Pondělí 14. června 2021
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Jasno 23°C

Babiš může dovládnout i bez důvěry, tvrdí politologové. Čekají licitaci komunistů

Autor: Dagmar Machotová - 
13. května 2021
18:24

Koalice SPOLU a koalice Pirátů a STAN chtějí hlasovat o nedůvěře vládě Andreje Babiše (ANO). Ke svolání schůze, která by se měla konat na začátku června, sehnaly obě koalice dost podpisů. Seženou k prosazení svého návrhu potřebných 101 hlasů? Jak se zachovají komunisté, kdo bude vládnout v případě vyslovení nedůvěry a jaký postoj by zaujal prezident Miloš Zeman? Politilogové, které oslovil Blesk Zprávy čekají, že ani vyslovení nedůvěry by konec Babišova kabinetu neznamenalo, dovládnul by podle nich v demisi.

Podle šéfů obou opozičních bloků vláda Andreje Babiše nejen nezvládla boj s koronavirovou pandemií, během které zemřelo třicet tisíc lidí, ale nebyla ani schopná zajistit silnou mezinárodní podporu v diplomatické roztržce s Ruskem.

„Poslední kauzy vlády Andreje Babiše překročily veškerou míru únosnosti. Ať jde o nedůvěryhodný příběh vicepremiéra Hamáčka o cestě do Moskvy, lhaní ministra Arenbergera stran jeho příjmů či závažný střet zájmů premiéra Babiše, který definitivně potvrdil audit EU. Nejen, že vláda nehájí zájmy občanů: jde proti nim. Proto podpoříme hlasování o nedůvěře vládě,„ zveřejnila na facebooku Pirátská strana.

Podle politologa Bohumila Doležala není smysl vyslovení nedůvěry v tom, aby vláda okamžitě skončila. „Smysl žádosti o vyslovení nedůvěry není v tom, aby se vláda okamžitě  zhroutila. Smysl je ten, aby bylo jasné, že tady vládne vláda, která nemá legitimní důvěru, jakou vláda v demokracii mít má. A to je strašně důležité,“ řekl Blesk Zprávám Doležal.

Pro vyslovení nedůvěry vládě je nutné, aby návrh podpořila nadpoloviční většina všech poslanců, tedy minimálně 101 zákonodárců. Kromě svou vládních stran je ve Sněmovně ještě sedm opozičních klubů a šest nezařazených poslanců. „Samotnému hlasování, že projde, dávám šanci 50:50. I když se všechny ty strany spojí, tak by to byla velmi těsná většina a nesměl by nikdo chybět,“ řekl Blesk Zprávám politolog Jiří Pehe. 

Video „Přijít, vymačkat a vyhodit.“ Koalice s Babišem se podle Kubáčka příliš nevyplácejí - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Podrží Andreje Babiše komunisté?

Jazýčkem na vahách budou nejspíš komunisté, kteří mají 15 poslanců a  kteří před časem vypověděli vládě toleranci. „Komunisté budou Andreje Babiše nejdříve pořádně mačkat a podle toho, jak to dopadne, tak se pak se rozhodnou jestli odejdou ze sálu nebo vysloví nedůvěru,“ řekl Doležal. Podle něj jsou komunisté v nepohodlné situaci, protože když odejdou ze sálu, tak ztratí před voliči tvář. „Stejně jako Filip (KSČM), i Okamura (SPD) budou mít velký problém s tím, jak mají hlasovat. Nebude to jen tak nějaké odmávnutí,“ míní Doležal.

S tím souhlasí i další politolog Jan Kubáček. „Komunisté budou do poslední chvíle licitovat a pokusí se vymyslet takovou strategii, aby pokud by hlasovali pro nedůvěru vládě, tak aby ty argumenty byly odlišné a formulovali si je po svém,“ zhodnotil pro Blesk Zprávy Kubáček. Dodal, že pro voliče KSČM by bylo nepřijatelné, aby stáli vedle Pirátů a ODS a vyhlašovali Andreji Babišovi nedůvěru. „Vůbec není vyloučena varianta, že by odešli ze sálu, čímž by vládu podrželi,“ uzavřel Kubáček. 

Vláda Miloše Zemana?

Prezident Miloš Zeman několikrát řekl, že pokud by Sněmovna menšinové vládě Andreje Babiše vyslovila nedůvěru, nechal by Babišův kabinet dovládnout v demisi. „Předpokládám, že by Andreje Babiše nechal dovládnout, protože ta vláda už je nyní ve stavu, že s ní může být prezident spokojený. Všichni nepohodlní ministři jsou pryč,“ řekl Doležal. 

Dovládnutí v demisi se reálné i podle Kubáčka. „Andrej Babiš dovládne v demisi, ale bude do toho více se svými tématy vstupovat Miloš Zeman. Tahle vláda tady nebude jen října, s velkou pravděpodobností bude svůj mandát vykonávat ještě několik měsíců po volbách, řekl Kubáček. Dodal, že si nemyslí, že letošní sněmovní volby dopadnou jednoznačně a že týden po nich bude mít Česko novou vládu. „Zároveň nepočítám, že by prezident tlačil na rychlé jmenování nové vlády. Pokud bude této vládě vyslovena nedůvěra, tak tady bude v demisi minimálně 6-8 měsíců,“ uzavřel Kubáček.

„Kdybych byl v jedné z těch svou koalic (SPOLU, Piráti a STAN), které chtějí vyslovit nedůvěru vládě, tak bych se obával, že Miloš Zeman nechá Andreje Babiše dovládnout v demisi,“ řekl Pehe s tím, že jak zná Miloše Zemana, nebyl by pro něj problém říct, že si to rozmyslel. Andrej Babiš by dostal za úkol soustředit se na předvolební kampaň a Miloš Zeman by si sestavil vlastní vládu. „To nebezpečí, že si prezident sestaví nějakou svojí vládu, která např. odpíská Vrbětice nebo znovu pozve Rosatom do tendru na Dukovany tady pořád je,“ míní Pehe.

hejhej ( 16. května 2021 22:10 )

Babiš může dovládnout i bez důvěry, tvrdí politologové. To víme i bez zbytečných politologů. Nějak se jich v poslední době vyrojilo moc - co je to za vědu, stačí, když dotyčný umí žvanit, třeba o ničem jako předseda ODS Fiala.

LuCo ( 14. května 2021 17:12 )

Politology potřebujeme stejně naléhavě jako potřebuje mrtvý kabát. V jejich zbytečnosti se nenajde ve společnosti více nepotřebná odbornost! Darmožrouti stejní jako senátoři.

rednapkin ( 14. května 2021 12:49 )

Dobra,ty a koblihari se starymi bolseviky duveruji! Choroso?

rednapkin ( 14. května 2021 12:47 )

Inu,proc by nemohl vladnout? Podivejme se soudruzi,kdo sedi,lezi na Hradcanech,kdo je ve vlade,kdo je v parlamentu? Samej exot!

tomik007 ( 13. května 2021 22:48 )

DUVERA a PROVJERKA - jsou naprosté zbytečnosti 👀👀

Zobrazit celou diskusi
Další videa