské půdě. Pozornost se soustředí zejména na britského premiéra Davida Camerona, který hrozí vetem.......NO VETEM - pokud nedostanou co chteji BRITOVE - tak O D E J D O U z EU +++ Nejvíce pozornost přitom budí britský premiér David Cameron. Jeho země nechce připustit tzv. britský rabat, který v 80. letech vyjednala tehdejší britská premiérka Margaret Thatcherová. Jen loni 2011 se tak Británii vrátily 3,6 miliardy eur. Rabatu se Británie rozhodně nechce vzdát. "Chceme vyjednávat velmi tvrdě a dohodnout dobrý obchod pro naše daňové poplatníky, ale také udržet náš rabat," řekl Cameron. ANOOOOOOO TO SE PSAL rok 2012................. 3,6 miliardy eur

robyno1 ( 22. června 2017 19:35 )

 Ale my tady nechceme vůbec žádné všiváky, ani s kvótami, ani bez nich. A můj známý kvůli sankcím proti Rusku krachnul. Fakt si myslí, Bosohlav, že bude na podzim zvolen?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa