Europoslancům hrozí vězením i smrtí. Bitva proti Facebooku a Googlu graduje

1080p720p360p
Autor: Zuzana Štíchová - 
4. 7. 2018
13:00

Bouřlivá debata o tom, zda by vydavatelé měli dostávat od platforem jako Facebook či Google zaplaceno za využívání svého obsahu, v europarlamentu notně přiostřila. Někteří poslanci dokonce dostali výhrůžky smrtí, mezi nimi i zpravodaj směrnice Axel Voss z Německa. Jeho kolegyni a krajanku Helgu Trüpel pak zase chtěli aktivisté poslat do vězení. Kromě aktivistů napojených na internetové giganty jde proti směrnici v celé Evropě i Pirátská strana.

Anonymní výhrůžky smrtí. Až tam se dostala debata o směrnici, která má upravit autorské právo v digitálním prostředí. Její zpravodaj a zastánce článků 11 a 13, které by zaručily vydavatelům ochranu jejich práv při využívání obsahu například Googlem, dostal dokonce desítku takových anonymů. 

„Obdržel jsem asi 10 mailů s takovým obsahem. Zatím to ale neberu příliš vážně. Ukazuje to ale na to, jací jsou lidé maniaci, jak nečtou ten text a jak nerozumějí tomu systému a struktuře. Zkrátka jen poslouchají kampaň plnou fake news těch technologických gigantů - Facebooku, Amazonu a Googlu,“ řekl německý europoslanec Axel Voss pro Blesk Zprávy.

Voss: Čelíme extrémnímu tlaku. Někteří možná podlehli

„Myslel jsem si, že už svou zkušenost mám se směrnicí o ochraně dat. Ale v porovnání s tím, co zažívám teď, to nebylo nic. Z mého pohledu je to tak extrémní. 60 tisíc e-mailů v posledních dvou týdnech. Také mnoho telefonátů, ale když se ozvete zpět a zeptáte se, jaký je problém, nikdo nedokáže ve skutečnosti odpovědět,“ popsal Voss své zkušenosti s bojem, který se na půdě Evropského parlamentu odehrává.

Podle Vosse je možné, že extrémnímu tlaku, který je na členy parlamentu vyvíjen, někteří podlehli. Poslanci přitom ve čtvrtek budou hlasovat „pouze“ o tom, zda potvrdí zprávu výboru pro právní záležitosti jako oficiální pro celý parlament, nebo nikoliv.

„Intenzita té kampaně je pro mě znakem, že děláme správnou věc. Jsou za tím velké peníze, Google například chtěl po některých novinách, aby zveřejnili jeho názor. Je to velmi, velmi šokující,“ prohlásila na tiskové konferenci ve Štrasburku také Virginie Rozière z Francie. „Oni mluví o svobodě, ale ve skutečnosti je to o penězích,“ doplnil také její krajan Jean Marie Cavada.

„Chtěli mě za mé názory poslat do vězení“

Podobnou zkušenost jako Voss má i jeho kolegyně a krajanka Helga Trüpel. Tu zase chtěli za její názor zavřít. „Google a další giganti chtějí jen soukromou úroveň jednání. My jsme ale zákonodárci. Moje děti mohou uploadovat, cokoliv chtějí, a já jsem za to ráda, ale platformy za to mají být zodpovědné. Nechceme, aby nám utekly s privátními penězi. Nejsem proti inovaci. Je to ale o dobrých pravidlech,“ řekla Trüpel před novináři.

„Výhrůžky smrtí dostal pan Voss. Mě chtěli poslat aktivisté kvůli mému názoru do vězení. To je samozřejmě nepřijatelné. Nemůžete dělat kampaň ve jménu svobody projevu, a pak když projevím svůj politický názor, tak mě za to chtějí poslat do vězení,“ popsala Blesk Zprávám svou zkušenost. Tvrdost kampaně přirovnala k dohadům kolem obchodní dohody ACTA týkající se duševního vlastnictví.

Parlament bude hlasovat o své pozici

Pokud by dokument hlasováním ve čtvrtek neprošel, budou se v něm v září dělat změny. Pokud dostane zelenou, zůstane v platnosti usnesení právního výboru, které počítá i s diskutovanými články 11 a 13.

Pomocí článku 11 se EU rozhodla upravit právo vydavatelů k využívání jejich odkazů. Por vydavatele je klíčový, přiznává jim autorskou ochranu. Článek 13 pak nařizuje velkým platformám, že mají sledovat obsah nahrávaný uživateli, aby identifikovali a předcházeli porušování autorských práv.

Oba články kritizuje řada poslanců kvůli údajným možnostem cenzury a omezení práva na informace. Autoři zprávy z výboru takové interpretace ale odmítají.

Doporučujeme
vihor ( 4. července 2018 14:23 )

V oblasti ochrany dat má EU rozhodně pravdu. Teprve GDPR přinutila Facebook, Google a další, aby přestali zneužívat data uživatelů a nabídli jim možnost to vypnout. S ochranou obsahu má EU také pravdu. Proč by Facebook, Google a spol. měli zdarma vydělávat na cizím obsahu? Jejich obchodní model je založen na tom, že prodávají přístup a reklamu k nečemu, co vytvořil někdo jiný. Co by byl Facebook bez miliardy uživatelů, kteří zdarma vytváří obsah a Facebook shrábne všechny peníze za zobrazenou reklamu aniž by za to uživatelé dostali odměnu? Co by byl Google bez vyhledávání a zobrazování obsahu cizích stránek? Tahle iniciativa EU samozřejmě bude znamenat značné omezení těchto miliardových společností žijících z cizí práce, proto tak křičí a platí si ohromnou propagandu o údajném omezování svobody.

horalysa ( 4. července 2018 13:59 )

Vždyť ti hlupáci si za to můžou sami. Kdyby neřešili pitomosti, jako je zakřivení okurek a banánu, a řešili věcí podstatné, nikdo by jim nevyhrožoval.Já bych jim nevyhrožoval. Já bych je zrušil.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud