„Unie skončí do 10 let. Rozdělme ji jako Československo,“ říká Machův náhradník

Autor: Zuzana Štíchová - 
24. 4. 2018
06:25

Není euroskeptik jako euroskeptik. Od kritiky EU jde europoslanec Jiří Payne (Svobodní) ještě dál a předvídá konec celé Evropské unie do 10 let. Zároveň ale, jak sám říká, nechce jen kritizovat. Společně s bývalým předsedou strany a svým předchůdcem v europarlamentu Petrem Machem proto nabízí alternativu. Státy by měly více spolupracovat v rámci vzájemných dohod, skončil by Evropský parlament i Komise. V Evropě nemusí být vše unifikované, tvrdí někdejší zakladatel ODS Payne v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Stál po boku Václava Havla v Občanském fóru, pomohl založit ODS a radil během prezidentské mise Václavu Klausovi. Od roku 2009, kdy vznikli Svobodní, se ale z ODS „přestěhoval“. Klausův euroskepticismus teď posunul Jiří Payne ještě o krok dále. Evropská unie podle něj skončí, zanikne i jeho současný „zaměstnavatel“ Evropský parlament.

Že Evropská unie nefunguje, to je dneska vidět. To i přiznává Komise, když říká o pěti alternativách budoucího vývoje. Prostě nevíme, kam dál. Jsme v situaci, kdy nás Komise vyzývá: Přemýšlejte, jak z toho projektu zachránit to dobré. Mně nestačilo jen kritizovat,“ hlásí český europoslanec. Alternativu naplánovali společně se svým předchůdcem v Bruselu Petrem Machem.

„Jsme schopni nabídnout evropským občanům variantu, jak můžeme spolupracovat, zachovat ty dobré věci, jako je výměna studentů, volný obchod, spolupráce v mnoha oblastech, přitom to postavit na základech, které mají budoucnost. Prošel jsem procesem dělení Československa a to byla výborná škola. My jsme celý ten stát museli rozebrat na kompetence a dohodnout se, jak je budeme řešit v tom novém uspořádání. Totéž používám na Evropskou unii,“ vysvětluje, jak by k rozpadu EU přistoupil a kde hledá inspiraci.

„Vše, co EU dělá, lze dělat na mezivládní úrovni a velmi elegantním a slušným způsobem. To znamená, že Česká republika by v zásadě měla právo veta, když se nám něco nebude líbit,“ nastiňuje cestu, kterou by se měla Evropa podle Payna ubírat, a to po boku Švýcarska nebo Norska, které členy EU nejsou.

Video Nigel Farage pro Blesk: Dva roky po brexitu stále bere plat z EU, Čechům radí útěk - Zuzana Štíchová, Blesk Zprávy

„Vezměte si, že v Americe mají pro regulaci zbraní v každém státě jiná pravidla a jiné zákony, a dá se s tím žít. Proč musíme mít v Evropě všechno unifikované? Není to tak složité a všem by se dýchalo lépe. Nebudeme mít miliony právních předpisů, ale jen stovky,“ dodává.

Konec EU: Skončí Komise i Parlament

Jak pravděpodobné podle Payna je, že Evropská unie v horizontu deseti nebo dvaceti let zcela skončí? „Ten projekt je tak špatně založený, že skoro s jistotou řeknu, že dříve, než za deset let,“ odpověděl místopředseda Svobodných na otázku, jaká budoucnost Unii čeká. Znamenalo by to zároveň konec Evropského parlamentu i Komise.

Kritika EU a představy o jejím rozpadu na jedné straně, na druhé europoslanecký plat (jen základ platu je přes 200 tisíc korun, dále pobírají europoslanci náhrady a další příplatky). Nemělo by platit přísloví „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“?

Podle Payna ne. „Já bych to jinak neuměl udělat. Musím přijet sem (do Štrasburku) a musím tady zahájit spolupráci s lidmi, kteří třeba mají podobné představy, ale nejsou schopni to takto zformulovat. Den za dnem ta spolupráce roste. Když to někomu vysvětlím, tak ti lidé se začnou usmívat a řeknou, že to je výborná zpráva, že existuje lepší varianta. Přináším lidem radost,“ zmínil v rozhovoru.

Možnému rozpadu EU odpovídají podle Payna i nálady, které mezi obyvateli členských zemí panují. V Česku se dokonce v souvislosti se zákonem o obecném referendu rovnou mluví o možnosti vystoupit z EU po vzoru Velké Británie.

Pravděpodobnost, že ovlivníte evropskou politiku, nikdy nemůže být vyšší než 4 %. Na domácí politiku máte vliv 50 %. To je důvod, proč se šíří euroskeptické strany v Evropě. Protože všichni cítí, že na to nemají vliv, že se rozhoduje o nás bez nás, že skončila demokracie,“ vypočítal jaderný fyzik, absolvent Matfyzu (Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze).

Video „Za posledních 20 let čeští politici nevstali a neřekli, že EU je pro nás důležitá. Ekonomicky i politicky,“ říká europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

Klaus, nebo Havel? Spíš Klaus

Jiří Payne se pravidelně setkával s Václavem Havlem, byl členem Občanského fóra, později ale dělal poradce i prezidentu Václavu Klausovi. Kdo z nich ho ovlivnil víc?

Václava Havla jsem znal z bytových seminářů ještě před pádem komunismu. Jako předseda zahraničního výboru jsem za ním pak často chodil, přesvědčil jsem ho, že by bylo dobré vstoupit do NATO a tak podobně. Václav Havel byl pro nás unikátní symbol, který jsme používali. Já jsem k němu měl, říkal jsem mu to i osobně, různé výhrady,“ poznamenal k prvnímu českému prezidentovi.

„Vystudoval jsem matematicko-fyzikální fakultu, potkal jsem hodně geniálních lidí. Václav Klaus na mě od prvního okamžiku udělal dojem, že to je člověk, který má neuvěřitelnou inteligenci. To mě nesmírně ovlivnilo, spolupracoval jsem s ním desítky let, vymýšlel jsem s ním ODS,“ přiklonil se spíše k bývalému předsedovi nejsilnější pravicové strany.

mafik ( 13. května 2018 09:15 )

Je pravda, že europoslanci z čr se chovají jako agenti eu proti čr. Nic pro nás "nevybojují", naopak pro udržení své zbytečné funkce a prebend, jdou proti vlasti. Všichni ti Pospíšilové, Teličci (ten jako hlavní vyjednavač "pohřbil" naše zemědělce, abychom nezapoměli), po zádech Ano se tam dostal a tak bych mohl pokračovat, Zdechovský, který má program antizeman atd. Jedině snad Jourová, ale tu bych po rozpuštění europarlamentu, znovu nominoval na ministryni pro místní rozvoj

HaveI-krakonos500 ( 24. dubna 2018 14:02 )

EU

monokl ( 24. dubna 2018 09:47 )

Už aby to bylo všichni na to čekáme jak na smilování, stejně je to podvod!

mikes_w ( 24. dubna 2018 08:26 )

v čem je problém? zóna volného obchodu nemá s EU nic společného

horalysa ( 24. dubna 2018 08:11 )

Není třeba rušit EU. Je třeba zrušit královské platy členů rady EU, vyměnit prospěcháře za lidí, kteří něčemu rozumí a pak bude fungovat i EU. V takové podobě, jako nyní, nevydrží ani těch 10 let.

Zobrazit celou diskusi
Další videa