Sobota 19. června 2021
Svátek slaví Leoš, zítra Květa
Polojasno 32°C

Očkování 40+ od pondělí i víc vakcíny praktikům. Babiš: A pak už registrace pro 16+

Aktualizováno -
13. května 2021
12:44
Autor: ČTK - 
13. května 2021
10:35

Praktičtí lékaři budou od příštího týdne dostávat vakcínu firmy Moderna přímo do svých ordinací. Měl by se tak vyřešit problém s tím, že u praktických lékařů čeká na očkování přes 216 000 lidí, z toho asi 23 000 seniorů nad 80 let. Novinářům to po čtvrtečním jednání s praktiky řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Dosud praktičtí lékaři dostávali především vakcíny společností AstraZeneca a Johnson & Johnson, kterých ale zatím nebylo dost pro všechny zájemce o očkování v ordinacích.

Celkem by měli praktici v květnu a červnu dostat 454 000 dávek Moderny. Každý týden bude podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky dodáno 70 000 dávek, z toho 50 000 bude rozvezeno do ordinací praktiků, zbytek bude určen na druhé dávky už dříve očkovaných lidí. Vakcíny od AstraZeneky bude podle Šonky v květnu dodáno jen asi tolik, aby to pokrylo požadavky na druhé dávky očkování.

Šonka jako zástupce praktických lékařů, dohodu uvítal. Na praktické lékaře a jejich sestry byla totiž svalována vina za neschopnost koordinátorů zajistit ochranu nejzranitelnější části populace, uvedli praktici už dříve v prohlášení.

Na očkování stále čekají i osmdesátníci

Na očkování u praktických lékařů čeká přes 216 000 lidí, z toho asi 23 000 lidí je ve věku nad 80 let.

Vakcínu Moderny si budou praktici objednávat přímo u distributora podobně, jako se to nyní děje s očkovací látkou od Johnson & Johnson. Distributorem obou vakcín je firma Avenier ze skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka. Dosud se Moderna rozvážela podle požadavků krajských koordinátorů očkování. Změnu zajistí dodatek smlouvy, který ve středu podepsaly s distributorem zdravotní pojišťovny. Podepsání novinářům potvrdil náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík. Vakcína od firmy Pfizer/BioNTech bude i nadále rozvážena do očkovacích center.

Praktici kritizovali, že centra mají přednost

Praktičtí lékaři dosavadní distribuci vakcín kritizovali, krajští koordinátoři podle nich preferovali velká očkovací centra. Společnost všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, která sdružuje asi 5000 praktických lékařů, dnes v prohlášení uvedla, že přitom na prakticích bude úkol přemlouvat ty, kteří nejsou rozhodnuti se nechat očkovat.

Další „pětiletka“ od pondělí

Od nedělní půlnoci se k očkování budou moci registrovat lidé ve věku 40 až 44 let, řekl premiér Babiš. Následně se otevře registrace pro všechny zájemci nad 16 let.

„Vakcíny ničit nebudeme při malém zájmu o očkování. Doufám, že přesvědčíme všechny věkové kategorie, aby se očkovaly,“ odpověděl Andrej Babiš na dotaz, co bude s vakcínami, pokud bude zájem dalších věkových kategorií malý.

Momentálně se připravuje očkovací kampaň, která bude cílit právě na mladé lidi. Premiér znovu zdůraznil výhody, které očkování přinese, zejména při cestování.

Vývoj epidemiologické situace je podle Babiše příznivý, ale neznamená to, že by lidé neměli být opatrní. „Musíme být obezřetní zejména kvůli mutacím a musíme sekvenovat,“ uvedl Andrej Babiš.

wp4t ( 13. května 2021 22:59 )

No naštěstí? A čí myslíš, že to je chyba. Hodíte to klasicky na Bureše, že objednal málo vakcín nebo už někomu dojde, že to je jasná chyba brusele, která jednala za fšechny, platila společnými penězi, shrábla výhody a vyjednala to takhle blbě?
Lejnokomise nejlíp.

tomik007 ( 13. května 2021 22:42 )

NASTESTI - všichni ostatní ASTRU ZENECU zakázali, takže je cim očkovat 💉👅

wp4t ( 13. května 2021 22:14 )

šel bych taky už na točený, ale když vidím jak se na to chystaj ti, kteří na fšechny opatření kašlali a chystají se kašlat dál a tak budu místo posezení s kámošema na zahrádce jen chlemtat kuželku na zahradě.
Soudek a posezení s přáteli a rodinou na zahradě si zatím taky odpustím, protože někteří z nich ........

wp4t ( 13. května 2021 22:11 )

máš jinej nápad než očkování? Tak jim to kur...va poraď, nech si to patentovat, oni ti rádi zaplatí.

Já jako téměř absolutní odpůrce očkování mám už tu sra...čku taky v těle, protože jinou cestu není nikde vidět a ty respirátory a zákazy mi už taky pěkně ser....ou.

zada ( 13. května 2021 22:09 )

neříkali nedávno v dennj tlači, že očkování funguje nejvíce 5 měsíců a to se neví jak u koho. Vždyť protilátky nikdo před výjezdem za hranice nekontroluje!!!! to bude zase napodzim fofr v krematoriích.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa