Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Krize na Karlovarsku: Hejtman promluvil o převozu pacientů za hranice a Babišově slibu

Autor: dam, ČTK - 
19. února 2021
16:40

Kapacita nemocnic v Karlovarském kraji je už několik týdnů kritická. Dobrou zprávou je, že premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek přislíbil hejtmanovi Petru Kulhánkovi (za STAN) zahájení jednání s německými nemocnicemi, které v minulých týdnech opakovaně nabídly České republice pomoc. Nabídku pomoci ve čtvrtek potvrdil i saský premér Michael Kretschmer. Ministerstvo zdravotnictví už začalo řešit systém úhrad za hospitalizace  českých covid pacientů v zahraničí.

Premiér Babiš ve středu ráno před svým odletem do Krakova na summit V4 oznámil, že o aktivaci převozu pacientů s covidem-19 do Německa má žádat krajská koordinátorka intenzivní péče.

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN) ale zdůraznil, že o převozu nemocných by měl premiér jednat se zástupci kraje. 

Video Blatný: Situace v Česku se zhoršuje, chybí lůžka JIP. A hrozí uzavírky dalších okresů - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

Osm volných lůžek na JIP v kraji

Karlovarský kraj žádal vládu o pomoc s transportem pacientů do Německa od začátku roku. V chebské nemocnici je situace kritická již několik týdnů a další nemocnice na tom nejsou o moc lépe. S šířením britské mutace pacientů spíše přibývá.  

Karlovarský kraj má momentálně k dispozici 1 volné lůžko na JIP pro pacienty s koronavirem a 7 lůžek na ARO + JIP pro necovidové pacienty. Kapacita kraje je tak momentálně na 10 procentech.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) již dříve upozorňoval, že 10 procent je hranice pro požádání o pomoc ze zahraničí - řídí se však průměrem pro celou ČR, tedy všechny kraje. V Česku zbývá na JIP pro covidové a necovidové pacienty momentálně 14 procent lůžek.

Čísla rostou, nejvíc zasažené je Sokolovsko

V Karlovarském kraji přibylo za týden 3459 případů koronaviru. Ve čtvrtek se nově nakazilo 711 lidí, o den dříve 649. Testy v kraji od začátku epidemie potvrdily nákazu koronavirem u 34 483 lidí, zemřelo 989 z nich. Zdravotníci podali dosud v kraji 11 085 dávek vakcíny proti covidu. Vyplývá to z dnešních dat ministerstva zdravotnictví.

Nejvíce zasaženým okresem v kraji zůstává Sokolovsko, za týden tam přibylo 968 potvrzených případů koronaviru, což je 1097 nemocných na 100 000 obyvatel. Sokolovský okres zůstává druhý nejpostiženější v zemi po Tachovsku. V okresu Cheb za poslední týden přibylo 823 infikovaných, což je 898 případů na 100 000 obyvatel. Na Karlovarsku za sedm dní přibylo 1027 případů covidu, v přepočtu na 100 000 obyvatel přibylo 894 nakažených.

Hejtman Kulhánek: Situace na JIPkách se dost mění

Blesk Zprávy: Posunuli jste se od středy v jednáních s premiérem ohledně převozu pacientů do německých nemocnic?

Kulhánek: Ano, pan premiér mi včera (ve čtvrtek - pozn. red.) přislíbil, že jakmile požádáme, začne vyjednávat s německou stranou.

A kdy budete žádat?

Může to být zítra, může to být v pondělí. Ta situace se dost mění, ale bude to v řádech dnů. V každém případě ministerstvo zdravotnictví už začalo řešit systém úhrad za hospitalizace českých pacientů v Německu a další technické detaily.

Máte informace o tom, jaká je kapacita v nemocnicích v Sasku a Bavorsku?

Sasko potvrdilo, že kapacitu mají a ještě nám ji budou upřesňovat. To samé v Bavorsku.

Kolik máte v současné době volných JIP lůžek?

Tohle číslo se hodně mění, ale je spíše v řádu jednotek. Souvisí to s novými hospitalizacemi a na druhé straně také s propouštěním pacientů.

Museli jste teď nějaké pacienty převážet v rámci sítě českých nemocnic?

Ano, včera jsme realizovali převoz deseti neakutních pacientů z nemocnice v Sokolově do Humpolce.

Matos7 ( 19. února 2021 22:04 )

TACHOVSKO dnes nikdo neřeší, ani premiér, ani hejtmanka. Je tam moc zahraničních firem, které si tam přijeli nahrabat a za levnou pracovní sílou. Navozili si hodně agenturních dělníků. Ti bez lékařské péče zamořují okres. Jsou jich plné (pře­plně­né)u­bytov­ny.Je to časovaná bomba

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud