„Evropská unie je na pokraji občanské války.“ Macron varoval před nacionalismem

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
18. 4. 2018
16:58

Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval Evropskou unii před nebezpečím nacionalismu a neliberálních postojů, například v otázkách migrace. Před zasedáním Evropského parlamentu ve Štrasburku se nechal slyšet, že EU je na sklonku občanské války mezi demokracií a nedemokracií, napsal deník Daily Mail.

Macron vyzval členské státy, aby se vyvarovaly nacionalismu, a připomněl, že EU byla vybudována jako zeď liberalismu. Uvedl, že Evropa se nyní nachází ve složité situaci, a nabádal k tomu, aby se její země nepřikláněly k „neliberální demokracii“. „Nejdůležitější v tomto složitém světě je neopustit demokracii,“ prohlásil, za což si od přítomných europoslanců vysloužil potlesk ve stoje. EU označil za jedinečný model, který zajistil dlouhá desetiletí míru a prosperity.

EU je jedinečná

„Někteří říkají, že lidé už Evropu nechtějí, a navrhují pozlacené a dobrodružné cesty. Nesmíme ale přistupovat na hru populistů,“ uvedl Macron. Dodal, že nelze ze všeho obviňovat vedení EU a že je nutné nabídnout lidem konstruktivní řešení. Podle něj je třeba s lidmi hovořit a hledat společně odpovědi. Macron řekl, že proto také zahajuje konzultace s občany.

„V jakém jiném místě na světě najdete takový model, který respektuje menšiny, rovnost mužů a žen, soukromí občanů?“ ptal se Macron. Dodal, že EU „spojuje vášeň pro svobodu a rovnost a zároveň pochopení rozmanitosti“.

Tento evropský model „je silnější než kterýkoli jiný, ale zároveň je velmi křehký, proto ho musíme každý den hájit,“ zdůraznil Macron.

Střet demokracie a autoritářství

„Zdá se, že v Evropě se projevují zárodky občanské války. Zvláště v těch státech, kde se sobecké zájmy staví nad to, co je důležité, a to, co sjednocuje Evropu,“ neodpustil si Macron poznámku na znovuzvoleného maďarského premiéra Viktora Orbána a polskou vládnoucí stranu a jejich postoje k migrantům. Během jeho projevu několik europoslanců vykřikovalo: „Zastavte válku v Sýrii.“

Někteří poslanci projev kritizovali jako příliš obecný, někomu chybělo, že se sám nevyjádřil k situaci v Sýrii. O tomto tématu promluvil až v diskuzi. Na Macrona navázal předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, pokračoval v jeho rétorice a nakonec také připomněl, že příští rok Velká Británie oficiálně opustí EU. On i Macron uvedli, že pochyby a rozpory uvnitř EU souvisejí právě s brexitem a musí se demokraticky vyřešit.

Video Luděk Niedermayer (TOP 09) a Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) hodnotí projev prezidenta Emmanuela Macrona v Evropském parlamentu: Chyběla Sýrie, ukázal se hrdým Evropanem. - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Zdenk Kopen ( 24. dubna 2018 11:43 )

Na co si Belgičáci založili, to se jim brzo vrátí. Jen v Bruselu přes čtvrtina obyvatel jsou muslimové, v zemi několik set mešit, příkladná "integrace" např. muslimský Molenbeek (líheň džihádistů). Jejich partaj by si na svůj prapor měla vyšít kalacha, bombu a podřezávací kudlu. No, přejme Belgičákům, ať je stráví islámský pažerák; i nám bude přáno (nedejbože) .

fandasever ( 24. dubna 2018 08:48 )

To je borec, hlásá sjednocení EU podle svého, pokud někdo nesouhlasí tak je nebezpečný, co tak vyslyšet i názory Maďarů, Poláků, Čechů a Slováků, to je nebezpečné??

gabreta ( 18. dubna 2018 21:14 )

Soudruh Luděk Niedermayer (TOP 09) zapomněl dodat, že Macron mluvil jako "hrdý", Evropský, ale hlavně jako představitel koloniálního státu!! Když dlouhou historii vykrádali kolonie, tak ať se teď o své poddané s ostatními Evropskými kolonizátory postarají a necpou je do Evropských států, která samy byli koloniemi!! Na to by ale Niedermayer musel vytahnout makovici z Bruselský perdele!!

wp2t ( 18. dubna 2018 21:01 )

A já bych zase rád varoval celou EU před multikultimarasmem a velmi nebezpečnou a díky němu a Anděle v Evropě velmi rozšířenou, muslimskou státní ideologií. V Belgii už dokonce chce nastoupit do letošních voleb strana Sharia4Belgium, prosazující právo šarja namísto dle nich nefunkční demokracie.

balika ( 18. dubna 2018 19:18 )

Gerontofil Macron a jeho pedofilka opička Judy - nová Evropa.

Zobrazit celou diskusi
Další videa