Google a Facebook budou muset platit za zprávy. Giganti v europarlamentu prohráli

1080p720p360p
Autor: Zuzana Štíchová - 
12. 9. 2018
16:09

Práva vydavatelů zvítězila proti požadavkům internetových gigantů. O tom byl ve zkratce boj v rámci směrnice Evropského parlamentu, která se týká autorského práva na internetu. V platnosti tak zůstává jak článek, který přiznává autorům nárok na podíl z využití jejich děl, tak bod, podle kterého musí platformy dohlížet a předcházet porušování autorských práv.

K normě, která dává majitelům autorských práv nárok na podíl z využití jejich děl internetovými giganty, jako je Google, se sešlo okolo 240 různých pozměňovacích návrhů nejrůznějšího druhu. O směrnici se rozhodovalo už v červenci, původní text ale na plénu neprošel. Tentokrát už podporu v prvním čtení získal.

Prosazení článku 11 podle podporovatelů přispěje k nezávislosti tisku na internetových platformách. Soukromé využívání novinářských článků zůstává povoleno. Novináři by také měli dostat podíl z odměn vydavatelů.

Video Europoslanci si došlápli na Google. Svoboda prozradil detaily - Blesk - Zuzana Štíchová
720p 360p

Článek 13 pak gigantům přikazuje, aby na sebe vzaly zodpovědnost za obsah, který se u nich nachází. Tento bod byl omezen na platformy, které autorské právo na internetu porušují nejvíce - tedy platformy typu Wikipedie, Netflix, iTunes apod. Ty by měly s autory uzavřít licenční smlouvy. Právě články 11 a 13 chtěli někteří europoslanci vyřadit s tím, že omezí svobodu slova.

Voss: Evropský parlament stojí za novináři

„Evropský parlament stojí za novináři, tvůrci, autory, vydavateli a oprávněnými držiteli autorských práv,“ radoval se zpravodaj směrnice Axel Voss z Německa krátce po hlasování. „Hrozně moc se mi ulevilo, byl to pro mě malý zázrak, protože to byla nakonec velká většina. Včera, dnes, pořád s tím byl spojen velký tlak. Až dokonce jsem si nebyl jistý, jetsli většinu získám,“ řekl poté na dotaz Blesk Zpráv. 

Voss málem prošvihl poslední hlasování spojené s jeho návrhem, protože už slavil a zároveň zdviženými palci na obou rukách napovídal svým kolegům. „Musel jsem ostatním ukazovat, aby hlasovali pro. Tak jsem na to málem zapomněl,“ přiznal se smíchem.

Zpravodaj směrnice o copyrightu Axel Voss (EPP) se raduje, že v parlamentu uspělZpravodaj směrnice o copyrightu Axel Voss (EPP) se raduje, že v parlamentu uspěl | 

„Po té obrovské kampani, které jsme tady čelili jsem řadu věcí změnil. Léto bylo samozřejmě na jedné straně relaxem, ale pak přemýšlet o tom, jak se posunout...,“ popsal poslední týdny. Přiznal ale také, že v trialogu se ještě návrh může hodně změnit. Jiný přístup mají totiž jako Evropská komise, tak některé státy v rámci Evropské rady.

Návrh teď míří do neoficiálního jednání mezi europarlamentem, Evropskou komisí a Evropskou radou, kterou tvoří hlavy států nebo premiéři. Po trialogu následuje cesta zpět do parlamentu a poté ještě znovu do Rady. Obě hlasování už by ale měla být především formalitou.

Zpravodajovi hrozili smrtí

„Jde o to, abychom skončili s vykořisťováním evropských umělců americkými giganty. Nechápu, jak někdo může podporovat tento extrémní internetový kapitalismus. Měli bychom stát na straně našich umělců, v opačném případě nám hrozí kreativní insolvence. Je to extrémní kampaň, kterou přenesli giganti i sem,“ hájil původní verzi směrnice z dílny právního výboru europarlamentu její zpravodaj Axel Voss.

Právě Voss byl tím, kdo kvůli tomuto nařízení dostal desítku výhrůžek smrtí. „Musím hodně vinit Google, Facebook a Amazon, že nás dostali do této situace,“ ukázal prstem na jejího původce a dodal: „Internet nekončí. Chceme jen stejná pravidla v reálném světě stejně jako na internetu. Platformy, jsou to velké firmy, využívají díla jiných. Ty musí platit stejně jako jiní.“

Video Zpravodaj směrnice o copyrightu Axel Voss čelí výhrůžkám smrtí. Dostal jich desítku. - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Proti názoru Vosse a dalších podporovatelů původní verze směrnice se stavěli i odpůrci z řad českých europoslanců. „Nemyslím, že cesta z této situace vede přes silně restriktivní politiku, která by například odkazy na zpravodajský obsah ve vyhledávačích, ať se bavíme o Googlu, Seznamu či jiném, zpoplatnila,“ odporovala Dita Charanzová, která je po „rozvodu“ Teličky s hnutím Andreje Babiše jedničkou ANO v Bruselu.

Jak hlasovali o směrnici ve Štrasburku Češi?

Na stranu autorů a vydavatelů se postavili: Evžen Tošenovský, Jan Zahradil (oba za ODS), Luděk Niederemayer, Stanislav Polčák, Jiří Pospíšil (všichni za TOP 09 a STAN), Michaela Šojdrová, Pavel Svoboda, Tomáš Zdechovský (všichni za KDU-ČSL), Pavel Poc, Miroslav Poche a Jan Keller (všichni za ČSSD).

Proti směrnici jako celku hlasovali: Jiří Payne (Svobodní), Jaromír Štětina (za TOP 09), Olga Sehnalová (ČSSD), Kateřina Konečná, Jaromír Kohlíček a Jiří Maštálka (všichni za KSČM).

Při hlasování se zdrželi všichni současní či bývalí europoslanci za ANO, tedy frakce ALDE: Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Pavel Telička i Petr Ježek.

Obavy z vlivu Googlu, Facebooku a spol.: Průzkum Harris Interactive ukázal, že podle Čechů jsou společnosti mocnější než EU.Obavy z vlivu Googlu, Facebooku a spol.: Průzkum Harris Interactive ukázal, že podle Čechů jsou společnosti mocnější než EU. | 

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců. Velkou část voličů ovšem tyto volby příliš nezajímají.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
majojo ( 12. září 2018 19:43 )

Tolik naprosto zbytečnejch a neschopnejch českejch nul mlaská ve Štrasburku?

SUMAR ( 12. září 2018 16:11 )

VÁŽENÝ PANE máte nejspíš na mysli, že na příklad, když se autorovi konečně podaří svoji zadarmo složenou písen slyšet v radiu a dostane za jednou vysílání na př. 1.-kč, že už dostal dost??

jardawork ( 12. září 2018 14:04 )

Blahopřeji EP k tomuto hlasování. Na internetu zmizí odkazy na články a publikace a tzv. novináři budou nahraní - čtenost jejich článků znatelně klesne a ne že jim stoupne plat. Ale je tu jedno řešení - čínský server nebo některý jiný v Asii dál bude uvádět odkazy na články a nebude za tyto odkazy platit. Taky proč? Vždyť legislativa EU tam neplatí - ikdyž tady hrozí, že EU začne blokovat přístup na některé weby (protože v EU nebudou povoleny) = budeme stejní jako Čína.

breberberka ( 12. září 2018 13:40 )

 Pro Zada: takhle smernice je hnus a uzivatele to pociti,jakmile vstoupi v platnost. Zejmena clanek 13 rozhodne neni o Googlu,ale spis bude velky problem pro stredne velke platformy. Ovsem zrovna to jedine, v cem muzete byt v klidu,je to dozivoti. Copyright podle dnes schvalene verze bude jen na 5 let. Ale uprimne-koho zajima 5 let stary clanek?

zada ( 12. září 2018 11:34 )

Autorská práva by měla být omezena řádově třebaa jen na 10 let. Je to komický, když dědí autorská práva i další potomci a cálujou za to nekřesťanský peníze odevšad.....není to spravedlivé vůči těm, kteří pro národ a občany udělají ve svém životě tolik, poctivé práce, nezbytné pro fungování společnosti, a jsou ohodnoceniá jen JEDNOUU - a to svoji "mzdou". Tohle chápu zase já jako nespravedlnost celosvětovou. Tak jako užívají mé práce jiní, za jednorázovku, tak bychom měli užívat práci jiných i my. A ne jednu "věc" platit 100x a ještě dědičně. Můžete mi odporovat, ale já to prostě tak cítím, snad jsem to napsal k pochopení jiných....Zdravím

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa