Neděle 16. května 2021
Svátek slaví Přemysl, zítra Aneta
Oblačno, déšť 16°C

Proč je v Česku málo vakcín? Vojtěch s Prymulou objednali polovinu toho, co mohli

Autor: ČTK - 
15. dubna 2021
13:34

Z bývalých ministrů zdravotnictví Adam Vojtěch objednal vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca necelou polovinu možného množství, Roman Prymula podobně postupoval u očkovacích látek od společností Pfizer a Johnson & Johnson. Jan Blatný (všichni tři za ANO) zvýšil na možné maximum objednávky od Pfizeru, ČR za něj také objednala necelou polovinu přídělu vakcín od firmy Moderna. Vyplývá to z dokumentů ministerstva zdravotnictví, jejichž obsah dnes zveřejnil server SeznamZprávy.cz.

Dodávky s výrobci vakcín dojednává Evropská komise, každá členská země EU má podle počtu obyvatel nárok na určité množství. Státy se samy rozhodují, kolik z daného počtu chtějí. EU ani české úřady informace o jednotlivých objednávkách neposkytují, podle serveru nicméně ministerstvo zdravotnictví získaná data potvrdilo.

Vakcín od AstraZenecy objednal Vojtěch 43 procent z možného. Z kvóty 6,95 milionu dávek objednal tři miliony. „U AstraZenecy jsme chtěli omezit riziko, že budeme závislí pouze na jednom typu vakcíny. Proto jsme jich objednali méně,“ uvedl Vojtěch.

Prymula dal u vakcín od Pfizeru pokyn objednat dva miliony dávek z tehdejší kvóty 4,6 milionu, řekla serveru ředitelka mezinárodního odboru ministerstva Kateřina Baťhová. „Měl jsem pochybnosti o bezpečnosti Pfizer vakcín,“ uvedl k tomu Prymula. Víc to neupřesnil. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) přitom informace o možné nebezpečnosti vakcíny od Pfizeru nezaznamenal, řekla jeho ředitelka Irena Storová.

Vakcín Johnson & Johnson objednalo ministerstvo zdravotnictví za Prymuly přes svůj mezinárodní odbor dva miliony dávek z možného 4,79 milionu, vyplývá z dokumentů. Prymula byl také u vyjednávání s výrobcem Novavax, od něhož ČR plánuje vzít maximální možné množství 2,4 milionu vakcín. „O tom maximálním možném množství jednali s Novavaxem Roman Prymula s premiérem (Andrejem) Babišem (ANO). Novavax loni sliboval, že když tu budou vakcíny vyrábět, budou moci dodávat miliony, a to i nad rámec smlouvy s Evropskou komisí,“ uvedla Baťhová. Smlouva mezi EU a Novavaxem ale stále není podepsána.

Za Blatného se začaly narychlo zvyšovat objednávky od Pfizeru, nyní od něj ČR požaduje 12 milionů dávek, maximum možného pro letošní první pololetí. Blatný také podle dokumentů byl u dvou objednávek dohromady téměř 3,9 milionu dávek od Moderny, kterých ČR mohla dostat 7,3 milionu dávek, část ale až v příštím roce.

Blatný objednal také milion z 3,1 milionu možných dávek od firmy CureVac. Více této vakcíny ČR podle informací na SeznamZprávy.cz nechce proto, že jde o stejný typ vakcíny jako od Pfizeru a Moderny, je z nich ale nejdražší a většina dávek má být dodána až na přelomu letošního a příštího roku.

Česko má objednáno zhruba 25 milionů dávek vakcín proti covidu-19, většina z nich se podává ve dvou dávkách. V ČR se nyní očkuje látkami od Pfizeru, Moderny a AstraZenecy, obě potřebné dávky dostalo od počátku očkování koncem prosince téměř 800 000 lidí, aspoň jednu dávku má víc než 1,48 milionu lidí.

Nejisté jsou dodávky vakcíny od firmy Johnson & Johnson, která pozastavila distribuci do Evropy kvůli prošetřování možné souvislosti se vznikem krevních sraženin. O případných dodávkách ruské vakcíny Sputnik V, která zatím nebyla schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), odletí v pondělí do Moskvy vyjednávat vicepremiér a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD).

Video Odvolaný Blatný na poslední tiskovce: Svědomí mám čisté, je to právo premiéra. Virus je zákeřný - Blesk Zprávy / ČTK

Covid_19 ( 16. dubna 2021 09:48 )

nejdražší jsou čínské vakcíny, proto jich je docela dost na trhu, jsou snadno dostupné, Pfizer nás stojí 4x méně než čínská vakcína

sorgedoktor ( 15. dubna 2021 16:42 )

Mne vypovedni hodnota clanu rovnez nepripada moc relevantni objektivni situaci

Blacktip ( 15. dubna 2021 15:13 )

Je nas cca 10,5 milionu vcetne deti a kojencu, cast lidi dopredu vykrikovala, ze se ockovat nikdy neda, podle pruzkumu bylo pred objednanim vakcin ochotno k ockovani tak 40% dotazanych dospelych. Kolik teda meli tech vakcin objednat?? Padesat milionu? Dalsi vec - vakciny se objednavaly u ruznych vyrobcu v dobe, kdy jeste zdaleka nebyly vakciny schvalene. K tomu jeste vyrobci zarizli dodavky a dodali o miliony davek mene nez bylo objednano. A EU rozdeluje vakciny nespravedlive. Po prepoctu na pocet obyvatel jsme touto dobou meli mit v ramci EU uz minimalne o 2,5 milionu davek vic. Kdyz na to upozornilo Rakousko, EU ho zarizla. A nas s nim. Protoze jsme nedrzeli hubu a nelezli po kolenou, tak nas exemplarne potrestali.

jarda304 ( 15. dubna 2021 15:03 )

Nejvíce se ve světě dnes ockuje indickymi a čínskými vakcinami. Pfizer je c.1 hlavne, ze je drahý

jarda304 ( 15. dubna 2021 15:01 )

To jako kdyby objednali třeba 100 milionů, tak by jich bylo dost ? Tohle je pro blbce, vakciny nejsou po celé EU. Proste vakciny nejsou, protože eu dojednala špatné smlouvy, které nezaručují dodávky včas.

Zobrazit celou diskusi
Další videa