Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Macron varoval před zabitím Evropy. Přes Bratislavu zamíří do Prahy

Autor: ČTK, nkov - 
26. října 2018
09:36

Češi a další občané zemí visegrádské čtyřky (V4) by si měli vzít za své heslo „Evropa jsme my“. Členské státy by měly přestat dělat z Evropské unie obětního beránka, na kterého svalují vinu, když se jim to hodí. EU potřebuje další integraci a nebude se ohlížet na země, které by ji chtěly jen blokovat. V rozhovoru pro Hospodářské noviny a další tři média ze zemí V4 to uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron. Ten v pátek zavítá na Slovensko, kde se setká se svým protějškem Andrejem Kiskou, premiérem Peterem Pellegrinim a zúčastní se debaty s veřejností. Odpoledne Macron odletí do Česka, kde má na programu schůzku s prezidentem Milošem Zemanem i s premiérem Andrejem Babišem.

„Nemůžeme využívat evropský rozpočet, aniž bychom připustili solidaritu například v oblasti migrace. Nemůžeme se snažit snižovat svůj příspěvek do evropského rozpočtu, aniž bychom chápali, co s sebou nese jednotný trh. Pokud chceme Evropu zabít, pak pokračujme takto dál,“ řekl Macron.

Evropa podle něj není jednosměrná. Je to oboustranný závazek, který umožňuje všem zvyšovat svou suverenitu, a ne ji snižovat. Státy V4 se k přijímání uprchlíků v rámci EU staví negativně a Macron je za jejich přístup v minulosti kritizoval.

Macron mluvil o Česku

Macron byl v rozhovoru dotázán na postoje Česka, které odmítá vznik společného rozpočtu pro eurozónu nebo si přeje snížit plánovaný víceletý rozpočet EU. Macron uvedl, že hluboce respektuje specifika a rozhodnutí každého. Pro odblokování Evropy nabízí Macron dvě zásady.

Žádný stát nesmí být vyloučen z žádného projektu a každý musí mít možnost účastnit se spolupráce od začátku nebo až později v různých oblastech. „Jsem přesvědčen, že Česko má chuť být v tomto srdci Evropy, která jde vpřed a chrání občany,“ zdůraznil. Připomněl přitom, že Česko je v schengenském prostoru a je součástí stálé spolupráce v obraně.

Macron se v rozhovoru zmínil také o euru, které podle něho má být měnou všech společných států. „Silná eurozóna, která po brexitu bude představovat 85 procent HDP unie, je v zájmu nás všech,“ řekl. Na dotaz, zda se země bez eura neocitnou na okraji, odpověděl, že žádný rozpor a přehlížení zemí nevidí. Ze zemí V4, kam patří kromě Česka ještě Polsko, Maďarsko a Slovensko, platí eurem pouze Slovensko.

„Nejsou zde dvě kategorie členských států, ani Východ a Západ, ani staré a nové členské země. Jsou jen konkrétní projekty v oblasti obrany, digitalizace a prohlubování eurozóny a společné ambice. Tyto projekty spolupráce musí být otevřené pro všechny, kdo mají odvahu jít vpřed. To je to srdce Evropy, které chci vytvořit,“ řekl francouzský prezident.

Z Bratislavy do Prahy

V rozhovoru se vyjádřil také k situaci v Maďarsku. Evropský parlament 12. září přijal většinou hlasů doporučení, aby členské země EU zahájily proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot. Podle Macrona je vývoj právního státu v Maďarsku znepokojivý. „Nemůžeme odsuzovat rozpočtový deficit a neodsuzovat demokratický deficit!“ poznamenal. Zdůraznil také, že smyslem řízení podle článku 7 není trestat, ale vést dialog a upozorňovat.

Macron přijede do Prahy v pátek večer u příležitosti oslav stého výročí založení Československa. Setká se s prezidentem Milošem Zemanem i s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Do Česka přiletí ze Slovenska, kde se také sejde s prezidentem a premiérem. Pro Macrona, který je v úřadu od května 2017, to bude první oficiální návštěva Česka.

S Kiskou se francouzský státník sejde dopoledne. Podle kanceláře slovenského prezidenta se bude hovořit hlavně o budoucnosti EU, o situaci na evropském kontinentu a ve světě. Po poledni čeká Macrona jednání s premiérem Pellegrinim, které má být věnováno vztahům mezi Francií a Slovenskem i 100. výročí vzniku Československa.

Podle slovenských historiků i politiků sehrála Francie klíčovou roli při založení společného státu Čechů a Slováků. Jeden ze spoluzakladatelů první Československé republiky, slovenský rodák Milan Rastislav Štefánik, byl mimo jiné generálem francouzské armády.

Macron a Pellegrini se odpoledne v Bratislavě zúčastní diskuse s veřejností na téma Formování budoucnosti Evropy. Debata navazuje na sérii rozhovorů francouzského prezidenta s občany v hlavních městech členských zemí Evropské unie.

Video  Peníze za uprchlíky a hněv Evropanů: Takhle Macron promlouval ve Štrasburku 
Video se připravuje ...

PPP150W ( 26. října 2018 20:08 )

Za kolik vám redakce pustí čtyři příspěvky za sedm minut?

PPP150W ( 26. října 2018 20:04 )

Taky jsem překvapený. Obvykle napíšu dvakrát, třikrát pět řádků a pak už meprojde na dlouho ani písmenko. Jestli je to úmysl, mohli by to aspoň někde uvést.

willi48 ( 26. října 2018 18:31 )

Chlapče, chlapče, ztrácíš úroveň. S blbem opravdu nemá význam diskutovat.

marmat ( 26. října 2018 18:04 )

Za kolik Vám tuto TAPETU / mimořádně dlouhý "diskuzní příspěvek" redakce pouští ???

marmat ( 26. října 2018 18:02 )

Velmi lyrický příměr...skoro jako z James Bonda 007 !? DNES NEUMÍREJ !!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa