Pátek 23. duben 2021
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Oblačno, déšť 11°C

České nemocnice čeká nejkritičtější týden, chybí stovky lékařů. Blatný zmínil rezignaci

Autor: ČTK - 
7. března 2021
13:50

Příští týden bude z hlediska vytíženosti lůžek na jednotkách intenzivní péče nejkritičtější, řekl dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Záložních lůžek jsou podle něj desítky až stovky, problém je dostatek kvalifikovaného personálu. Potřeba může být navíc až 300 lékařů a až 1000 zdravotních sester, uvedl ministr v pořadu Otázky Václava Moravce. Zároveň řekl, že  by rezignoval na svou funkci ministra zdravotnictví, pokud by se poradní skupina s epidemiologiem Petrem Smejkalem měla stát paralelním ministerstvem zdravotnictví při Úřadu vlády. Blatný ale věří, že se to nestane a že skupina mu bude spíše poskytovat nezávislá odborná stanoviska. 

Britská mutace čínského koronaviru se podílí podle Blatného v průměru na 50 procentech případů nakažení, v některých okresech to ale byl až 80procentní podíl. Na včasné zachycení této mutace nebyl dostatek testů, připustil ministr.

Situaci s nedostatkem personálu chce Blatný řešit povoláním ambulantních specialistů a mediků. Předpokládá, že nemocnice budou především využívat studentů medicíny, kteří v nich působí dobrovolně už nyní.

Na jednotky intenzivní péče by mohla být použita stovka záložních vybavených lůžek. Pro pacienty s covidem-19 by mohlo být k dispozici 540 až 570 standardních lůžek s kyslíkovým přístrojem. Ministr také řekl, že situaci by nemohlo řešit zachování polní vojenské nemocnice na výstavišti v pražských Letňanech, neboť by v ní byla k dispozici především standardní lůžka, jichž je dostatek.

Paralelní ministerstvo? Rezignoval bych, řekl Blatný

Blatný by podle svých slov rezignoval na svou funkci ministra zdravotnictví, pokud by se poradní skupina s epidemiologiem Petrem Smejkalem měla stát paralelním ministerstvem zdravotnictví při Úřadu vlády.

„Kdyby ministr zdravotnictví neměl vliv na to, jakým způsobem se bude vyvíjet zdravotní politika v této zemi, tak bych rezignoval,“ prohlásil Blatný. „Ve chvíli, kdyby tady vznikal druhý ministr zdravotnictví, tak beze mě. Ve chvíli, kdyby někdo chtěl vytvářet paralelní strukturu s ministerstvem zdravotnictví, tak to není způsob, který já bych byl schopný nějakým způsobem akceptovat,“ dodal.

O možném odchodu Blatného se spekuluje už delší dobu v souvislosti s eskalací epidemie koronaviru a odchody jeho spolupracovníků. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale odmítl, že by kohokoli z vlády v březnu odvolal.

Video Vláda o pracovní povinnosti pro studenty, práci z domova a testování. (5.3.2021) - ČTK/Blesk

Sundayss ( 9. března 2021 09:15 )

Sundayss ( 9. března 2021 09:11 )

7vox7 ( 8. března 2021 09:50 )

wp4t:..jemu to nevysvětlíš, on mluví řečí svého EU kmene a jinak mluvit nechce! Pročetla jsem to celé a musím se smát, protože ON stále mele o mrtvých, kteří jsou mrtví i normálně, ale teď se to musí vystrčit, aby bylo nejhůře . Správně ho označuješ bruselátkem, protože prostě svým myšlením JE!

7vox7 ( 8. března 2021 09:38 )

..a o to tady přece jde!! Už nemáme naše zvyky, už máme Santu a Halloween a Valentýna!!! Už nemáme české a moravské holky a kluky, už máme genderově nevyrovnanou mládež ..a za všechno může jeden zrzavý, ožralý škrček!!!!

7vox7 ( 8. března 2021 09:35 )

..tak to nařídila velkolepá EU a té to možná nařídil někdo ještě mocněj­ší..­.dlou­hole­té plány na likvidaci, to se muselo vše důkladně nachystat!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa