Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno -1°C

Viroložka Tachezy o nových mutacích i cestách za hranice: „Důvod k obavám máme“

Autor: Pavlína Horáková - 
8. dubna 2021
05:15

Pandemie je v Česku na mírném ústupu. Přesto viroložka Ruth Tachezy vyzývá k opatrnosti, trpělivosti a pokoře. Nové varianty koronaviru by totiž ještě mohly náš návrat do „normálu“ zkomplikovat a oddálit. V pořadu Epicentrum mimo jiné uvedla,  že by zpřísnila zejména podmínky návratu ze zahraničí.

„Důvod k částečným obavám máme. Viděli jsme to nakonec na principu šíření britské mutace, která se vyznačuje vyšší přenosností, ale bohužel víme, že i vyšší úmrtností,“ uvedla přední česká viroložka, proč je podle jejího názoru, ale  i dalších odborníků poradní skupiny MeSES naprosto klíčové zavést striktní monitoring a sekvenování vzorků nakažených odběrů.

„Situace se zlepšuje. Začalo se sekvenovat. Laboratoře dostaly nařízení monitorovat ty známé mutace. Bohužel se ale neuskutečnilo, to, co jsme doporučovali také, a sice karanténní opatření po návratu do České republiky, protože se můžete nakazit těsně před nástupem do letadla,“ popsala vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie PF UK v Praze a připomněla, že takto se do Česka s největší pravděpodobností dostala jihoafrická varianta viru, kdy se symptomy nemoci u českých cestujících ze Zanzibaru dostavily až po návratu domů.

Zmínila příklad Velké Británie, kde lidé po návratu ze zahraničí museli povinně na dva týdny do karanténního hotelu.

Video Maďar o osudových chybách v boji proti koronaviru, neuhasitelném požáru a podmínkách rozvolnění - Blesk

Brazilský zabiják a jihoafrický otazník

I když je v Česku jihoafrická varianta rozšířena zatím jen lokálně, chybí nám podle RuthTachezy jedna zásadní informace: „V Jihoafrické republice, kde se tato varianta rozšířila nejvíc, nebyla zároveň ta britská. Takže my nevíme, zda tato varianta bude mít větší potenciál se šířit a vytlačit tu britskou anebo bude jenom v nějakém lokálním ohnisku, které, když se nám podaří identifikovat a uzavřít, tak omezíme její šíření.“

V řadě Evropských zemí byla také zachycena brazilská mutace, u které je problematická míra reinfekčnosti, tedy znovunákazy. „Nejhmatatelnější důkazy máme v odstupu šesti měsíců, co přišla nová varianta do stejného místa, kde se předtím nainfikovala prokazatelně velká řada lidí, tak dochází znovu k obrovskému nárůstu té pandemie a mnoha mnoha tisícům úmrtí,“ vysvětlila Ruth  Tachezy.

Musíme přitvrdit

Všechny vakcíny jsou vůči variantám koronaviru a těžkému průběhu nemoci zatím účinné. Podle laboratorních výsledků jsou však poměrně méně účinné vzhledem k mírnému průběhu nemoci, či infekčnosti. Za hranici kolektivní imunity se u původní verze koronaviru obvykle uvádělo okolo sedmdesáti procent naočkovaných v populaci, to však u nových mutací neplatí. „To budeme muset určitě přitvrdit. Tam se mluví o osmdesáti, devadesáti procentech,“  řekla Tachezy a také připomněla, že existuje více přístupů k řešení pandemie a záleží na tom, zda je našim cílem pandemii jen zpomalit, či se snažit vir eliminovat.

Česká viroložka také hovořila o vlivu mutací na účinnost některých léčiv, zejména monoklonálních látek. Vysvětlila, co je klíčové při rozvolňování škol i proč odvolání ministra Jana Blatného nepovažuje za šťastné. K výměně ministrů zdravotnictví se v středečním pořadu vyjádřil politolog Lukáš Valeš z Newton College. Více se dozvíte v Epicentru Blesk Zpráv.

Video Epicentrum - Blatný odvolán - Blesk

UFO1 ( 8. dubna 2021 07:48 )

Pandemie je na ústupu opravdu mírném,tak to rozvolni a ono se to zase vylepší,sněhové počasí tomu také přeje,očkovací látky je málo,tak ona si příroda pomůže,nakonec papalasi už biontech mají vsichni

mord ( 8. dubna 2021 06:57 )

To víš že jo chudy šmudlo. Do nejhorší covidove země sudruha miliardáře už nelze nic horšího přivézt

Manowar ( 8. dubna 2021 05:47 )

Jen co se oteplí,tak zbohatlíci,kteří vyjedou na dovolenou do zahraničí,nám rádi novou mutaci dovezou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa