Vydavatelé ocenili úspěšný boj s Googlem v europarlamentu. Raduje se i OSA

Autor: ČTK, AKu - 
12. 9. 2018
18:10

Středeční souhlas Evropského parlamentu s návrhem směrnice o autorském právu je podle vydavatelů tisku i autorů krok, který povede ke spravedlivému odměňování tvůrců obsahu na internetu. Internetové firmy, které jejich tvorbu přebírají, se s nimi dosud o reklamní příjmy nemusely dělit. Vyplývá to z reakcí Unie vydavatelů či Evropského sdružení autorských asociací GESAC. Sdružení pro internetový rozvoj, které sdružuje jak vydavatele, tak internetové firmy, nechtělo nrozhodnutí komentovat.

„Směrnice vytváří předpoklady k tomu, aby práva autorů byla chráněna i v podmínkách digitálního světa, kdy je nesmírně snadné zcizovat a dále neřízeně šířit obsah prostřednictvím všech kanálů, sítí a platforem, které tento svět poskytuje,“ uvedl výkonný ředitel Unie vydavatelů Václav Mach.

Nyní se podle Macha uskuteční jednání v takzvaném trialogu mezi zástupci Evropského parlamentu, Evropské komise a Evropské rady, jejichž výsledkem bude konečný text směrnice. „Je předpoklad, že směrnice bude schválena v současném funkčním období Evropského parlamentu a komise,“ dodal.

Advokát varuje příkladem ze Španělska

Advokát Deloitte Legal Ján Kuklinca řekl, že zásadní otázkou je, zda evropské autorské právo směřuje spíše ke spravedlivějšímu systému odměňování autorů, nebo k cenzuře, ničení základních principů a utlumení inovací na internetu. U práva na vybírání poplatků za zveřejňovaný obsah podle něj hrozí, že navrhovaná úprava povede k omezení základní funkce internetu a ke konci některých zásadních služeb.

„Obdobná regulace byla již historicky zavedena například ve Španělsku, kde vedla k odchodu služby Google News a tím snížení návštěvnosti stránek vydavatelů,“ podotkl.

Podle Evropského sdružení autorských asociací GESAC europoslanci nepodlehli obrovskému tlaku, který na ně vyvíjela kampaň vedená technologickými giganty. „Dnešní den znamená pro Evropu vítězství a nezávislost na technologických gigantech, kteří profitují ze zastaralé legislativy, dále tak posilují svou dominanci a vysávají Evropu a její tvůrce,“ uvedl prezident sdružení Anders Lassen. Z vyvážené legislativy budou podle GESAC těžit evropští občané, obchod, tvůrci a celá Evropa.

OSA směrnici vítá

„Jsem rád, že europoslanci nepodlehli účelové mediální masáži ze strany technologických gigantů. Bezpráví přináší nesvobodu a kvalitní tvorba svobodu potřebuje. Evropský parlament učinil významný krok a otevřel dveře fair play, respektive fair pay,“ dodal Roman Strejček, předseda představenstva OSA, které je sdružením skladatelů, textařů, hudebních nakladatelů a jiných nositelů práv, například dědiců. OSA zastupuje 3,5 milionu nositelů práv, z toho je více než 9000 domácích.

Evropský parlament ve středu v prvním čtení schválil kontroverzní směrnici, která má majitelům autorských práv dát nárok na podíl z využití jejich děl internetovými giganty, jako jsou Google či Facebook.

Už v úvodu hlasování zákonodárci nepřijali návrh zamítnout celou směrnici. O kontroverznosti tématu svědčilo více než 250 pozměňovacích návrhů. Média a vydavatelé si od změn slibují, že dostanou zaplaceno za své práce, zatímco odpůrci změny hovoří o omezení svobody na internetu.

Video Facebook s Googlem v europarlamentu ostrouhali. Poslanci se přiklonili na stranu autorů a vydavatelů. Zpravodaj Axel Voss mluví o malém zázraku - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud