Sobota 10. června 2023
Svátek slaví Gita, zítra Bruno
Oblačno, bouřka 24°C

Dejte dvojí kvalitu potravin na „černou listinu“ EU, žádá Sehnalová

Autor: zst - 
16. května 2018
14:30

Přidejte praktiky spojené s dvojí kvalitou potravin na „blacklist“ Evropské unie. To chce ve své zprávě europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). V příslušné směrnici totiž zatím klamání spotřebitele v tomto směru chybí. Nadále tak do Česka proudí ze zahraničí méně kvalitní výrobky, než jsou obvyklé například v Německu. Text Sehnalová představí ve čtvrtek na jednání Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Evropského parlamentu.

Stejný nebo velmi podobný vzhled výrobku, ale jiné složení, chuť nebo gramáž. Praktiky výrobců, nejčastěji nadnárodních, spojené s dvojí kvalitou potravin, nejsou zatím na „blacklistu“ Evropské unie o klamavých obchodních praktikách.

I proto nebylo divu, když loňský výzkum českého ministerstva zemědělství ukázal, že do Česka se dovážejí rybí prsty s menším podílem masa, nebo pizza s menším množstvím mozzarelly.

Video  Diskriminace českých spotřebitelů: Méně masa v rybích prstech, slabší prášek na praní?  - Zuzana Štíchová, Petr Soukup
Video se připravuje ...

Nekalosti chce do seznamu prosadit česká europoslankyně Olga Sehnalová, která k tomu vyzve Evropskou komisi svou zprávou o stavu dané věci. „Vzniká tak situace, kdy si spotřebitel z jednoho členského státu nacházející se na území jiného členského státu nemůže být jist tím, že výrobek, jehož určité vlastnosti zná ze své domovské země, odpovídá výrobku, který si kupuje v zemi, v níž se právě nachází,“ píše v dokumentu členka ČSSD.

Sehnalová upozorňuje na to, že jednotlivé orgány na vnitrostátní úrovni nejsou schopny řešit konkrétní případy, proto volá po řešení na úrovni EU. „Pokud společnosti propagují, prodávají nebo dodávají výrobky, měly by spotřebitelům poskytovat infromace nutné k tomu, aby mohli učinit informované rozhodnutí o koupi výrobku,“ míní Sehnalová a zdůrazňuje i to, že přístup ke směrnici o nekalých obchodních praktikách se stát od státu výrazně liší, přestože prodej potravin je často nadnárodní záležitostí.

Video  Horší kvalita potravin v Česku: Problém se dozorovým orgánům nechce řešit, míní Sehnalová  - Tomáš Polák
Video se připravuje ...

Společné testování EU a průzkum trhu

Evropský parlament by tak mohl na návrh Sehnalové mimo jiné vyzvat členské státy, aby se aktivně účastnily vývoje společné metodiky testování dvojí kvality potravin a shromažďovaly důkazy. Pilotní projekt průzkumů by se přitom měl odehrát už letos. 

Dvojí kvalita se ale netýká jen potravin. Testy ukázaly, že rozdíly jsou také u čistících prostředků, kosmetických a hygienických potřeb a kojeneckých produktů.

an.manchester ( 16. května 2018 17:07 )

toto co se deje, rekl uz pred 16 ti a vice lety Gerhard - banker muz me zname- ze do Rakouska Nemecka vozi a budu vozit lepsi potraviny a do Ceska a na Vychod ty podradne, ze se to uz deje , ze nase zeme nemaji za rovnocenne. Take me rekl, ze domek co jsem koupila at si overim zdali nebyl majitel Rakusak nebo Nemec v minulosti nebo se to stale otaci a muze se mi stat, ze zase prijde podobna doba co tu uz byla a domek me seberou Nemci, S usmevem to povidal. Ja se stejnym usmevem, ze domek mel ceskeho majitele. A ze co se tyka potravin je to rekneme ostudne. A to bylo kdysi, vse se deje cilene, slo ne o nejakou spravedlnost a prava, ale o to otocit to na verzi toho nejhorsiho kapitalismu - sdirani z kuze, ktera ani na zapade neni ale u nas ano, a zadna prava nikoho moc nezajimaji, hlavne tezit okrast obrat zneuzit, udelat z Ceska montovnu levnou silu otroky a jeste jim dat to nejhorsi jidlo z EU. Rozbit zemedelstvi atd. Protesty o pravech cely odpor vuci komunisticke zvuli vysel v plen, protoze moci se chytili de fakto ti sami lide, jen s jinymi kabaty a oznacenim stran, udavaci Stb vim konkretne maji vyssi posty jako meli a smeji se od ucha k uchu, vytunelovany stat, zlocinci mafie Stbaci a jejich okruh ti prosepruji- obcan opet nemel sance....ale je to o tom- date si to stale libit? nadavanim v hospode doma se nic nezmeni- zbabelci jsme?

lahny ( 16. května 2018 15:13 )

A pak budou všichni vypravovat, že za komunistů jsme jedli horší potraviny.Za komunistů byly ČSN a od Aše po Košice jednotné ceny a výrobky podle norem.A pokud jste zahrádkáři, tak víte, že ovoce či zelenina se kazí.Takže jak je možné přvážet tyto potraviny přes celou Evropu aniž by to už nebylo nacpáno chemií od výrobce?Počítejte se mnou..natrhat, naložit na kamion a ten má někde zpoždění..ucpané dálnice, stávky, bouračky na dálnicích, dovoz do skladů a ze skladů rozvoz na prodejny.Takže 5 - 7 dní než se potravina dostane ke spotřebiteli. Zrovna tak naše potraviny.Staří hospodáři říkali, že jeden hektar uživí jeden kus dobytka a jeden kus dobytka vyprodukuje za rok hnoje na jeden hektar.Komunisti to už měli na tři hektary jeden kus dobytka a tenhleten režim to má na deset hektarů jeden kus dobytka.Čili přírodní hnůj se nahrazuje chemií. Jenže tohleto ti mladí (a nejen mladí, ale všichni modří ptáci) nějak nechápou a stále nám budou říkat, že jsme měli horší potraviny než dnes.

jana999 ( 16. května 2018 14:56 )

to budou zase volby do europarlamentu nebo proč štěká, kdyby s tím naše vláda chtěla něco udělat, tak nepotřebuje žádnou eu, obnoví normy a kdo je nedodrží bude cálovat obrovské pokuty a zákaz prodeje na našem území

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa