Neděle 16. května 2021
Svátek slaví Přemysl, zítra Aneta
Oblačno, déšť 16°C

Prymula v Blesku kritizoval: Odvolání Blatného mělo přijít dřív. Co radil Zemanovi?

Autor: Pavlína Horáková - 
14. dubna 2021
05:01

Už během ministrování Jana Blatného se epidemiolog Roman Prymula netajil tím, že na řešení koronavirové epidemie mají oba odborníci dosti rozdílné názory. Kritikou na jeho adresu nešetřil ani v pořadu Epicentrum. Prozradil také, s čím radil prezidentu Miloši Zemanovi i kde se nechával stříhat během pandemie.

 „Nechtěl jsem po dobu, co byl ve funkci, hodnotit ty činnosti, aktivity. Je pravda, že jsme měli diametrálně odlišné názory na řadu těch opatření, která tady byla. Určitě to odvolání mělo přijít dříve. Teď už to těm krokům bylo časově velmi vzdáleno,“ vyjádřil se Roman Prymula o svém nástupci na post ministra zdravotnictví Janu Blatném.

Zásadní problém, a to je opravdu zásadní problém, byla ta opatření v prosinci minulého roku, kdy došlo k rozvolňování. Kdy řada ministrů chtěla rozvolňovat a v podstatě přebila názor zdravotnický a tady měl ministr kategoricky říci, že takto to nejde a měl s tím svázat svou rezignaci a měl ustát veškerou silou to, co se teď po dobu tří měsíců muselo vracet zpátky,“ nešetřil kritikou na Blatného, pochválil ho však za to, že poměrně dobře zvládal komunikaci a zlepšoval se v ní.

Přímluva za Arenbergera

S novým ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem se podle svých slov zná již z doby předcovidové. „Je to člověk, který je schopen postavit tým a je schopen jim naslouchat. Ten nápor, který v těch prvních dnech na něj byl, byl enormní a je vidět, že tady žádné sto dnů hájení neplatí, tady neplatí ani jeden den hájení (…) Přimlouval bych se za určitou vstřícnost, alespoň po dobu těch pár prvních dní a týdnů, než se do toho problému ponoří, protože je to samozřejmě velmi problematické a ta židle je nebývale horká,“ řekl Prymula a přiznal lehké neoficiální konzultace s premiérem Babišem ohledně nástupce Blatného.

Osobní rady pro prezidenta

Za rok pandemie Roman Prymula vystřídal několik pozic. Byl předsedou Ústředního krizového štábu, poté vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví při Úřadu vlády, ministrem zdravotnictví České republiky, poradcem premiéra pro zdravotnictví a od 1. března je poradcem prezidenta Miloše Zemana. Tomu zpracovává nejen témata spojená s pandemií, ale radí mu i s jeho zdravotními záležitostmi. „Naposledy jsme řešili jeho osobní problematiku z hlediska jeho pohybu. To byly záležitosti poměrně osobní,“ přiznal profesor Prymula, že přesun na invalidní vozík, který prezident v neděli v pořadu S prezidentem v Lánech oznámil, spolu konzultovali.

Video Zeman pro Blesk: O přesunu na vozík, přeočkování Sputnikem i problémech ochranky - Blesk

Roman Prymula v Epicentru Blesk Zpráv také přiznal, jak udržoval svůj sestřih během pandemie: „Já to mám v celku jednoduché, manželka mne ostříhá strojkem. Vzhledem k délce mého porostu je to opravdu jednoduchá věc, dokonce jsem to asi dvakrát udělal sám.“

Proč by doporučoval prodloužit školní rok? Jakou hrozbu představují nové mutace koronaviru? I jak je to s účinností vakcín, se můžete dozvědět při sledování záznamu celého rozhovoru s Romanem Prymulou v úterním Epicentru.  

Video Epicentrum - Roman Prymula - Blesk

reporter ( 14. dubna 2021 11:38 )

Twl,Prymula s hroší kůží na Hrad.I když kůže jako Kůže(Arenberger).Co ten tak může radit,kdo se měl odvolat dřív.Že neodstoupil sám,když porušil opatření.Díky Blatnýmu nám klesl počet nakažených a chválila ho i opozice.Ale to se nesmí.Zeman by měl ocenit Blatnýho a ne tohodle lezdo(_:_).

Ievice-je-smegma ( 14. dubna 2021 11:33 )

Prošlapávání cesty neschválenému Sputniku do Česka. Jako model pro cestu zadání dostavby atomové elektrárny ruskému Rosatomu.

badot ( 14. dubna 2021 11:20 )

Co chce tento rotující papaláš s komunistickou minulostí tady radit? Kázat vodu a ch.l.a.s.t.a.t víno to je soudruh Prymula. Ta jeho komunistická kvalifikace tady kromě ovara nikoho nezajímá. Oblbovat a vyžírat. Měl by předložit majetkové a hlavně finanční přiznání. To budete koukat...

dobraduse ( 14. dubna 2021 11:07 )

7vox7 ( 14. dubna 2021 11:04 )

..to myslíš vážně??? že nééé!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa