Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Část antibiotik bude jen pro lidi? Europarlament brojí i proti odolné salmonele

Autor: Zuzana Štíchová - 
26. října 2018
06:05

Omezení antibiotik v rámci prevence chorob zemědělských zvířat, skrze která se pak účinné látky dostávají do potravin. Tak chce mimo jiné Evropská unie bojovat proti tomu, že u lidí stále častěji antibiotika „nezabírají“. Evropská komise by proto měla vytvořit seznam léčiv, která budou určena výhradně lidem. 

Multirezistentní bakterie salmonely, která se šíří po Evropě. I to je příklad bakterie, která zmutovala v důsledku přemíry užívání antibiotik, a získala vůči nim proto odolnost. Do lidského těla se nevyžádaná antibiotika dostávají například z masa či vody.

Nová legislativa z dílny Evropské unie by proto měla dospět k seznamu antibiotik, která se budou používat pouze na léčbu onemocnění u lidí, nikoliv zároveň na léčbu hospodářských zvířat. Bakterie by si pak na tento typ léčiv neměly vyvinout obranu. Omezeno by mělo být také hromadné aplikování antibiotik zvířatům, u kterých se příznaky infekce neprojevily. Ta dostávají v řadě případů antibiotika preventivně.

„Očekává se, že se antibakteriální rezistence stane nejčastější příčinou smrti na světě a že do roku 2050 jí podlehne až 300 milionů lidí,“ řekl k problematice už dříve český europoslanec Pavel Poc (ČSSD), místopředseda výboru pro veřejné zdraví. 

Problém s antibiotiky ve velkochovech

„Největším úspěchem je omezení preventivního používání antibiotik ve velkochovech od roku 2022. Dnes velkochovy pokrývají asi 70 procent celkové spotřeby antibiotik v EU,“ dodal na dotazy Blesk Zpráv Poc.

„Rezistence dnes přímo ohrožuje účinnost naší vlastní zdravotní péče. Stojí nás to peníze a životy,“ dodal europoslanec s tím, že úspěchem je také reciprocita v obchodních vztazích, kdy obchodní partneři budou muset respektovat zákaz antibiotik na podporu růstu masa. Pokud tedy budou chtít dále dovážet na evropský trh, budou muset přizpůsobit svou hospodářskou praxi.

„Je třeba podniknout tvrdé kroky proti nezákonnému prodeji a prodeji antimikrobiálních přípravků v EU bez předepisování,“ zdůraznili ve svém usnesení také jeho kolegové z výboru.

„Pokud nic neuděláme, antimikrobiální rezistence by mohla do roku 2050 způsobit více úmrtí než rakovina. Musíme začít tím, že se podíváme na celý cyklus, protože zdraví lidí a zvířat je propojeno. Nemoci jsou přenášeny z lidí na zvířata, a naopak,“ poznamenala k rezistenci vůči antibiotikům rakouská poslankyně Karin Kadenbach, která se problematikou dlouhodobě zabývá.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud