Sobota 23. října 2021
Svátek slaví Teodor, zítra Nina
Polojasno 9°C

Fiala požádal o schůzku se Zemanem, dostane ji. Jak dopadlo první „rande“ koalic Spolu a PirStan?

Aktualizováno -
13. října 2021
15:28
Autor: ČTK, for - 
13. října 2021
07:20

O harmonogramu dalších schůzek by se měli dnes na prvním povolebním vyjednávání o vládě domluvit představitelé stran z koalic Spolu a Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN). V příštích týdnech by pak měly strany řešit konkrétní programové oblasti a budoucí politické uspořádání. Diskuse o rozdělení resortů a jejich obsazení označují představitelé koalic za předčasné. Kandidát na premiéra Petr Fiala požádal o schůzku s prezidentem Milošem Zemanem, s hlavou státu se chce sejít, až opustí oddělení intenzivní medicíny. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček potvrdil, že schůzka se později uskuteční.

Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se STAN se v sobotu po volbách dohodly na úmyslu vytvořit společně většinovou vládu. V memorandu požádaly prezidenta Miloše Zemana, aby pověřil předsedu ODS Petra Fialu jednáním o sestavení kabinetu, a deklarovaly, že nebudou o budoucí vládě jednat s žádným jiným politickým subjektem.

Vyjednávání o vládě dnes začala krátce po jedenácté hodině. Jak strany upozorňovaly dopředu, konkrétní jména ještě padat nebudou. Podle předsedy ODS a kandidáta na premiéra Petra Fialy se jednání nesla v přátelském duchu a naplnila všechny optimismem. 

Co je na programu jako první?

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura v úterý řekl, že prioritu v příštích týdnech bude mít domluva o programovém prohlášení, až potom se bude jednat o rozdělení ministerstev a personáliích. „Všude to trvá v řádu týdnů, když to jde dobře, a v řádu měsíců, když to jde o něco hůře. Kdyby se povedlo do konce roku nebo ledna mít vládu s důvěrou, tak bych to považoval za skvělý výsledek,“ uvedl.

Předseda STAN Vít Rakušan dnes v pořadu Blesku Epicentrum uvedl, že koalice připravují scénář i přes to, že je prozatím hlava státu v nemocnici. „My připravujeme náš scénář bez toho, abychom věděli, jak pan prezident v nejbližších hodinách rozhodne,“ podotkl. „Říkat, že jeden z nejdůležitějších hráčů povolebního vyjednávání nechybí, pokud teď nekomunikuje s ostatními partnery, tak to by samozřejmě bylo falešné. Chybí a určitě čekáme, až se do toho zapojí,“ pokračoval Rakušan.

Podle Rakušana je nutné vědět, kdy se prezident do úřadu vrátí. Chápe ale, že není zveřejňována jeho přesná diagnóza. Rovněž si myslí, že první pokus o sestavení vlády dostane premiér Andrej Babiš (ANO), je to ale podle něj „ztráta času“.

„Jediná matematika toho, jak by to hnutí ANO mohlo sestavit v současné době, je, že by spolupracovalo s ODS nebo se STAN. Já za Piráty a STAN jednoznačně říkám, že my dodržíme ten příslib, který jsme dali voličům (...) My to dodržíme stoprocentně. Mám jasný pocit z Petra Fialy, že on to hodlá také dodržet, tím pádem ten pokus jako takový je marný,“ věří šéf STAN a politik, který dostal ve volbách takřka 60 tisíc preferenčních hlasů. Nejvíc z kandidátů.

Fiala: Setkáme se, až nebude na jednotce intenzivní péče

„Kancléře jsem požádal o schůzku s panem prezidentem a jsme připraveni, že se budeme bavit o termínu setkání, až bude přesunut z JIP na standardní pokoj,“ uvedl Fiala na tiskové konferenci po koaličním jednání. Na dotaz novinářů dodal, že bližší informace o zdravotním stavu hlavy státu nemá. „Přeji mu co nejrychlejší uzdravení, nevyvíjím na něj nátlak, nic nespěchá, nich nehoří. Pokud nesvolá Sněmovnu, stejně se sejde,“ uvedl. 

Žádost o schůzi potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. „Potvrzuji, že předseda ODS Petr Fiala požádal prezidenta republiky Miloše Zemana, prostřednictvím vedoucího KPR Vratislava Mynáře, o setkání.  Pan kancléř již s panem prezidentem o žádosti předsedy ODS hovořil. Pan prezident souhlasí. Schůzka se uskuteční, v pozdějším termínu,“ uvedl Ovčáček na twitteru. 

Na tiskové konferenci zazněla také vize sestavení koaliční dohody do 8. listopadu. Právě v toto datum by se nejpozději měla sejít nově sestavená Sněmovna. „První, čemu se chceme věnovat, jsou programové otázky. Domluvili jsme se na vzniku šesti skupin, které se budou zabývat jednotlivými programovými oblastmi,“ uvedl dále Fiala. 

Nejvyšší vedení pěti zastoupených stran se sejdou znovu příští týden v úterý, jednotlivé programové týmy se budou scházet dříve. „Dnes do půlnoci dokončíme nominace těch lidí do jednotlivých pracovních skupin za naše politické strany, ty začnou pracovat okamžitě,“ řekl Fiala. Do 8. listopadu by mělo být lépe známo i personální obsazení. 

Neshody proberou sestavené skupiny

Harmonogram vyjednávání by měl podle Pirátů a STAN být postaven tak, aby bylo možné do dvou týdnů sestavit seznam témat, na kterých se formovaná koalice neshoduje. „Časově nejaktuálnější je jednání o ustavující schůzi Sněmovny, budeme čekat, s jakým návrhem přijde Spolu jako vítěz voleb,“ řekl předseda STAN Vít Rakušan.

Po jednání byla o neshodech také řeč. „To že předpokládáme, že se na všem neshodneme tak jen říká, že jsme dvě koalice s dvěma programy. Domluvili jsme se právě na těch týmech, které proberou to, kde ty neshody jsou,“ uvedl Fiala na dotaz Blesk Zprávy, zdali už se o podobných tématech dnes bavili. „Chceme dosáhnout shody,“ dodal.

Fialovy drahoty?

Blesk Zprávy se ptaly i na to, co budou nyní politici dělat do 8. listopadu pro lidi. Češi se totiž potýkají se zdražováním, ať už energií nebo potravin. „My se v žádném případě ani minutu nevěnovali tomu, že bychom slavili vítězství, hned jsme se sešli a připravili memorandum,“ uvedl na okraj. Podle něj čím dříve skončí vláda Andreje Babiše, tím lépe pro občany. „Podstatná věc, která má vliv na inflaci a negativní tendence, kterých jsme svědkem, je rozpočet. Jsme přesvědčení, že rozpočet, co udělala vláda Andreje Babiše, je třeba předělat,“ dodal. 

Předsedkyně TOP09 Blesk Zprávám doplnila, že nejdůležitější, co je nyní třeba udělat je sestavení vlády. Podle ní jsou slova dosavadní ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) o tom, že chybějící levice bude mít za následek zdražování, protože se nebude mít za lidi kdo postavit, jen „strašením“. „Já z toho mám velký strach. První věc, která přijde, bude masivní zdražování energií. Nevím, kdo lidem pomůže, když sociální demokracie nebude ve Sněmovně,“ řekla Maláčová po volbách při odchodu ze štábu. 

„Já si myslím, že paní Maláčová by měla vnímat realitu, ona je stále ministryně a zdražování je tady o 5 %, a to jsem ještě střízlivé odhady, protože se do nich nezahrnuje všechno, co se lidem podražilo, některé položky se zdražily až o 10 %, a to za jejich vlády,“ okomentovala slova Maláčové pro Blesk Zprávy Markéta Pekarová Adamová.

Video Pekarová Adamová: Maláčová by měla přestat strašit - Blesk - Nikola Forejtová

„Já si myslím, že to není úplně pravdivé, že by chyběla levice, je tady populistické hnutí ANO, které je do velké míry hnutím, která vedlo v minulé vládě velmi levicovou politiku, velmi rozdavačnou a zasahujícím lidem do života,“ dodala Pekarová Adamová.  

Array

Video Kubáček o volbách: Černé vysvědčení pro Hřiba a Babiš jako budoucí prezident - Markéta Volfová, Lukáš Červený

sekebo ( 13. října 2021 17:04 )

Já myslím, že pověřit Fialu sestavením vlády a pak ho jmenovat zvládne kdokoliv z povedené trojice Ovčáček, Mynář, Nejedlý levou zadní a Milouš se zatím pořádně dohydratuje

Andrej_Bures ( 13. října 2021 15:49 )

Zemana k nicemu nepotrebuji. At se dohodnou a jen mu oznami vysledek.

Koldr ( 13. října 2021 15:29 )

Jen čekám že trkne zbytečného vypisovatele rodrigose.

Koldr ( 13. října 2021 15:25 )

Zatím se může plánovat, čeká se jak dopadne ARO situace.

Koldr ( 13. října 2021 15:24 )

Už aby byla nová vláda, bude pevná v zásadách, gruntovat předešlou vládu co naáchala restů a dluhů. Schillerová se sama odklízí do opozice.

Zobrazit celou diskusi
Další videa