Neděle 5. prosince 2021
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Rakušan v Blesku: Vzkaz Zemanovi do nemocnice! Babiš první pokus dostane, míní šéf STAN

Aktualizováno -
13. října 2021
11:56
Autor: Jaroslav Šimáček, pah - 
13. října 2021
10:45

Volby v Česku vyhrála koalice Spolu, která o vládě jedná s koalicí PirSTAN. Vyjednávání jsou v plném proudu, do pořadu Epicentrum na Blesk.cz je vyrazil okomentovat šéf STAN Vít Rakušan. A to v době, kdy šéf ANO a premiér Andrej Babiš tvrdí, že první pokus sestavit vládu dostane od Miloše Zemana on. Nakolik povolební vyjednávání komplikuje hospitalizace prezidenta v nemocnici? A co říká Rakušan, který Zemanovi do nemocnice poslal hned několik vzkazů, na 1. pokus pro Babiše? 

Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že volby de facto vyhrál on, protože ANO bude mít ve Sněmovně hned 72 poslanců a jasně nejsilnější klub. Třetí na pásce a jeden ze dvou lídrů koalice PirSTAN Vít Rakušan (STAN) nesouhlasí. „Já vidím jednoznačného vítěze voleb v ČR. Sice velmi těsně, ale zvítězila koalice Spolu,“ řekl v Epicentru na Blesk.cz Vít Rakušan, který mluvil nejen o nastalé povolební situaci, ale i o hospitalizaci prezidenta Zemana.

Rakušan: S Babišem nepůjdeme, Fialovi věřím

Ze studia Blesku pospíchal na jednání s koaličním partnerem z PirSTAN Ivanem Bartošem a následně právě na jednání se Spolu. „Interpretace pana premiéra Babiše asi směřují k tomu, aby dostal pověření od pana prezidenta. Já si skutečně myslím, že je to trochu ztráta času, protože my už jsme v sobotu večer tím naším memorandem všech pěti stran dali jasně najevo, že nás nerozdělí žádné vyjednávání ze strany pana premiéra Babiše,“ tvrdí Rakušan.

„Jediná matematika toho, jak by to hnutí ANO mohlo sestavit v současné době, je, že by spolupracovalo s ODS nebo se STAN. Já za Piráty a STAN jednoznačně říkám, že my dodržíme ten příslib, který jsme dali voličům (...) My to dodržíme stoprocentně. Mám jasný pocit z Petra Fialy, že on to hodlá také dodržet, tím pádem ten pokus jako takový je marný,“ věří šéf STAN a politik, který dostal ve volbách takřka 60 tisíc preferenčních hlasů. Nejvíc z kandidátů.

Vzkazy Zemanovi do nemocnice

Podle Rakušana vždycky záleží na tom, jak bude reagovat ten, kdo má pověření od prezidenta Zemana. Že Babiš vystoupil s tím, že mu prezident v neděli v Lánech první pokus přislíbil, tomu se nediví. „Rozhodně překvapený z toho nejsem. Tohle bude jenom zdržování,“ je však přesvědčený šéf STAN.

Rakušan si myslí, že to tak skutečně i dopadne. A Babiš svůj slíbený pokus dostane. Do střešovické Ústřední vojenské nemocnice však Zemanovi vyslal Rakušan jasný vzkaz: při druhém pokusu by se měl řídit zdravým rozumem a demokratickou většinou ve Sněmovně.

„Silným hráčem je pan prezident Zeman, a skutečně pokud by on dva pokusy chtěl dát někomu jinému, než zástupci naší koalice, tedy Petru Fialovi jako předsedovi té nejsilnější frakce, tak v té chvíli tady bude dlouhé zdržování, které skutečně může přinést mnoho negativních důsledků. Ten 1. pokus, můj odhad je skutečně takový, že ho Andrej Babiš dostane. Ale v tom druhém pokusu bych apeloval na zdravý rozum,“ apeluje Rakušan.

Rakušan však do ÚVN vyslal i další vzkaz. A to směrem ke zdraví prezidenta Zemana.

„Já nemám žádnou speciální linku, takže já skutečně vycházím spíš z těch mediálních zpráv a podle těch se skutečně stav pana prezidenta od toho nedělního, který opravdu nevypadal příliš dobře, zlepšil. Zaplať pánbůh za to. Přejme panu prezidentovi brzké uzdravení, což je přání jemu osobně, ale samozřejmě to přání i toho typu, aby pan prezident se byl schopen věnovat svým pravomocem, svým Ústavou daným kompetencím. A to by určitě té situaci pomohlo. Jestli se ten stav lepší, je to určitě dobrá zpráva,“ řekl Rakušan v pořadu Blesk.cz.

„My připravujeme náš scénář bez toho, abychom věděli, jak pan prezident v nejbližších hodinách rozhodne,“ podotkl. „Říkat, že jeden z nejdůležitějších hráčů povolebního vyjednávání nechybí, pokud teď nekomunikuje s ostatními partnery, tak to by samozřejmě bylo falešné. Chybí a určitě čekáme, až se do toho zapojí,“ pokračoval Rakušan.

Musíme vědět, kdy se Zeman vrátí!

Pan prezident má být ve stabilizovaném stavu. Jeho nedělní převoz do nemocnice mnohé překvapil, ale i vyděsil. A vyhlídky jsou značně nejasné.

„Já chápu, že pokud pan prezident osobně nesouhlasí s tím, aby byla zveřejněna přesně jeho diagnóza, asi bychom toto měli ctít i u těch nejvyšších ústavních činitelů. Ale minimálně by tady měla být nějaká zpráva, která by predikovala, zda a kdy se pan prezident bude moci vrátit ke svým povinnostem. Tohle mě v tom celém nejvíc chybí. Kdyby tady byla informace: nechte panu prezidentovi týden absolutního klidu, nešťourejte se v jeho soukromí ani zdravotním stavu, my za týden vám řekneme, kdy a za jakých okolností se prezident vrátí do úřadu - tak vlastně by mě tahle zpráva uspokojila a nic dalšího bych nezjišťoval. My jsme takovou nedostali,“ postěžoval si Rakušan.

O bližší informace o zdraví pana prezidenta oficiálně žádá Senát. Jeho předseda Miloš Vystrčil (ODS) má obavu, zda současný zdravotní stav umožňuje prezidentovi vykonávat úřad. Právě Senát chce od hradní kanceláře prognózu dalšího zdravotního vývoje.

„Tenhle požadavek na nějakou predikci ve vztahu k práci pana prezidenta, k možnosti vrátit se k jeho povinnostem, to by určitě bylo dobré, abychom měli. Já tomu senátnímu názoru v tomto rozumím,“ dodal Rakušan.

 

sarina ( 14. října 2021 06:56 )

homolka ty jsi ten největší ubožák a hyena, myslíš že se ti to nevymstí? KÉŽ BY, možná budeš litovat!!!

sarina ( 14. října 2021 06:46 )

Pandora už není aktuální a nač by taky? Jenom přispěla k "dobrým" účelům a dost! Pomohla trpaslíkům se dostat k moci a hlavně rozdělení KORYT a po nich potopa! Ani ne po jednom týdnu zvolení trpaslíci dostávají na frak, prvním kteří prozřeli a přišli na to že se neměli spojovat byli feťáci kteří už litují že je Rakušan podrazil, (proto vymýšlení nová ministerstva aby uchlácholili feťáky) a využil a teď zase se nelíbí spojení Jurečkovi, dojdou na to všichni ti malincí trpaslíci, že PODRAZ NA VOLIČE SE NEVYPLÁCÍ a už VŮBEC NE POSLOUCHAT KALOUSKA!!!

erislelka ( 14. října 2021 02:11 )

Jinak promiň, jsem blbá jako vánoce v létě.

stemik ( 13. října 2021 23:17 )

už dnes jsme viděli agresivni chovani demožumpy-zdravotnictvi bude jen pro bohate dle vyjadřeni kandidata na MZ z TOP Valka

erisieIka ( 13. října 2021 22:30 )

Hlavně že jsi to pochopil. Co píšeš, není podstatné.

Zobrazit celou diskusi
Další videa