Vydavatelé ocenili úspěšný boj s Googlem v europarlamentu. Raduje se i OSA

Autor: ČTK, AKu - 
12. 9. 2018
18:10

Středeční souhlas Evropského parlamentu s návrhem směrnice o autorském právu je podle vydavatelů tisku i autorů krok, který povede ke spravedlivému odměňování tvůrců obsahu na internetu. Internetové firmy, které jejich tvorbu přebírají, se s nimi dosud o reklamní příjmy nemusely dělit. Vyplývá to z reakcí Unie vydavatelů či Evropského sdružení autorských asociací GESAC. Sdružení pro internetový rozvoj, které sdružuje jak vydavatele, tak internetové firmy, nechtělo nrozhodnutí komentovat.

„Směrnice vytváří předpoklady k tomu, aby práva autorů byla chráněna i v podmínkách digitálního světa, kdy je nesmírně snadné zcizovat a dále neřízeně šířit obsah prostřednictvím všech kanálů, sítí a platforem, které tento svět poskytuje,“ uvedl výkonný ředitel Unie vydavatelů Václav Mach.

Nyní se podle Macha uskuteční jednání v takzvaném trialogu mezi zástupci Evropského parlamentu, Evropské komise a Evropské rady, jejichž výsledkem bude konečný text směrnice. „Je předpoklad, že směrnice bude schválena v současném funkčním období Evropského parlamentu a komise,“ dodal.

Advokát varuje příkladem ze Španělska

Advokát Deloitte Legal Ján Kuklinca řekl, že zásadní otázkou je, zda evropské autorské právo směřuje spíše ke spravedlivějšímu systému odměňování autorů, nebo k cenzuře, ničení základních principů a utlumení inovací na internetu. U práva na vybírání poplatků za zveřejňovaný obsah podle něj hrozí, že navrhovaná úprava povede k omezení základní funkce internetu a ke konci některých zásadních služeb.

„Obdobná regulace byla již historicky zavedena například ve Španělsku, kde vedla k odchodu služby Google News a tím snížení návštěvnosti stránek vydavatelů,“ podotkl.

Podle Evropského sdružení autorských asociací GESAC europoslanci nepodlehli obrovskému tlaku, který na ně vyvíjela kampaň vedená technologickými giganty. „Dnešní den znamená pro Evropu vítězství a nezávislost na technologických gigantech, kteří profitují ze zastaralé legislativy, dále tak posilují svou dominanci a vysávají Evropu a její tvůrce,“ uvedl prezident sdružení Anders Lassen. Z vyvážené legislativy budou podle GESAC těžit evropští občané, obchod, tvůrci a celá Evropa.

OSA směrnici vítá

„Jsem rád, že europoslanci nepodlehli účelové mediální masáži ze strany technologických gigantů. Bezpráví přináší nesvobodu a kvalitní tvorba svobodu potřebuje. Evropský parlament učinil významný krok a otevřel dveře fair play, respektive fair pay,“ dodal Roman Strejček, předseda představenstva OSA, které je sdružením skladatelů, textařů, hudebních nakladatelů a jiných nositelů práv, například dědiců. OSA zastupuje 3,5 milionu nositelů práv, z toho je více než 9000 domácích.

Evropský parlament ve středu v prvním čtení schválil kontroverzní směrnici, která má majitelům autorských práv dát nárok na podíl z využití jejich děl internetovými giganty, jako jsou Google či Facebook.

Už v úvodu hlasování zákonodárci nepřijali návrh zamítnout celou směrnici. O kontroverznosti tématu svědčilo více než 250 pozměňovacích návrhů. Média a vydavatelé si od změn slibují, že dostanou zaplaceno za své práce, zatímco odpůrci změny hovoří o omezení svobody na internetu.

Video Facebook s Googlem v europarlamentu ostrouhali. Poslanci se přiklonili na stranu autorů a vydavatelů. Zpravodaj Axel Voss mluví o malém zázraku - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa