Komentář: Jsme na pokraji vyhynutí, politici jsou kousek od likvidace novinářů

Autor: Michal Půr Info.cz - 
11. 9. 2018
14:48

Když jsem v roce 2003 začínal jako středočeský zpravodaj ČTK, regionální novinařina tehdy zažívala obrovský boom. Svoje „krajánky“ měly komerční televize, velké deníky (jistě si pamatujete velké regionální přílohy například MF Dnes), veřejnoprávní instituce investovaly do krajských poboček obrovské peníze. Sám jsem měl svoji kancelář v Kladně, což je dnes prakticky nemyslitelné. Každé větší město mělo svoje kauzy, za něž se z veřejných funkcí odstupovalo.

Pamatuji si dobu, kdy se každý týden konalo několik tiskových konferencí jednotlivých radnic, což je dnes něco absolutně nepředstavitelného. Po pár skvělých letech v regionální žurnalistice jsem se přesunul do pobočky ČTK v Bruselu. Měli jsme tehdy dva stálé zpravodaje a jednoho stážistu. ČTK měla deset zahraničních poboček a kdo chtěl jít do zahraničí, musel projít stáží v Bruselu. Pro mladé novináře to byla skvělá motivace. Měli jste perspektivu, naučili jste se kupu nových věcí, a ještě jste si slušně vydělali.

V Bruselu tehdy působilo deset českých zpravodajů, mimochodem skvělých novinářů. Tlak internetu a nových technologií už jsme tehdy cítili, ale viděli jsme jej jako obrovskou příležitost. Byla to už tehdy doba, kdy jsme si mohli pořídit kvalitní techniku a obtěžkáni fotoaparátem a kamerou jsme vyráželi do terénu. Byla to taky doba, kdy jste videoreportáž mohli bez větších problémů prodat a něco i vydělat. Bez jakýchkoliv pochyb byla žurnalistika na svém absolutním vrcholu. Kdy přišel zlom?

Pamatuji si telefon svého šéfredaktora, který se někdy koncem roku 2007 ptal, zda nepotřebujeme nové vybavení kanceláře. Tu jsme tehdy měli přímo naproti Evropské komisi, zkrátka ideální pracovní prostředí. O necelý rok později přišel pád Lehman Brothers, který nejenom vysál peníze za reklamu z médií, ale především vedl k masivnímu propouštění, kterému může konkurovat málokterý segment ekonomiky.

Propuštění a zase propouštění

Než jsem v roce 2011 odešel z Bruselu, přišli jsme o kancelář, o část výplaty, o techniku, o stážistu, o několik zahraničních poboček a po mém odchodu z unijní metropole zůstal pouze jediný zpravodaj ČTK. A po jednom z ČT a ČRo. Soukromá média Brusel úplně vyklidila, přestože jeho důležitost roste, ať už v dobrém či zlém. Dnes v Česku neexistuje komplexní zpravodajství z Evropské unie, protože na něj média prostě nemají peníze.

Regionální žurnalistika dostala srovnatelnou ránu. Začalo to rušením regionálních příloh, kanceláří a podobně. Ze žurnalistiky, které byla předvídána zářná budoucnost, se stala nechtěná popelka. Bez lidí nemůžete novinařinu dělat.

Svého prvního člověka jsem propustil po návratu do Prahy v roce 2011. Bylo jich hned několik, protože jsme museli vytvořit úspory v zahraniční redakci. Na „dlažbě“ skončili excelentní a zkušení novináři. Logika byla jednoduchá. Když hledáte úspory, propustíte novináře, kteří se specializují na oblasti, které Čechy tolik nezajímají. Ano, tehdy se skutečně novináři specializovali a znali jednotlivé oblasti světa naprosto dokonale. Dnes už nic takového nemáte. Každý novinář musí zvládat celý svět, samozřejmě jeho vhled nikdy nemůže být tak kvalitní.

Nepamatuji si rok, kdy bych někoho nepropustil, protože bylo nutné hledat úspory. Celá novinářská povolání takřka vyhynula. Korektoři šli jako první, protože čtenáři vám nějakou tu gramatickou chybu odpustí a editoři přeci v nové logice zvládnou všechno. Fotoeditorů už je jen pár. Protože fotkám přece v nové logice rozumí každý a čtenáři je jedno, co tam bude.

Spása internetem?

Mnozí se spoléhali, že internet přinese kýženou kvalitu. Pamatujete si na různé iReportéry? Prostě obyčejné lidi, kteří točili reportáže na mobilní telefon. Byla to tehdy velká budoucnost, z níž nezbylo nic. Zmizeli zkrátka proto, že se na to nedalo koukat. Místo toho máme Youtubery. Díky nim (až na pár ojedinělých výjimek) víte, co si koupit za „vychytávku“, děti vědí, jakou hru hrát a ženy, jak se líčit. Obsah žádný. Čert vezmi, že jde vlastně o skrytou reklamu, kterou si třeba v televizi nemůžete dovolit.

Ale Google jako vlastník YouTube nic podobného nemusí řešit. Pohybuje se mimo prostor, protože na internetu je přeci dovolené vše a neplatí zde pravidla z reálného života. Nemusí se řídit ani těmi otravnými etickými kodexy, kterými se zatěžují novináři. Svědomí, že by měl reportovat o události, která zůstává veřejnosti skryta, ho netíží. Vždyť obsah tvoří jiní a on na něj může prodávat reklamu. Jak jednoduché.

Posledních několik měsíců se to snažíme změnit. S českými i evropskými kolegy objíždíme celou Evropskou unii, abychom přesvědčili zákonodárce, že máme poslední šanci svobodná média zachránit. Reforma autorského práva, o níž bude ve středu hlasovat Evropský parlament, je skutečně poslední možností, jak trudnou realitu změnit. Technologičtí giganti se také činí. Fake news, výhrůžky, roboty generované emailové zprávy, falešné neziskovky a desítky milionů eur vydaných na kampaň.

Už ani nevím, kolikrát jsem slyšel, že jsme stejní lobbisté. Co na tom, že za lobbing nedostáváme zaplaceno a obětovali jsme často jinou práci, abychom se pokusili reformu autorského práva prosadit. Pohybujeme se na hraně vlastních etických pravidel, když přesvědčujeme politiky, aby nás podpořili. Konkurenční tábor se etikou zatěžovat nemusí. My jsme byli dosud tak naivní, že jsme si mysleli, že ochrana svobodných médií je samozřejmostí. Že nemusíte nikoho přesvědčovat, aby tak činil. Teď víme, že to tak není, a tak jsme také museli jít s kůži na trh. Můžete se vsadit, že budeme urputní až na samotnou hranici snesitelnosti. Bojujeme totiž o život.

Video Zpravodaj směrnice o copyrightu Axel Voss čelí výhrůžkám smrtí. Dostal jich desítku. - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Doporučujeme
doktormediciny ( 11. září 2018 17:39 )

 Podle mne je to takove bla bla bla

vaber ( 11. září 2018 17:27 )

všechna média od bulvárního Blesku,internetový Seznam, přes všechny soukromé televize (kromě Barandova) až po "veřejnoprávní televizi ČT" nenechají na Babišovo i Zemanovi nitku suchou , to ,jak se chovají k premiérovi a prezidentovi je skandální a nikde jinde v jiné zemi ,by si toto nikdo nedovolil, s ohledem na výsledky voleb. Jen v naší kavárenské demokracii je možné vše a vládnou tu ti co volby nevyhráli.

arne100 ( 11. září 2018 16:57 )

Zdenek43:Koho chcete poučovat.Vy si myslíte že občané vČeské republice jsou tupci.Jediný kdo je tupec mám dojem že jste vy.Vy všechno znáte všude jste byl a kde ne tamjste poslal rodiče proto jste tak chytrý.Kdo tady ovlivňuje media je Česká tv Kalosek Fiala a hlavně největší žvanil Moravec.

zdenek43 ( 11. září 2018 16:22 )

Babiš řídí svá média, aby likvidovala jeho odpůrce Velmi podobně reagoval i ministr Babiš na otázku Proč ovliňuje média z koncernu Agrofert, jak je patrno z nahrávky. “Já určitě nic neovlivňuju, já jsem to neslyšel,” reagoval Babiš na dotaz. „Je velice podivné, že někdo sleduje vicepremiéra vlády a nahrává nějaké věci. Já jsem to neslyšel a považuju to za špínu,“ dodal Babiš. Mladá fronta DNES patří stejně jako Lidové noviny pod společnost MAFRA, kterou až donedávna vlastnil přes holding Agrofert přímo ministr financí Andrej Babiš. Kvůli zákonu o střetu zájmů se však rozhodl svých společností zbavit a převést je do údajně nezávislého svěřenského fondu. Nová nahrávka však dokazuje, že nad vydavatelstvím nemusel ztratit kontrolu ani po této majetkové operaci. Rozhodující roli ve fondech, které média kontrolují, mají navíc Babišovi loajální lidé jako předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša, jeho právník Alexej Bílek a Babišova partnerka Monika Babišová. Uniklou nahrávku okamžitě komentoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Těžko cítit vůči redakcím MFD a LN jinou emoci, než útrpné opovržení..Nejsou to novináři, ale zpravodajci holdingu,“ napsal na svůj Twitter. Nad možnou manipulací s novináři se pozastavil i někdejší Babišův náměstek na ministerstvu financí a jeho nynější kritik Lukáš Wagenknecht. „Co k tomu dodat, už chybí jenom ministerstvo propagandy?“ dotázal se na sociální síti.

zdenek43 ( 11. září 2018 16:17 )

n o v i n a r SI MUZE za sveeee zniceni SAM ........ Novinář či žurnalista je člověk pracující v žurnalistice. Jeho povoláním je sbírání, ověřování a šíření informací. Slovo novinář bylo původně používáno pro člověka píšícího do novin, ale postupně se tento termín rozšířil i na lidi publikující v rozhlase, televizi, či na internetu. a ted TO zacne . . . Otevřená encyklopedie, nazvaná Wikipedia, je pro mnohé zdrojem ověřených informací, kterým se dá beze zbytku věřit. Toho využili i lidé starající se o stránku, která je věnována možnému nástupci Andreje Babiše na ministerstvu financí Ivanu Pilnému. Bez většího rozruchu v profilu poslance hnutí ANO došlo během dvou dní k zásadním změnám. Obě mají za cíl jediné, udělat z Pilného muže bez jakéhokoliv napojení na Babiše. Změna číslo jedna nastala již ve středu, kdy se na profilu objevila věta „Ivan Pilný je sice členem ANO, ale v hnutí platí za rebela a nezávislou osobnost bez užších vazeb na Andreje Babiše“. Informace, která je důležitá především pro ty, kteří upozorňují na fakt, že každý, kdo má cokoliv společného s Babišovým hnutím, je nutně nohsledem svého šéfa. Druhá změna nastala hned den poté. Ona kouzelná věta totiž byla změněna a lehce snížila podezření, že je Wikipedia stejně jako třeba Facebook nebo Twitter pod důkladnou kontrolou PR oddělení Andreje Babiše, které si dává velký pozor na to, aby mohlo skrz sociální sítě šířit svou dobrou pověst a především demagogii, která mu tolik pomáhá u občanů, kteří jsou líní hledat si informace nebo prověřovat „pravdy“, které slyší v televizi, čtou v novinách nebo slyší v rozhlase. Čtvrteční verze tedy tvrdí: Ivan Pilný je sice členem ANO, ale PR tým podporuje jeho obraz rebela a nezávislé osobnosti bez užších vazeb na Andreje Babiše. Jaký je však Ivan Pilný ve skutečnosti, se dozvíme, až pokud bude jmenován ministrem financí. Potom se třeba Wikipedia opět změní.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa