Pondělí 14. června 2021
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Jasno 23°C

U Havlíčka vzali Agrofert na hůl: Poprvé nedostal dotaci, Babišovu střetu zájmů se vyhnuli

Autor: ČTK - 
13. května 2021
13:45

Ministerstvo průmyslu a obchodu vedené vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) vůbec poprvé s ohledem na výsledky auditu o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) zamítlo žádost dceřiné společnosti Agrofertu o unijní podporu. Web iRozhlas.cz napsal, že resort to zdůvodnil negativním dopadem na státní rozpočet či už dříve neoprávněně poskytnutou dotací, Babišově konfliktu zájmů se ale vyhnul.

Firma Primagra z Babišova svěřenského fondu žádala o 2,4 milionu korun. Úředníci projekt předběžně schválili, finální verdikt ale několik měsíců odkládali, rozhodnutí tak padlo až před pár týdny.

Jako jeden z argumentů, proč žádost nakonec zamítl, použilo ministerstvo průmyslu jinou dotaci pro firmu Fatra, která také spadá do holdingu Agrofert. Plastikářský podnik podle serveru žádal o bezmála 700 000 korun, ocitl se ale na soupisce projektů, které podle auditu Evropské komise porušují zákon o střetu zájmů. Koncern ji tak čerpal neoprávněně.

Dalším důvodem pro neschválení dotace byl také fakt, že peníze by Česko z Bruselu nikdy nedostalo, a částka by tak šla pouze z českých peněz, uvedl iRozhlas.cz.

V roce 2017 Babiš vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem včetně Agrofertu do svěřenských fondů. Podle závěrečné zprávy auditu, kterou komise minulý měsíc zveřejnila, ale český premiér fondy ovládá, a je tak ve střetu zájmů. Babiš označil audit za účelový a zmanipulovaný, konflikt zájmů dlouhodobě odmítá.

Video Džihád proti Babišovi? Premiéra rozlítil dotaz na dotace: Účelový audit, udání a manipulace - ČTK / Blesk Zprávy

Michal Snobl ( 13. května 2021 19:39 )

Havlíčkova reklama je vždy podrazit a vydělat sobě. Ten podrazák jednal tak vždy a vždy bude, potopa po mě. Šmejd jak Hambáček, Kokeš a ostatní. Do byt ci.

tomik007 ( 13. května 2021 18:25 )

Miliony zadrží a miliardy v tichosti pusti - stara finta Gavliczku...👅

Zobrazit celou diskusi
Další videa