Sobota 17. duben 2021
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Zataženo, déšť 7°C

Babiš po fotbalu ukončil spolupráci s Prymulou. „Papalášství,“ peskoval ho kvůli Slavii

Aktualizováno -
18. února 2021
23:38
Autor: ČTK - 
18. února 2021
23:05

Premiér Andrej Babiš (ANO) ukončil spolupráci se svým poradcem a bývalým ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou kvůli dnešní Prymulově účasti na fotbalovém zápase. Premiér to uvedl na twitteru. Podle Babiše působí Prymulova účast na fotbale papalášsky. Také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl internetové televizi DVTV, že Prymula nepostupoval správně. Prymula ČTK sdělil, že účast diváků na fotbale byla povolena, že měl před akcí negativní test na koronavirus a na tribuně měl respirátor.

„Domluvili jsme se na ukončení spolupráce, protože tohle není možné,“ uvedl premiér v reakci na jednání Prymuly. „Pan Prymula je velký odborník na epidemie, sociální inteligenci ale postrádá. Tohle je prostě opět špatně, vůči fotbalovým fanouškům, kteří nemůžou na stadion, i lidem, po kterých teď chceme, aby byli hlavně doma,“ doplnil Babiš.

„Ano, byl jsem s dvě hodiny starým negativním testem a respirátorem na legálním fotbalovém zápase s povolenou návštěvou diváků,“ sdělil Prymula ČTK. „Podotýkám, že jsem letos neměl žádnou dovolenou, natož zahraniční. Zdá se, že já smím být pouze doma,“ doplnil muž, který se z funkce ministra loni na podzim poroučel poté, co Blesk odhalil jeho návštěvu ve vyšehradské restauraci Rio's, která měla být v té době zavřená.

Tvrdík: Slavia žádná nařízení neporušila

„Slavia neporušila žádné epidemiologické nařízení. Všichni hosté jsou dlouholetými fanoušky klubu, prošli PCR testy a netestujeme názorovou příslušnost našich fans,“ uvedl po zápase na twitteru šéf klubu Tvrdík. „Současná etapa pandemie v ČR však vyžaduje více než cokoliv jiného solidaritu. V tom jsme udělali obrovskou chybu,“ doplnil.

Konec Prymuly jako poradce premiéra ocenila předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Je dobře, že premiér vyhodnotil účast pana Prymuly na fotbale za zcela nepatřičnou a ukončil s ním spolupráci,“ sdělila na twitteru. „A že jsem tak smělá, pánové Hnilička a Šlégr jsou stále ve svých funkcích proč?“ doplnila však. Šéf Národní sportovní agentuře Milan Hnilička (ANO) koncem ledna čelil tlaku na rezignaci kvůli účasti na oslavě v teplickém hotelu, při které byla porušována protiepidemická opatření. Nakonec se vzdal jen poslaneckého mandátu. V hotelu s ním byl mimo jiné i místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr.

Prymula opakovaně prosazuje tvrdší opatření proti šíření nemoci covid-19. Ještě dnes před zápasem řekl České televizi, že premiérovi navrhne kvůli horšící se epidemické situaci zavedení striktních opatření na dva až tři týdny.

Prymula, ale také šéf České televize Petr Dvořák, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo hradní kancléř Vratislav Mynář s manželkou Alex i Petr Kvitová viděli na zápase Slavia - Leicester City v Evropské lize bezbrankovou remízu 0:0. Mezi diváky byl i ekonom Martin Slaný, který má blízko k exprezidentovi Václavu Klausovi. A také poslanec a lídr kandidátky ve středních Čechách Jan Skopeček (ODS).

Diváci na sobě měli respirátory, seděli ale blízko sebe. Mezi některými skupinami sedících diváků byla podle snímků mezera pouze na jedno volné sedadlo. Prymula však ve vyjádření pro ČTK tvrdil, že mezi cizími lidmi na tribuně byly dvoumetrové rozestupy.

Vzestupy a pády Romana Prymuly

Prymula odešel z vlády poté, co deník Blesk loni 23. října zveřejnil fotografie, podle kterých byl pozdě večer navzdory platnému zákazu v restauraci. V restauraci byli i další lidé, včetně předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Blesk upozornil také na to, že Prymula neměl při odchodu z podniku nasazenou roušku. Premiér Babiš poté Prymulu požádal, aby rezignoval na funkci ministra. Prymula odmítl sám rezignovat, řekl, že pravidla neporušil. Babiš následně předal prezidentu Zemanovi návrh na jeho odvolání.

Širší veřejnost Prymulu poznala po vypuknutí epidemie nového typu koronaviru, kdy koordinoval na ministerstvu zdravotnictví kroky proti šíření nemoci. Po aktivaci Ústředního krizového štábu 16. března stanul v jeho čele. V předchozích případech byl šéfem štábu ministra vnitra, kterým je nyní předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Ten Prymulu v čele štábu vystřídal loni 30. března.

Některá Prymulova vyjádření, která pronesl jako šéf krizového štábu, vyvolala velkou pozornost. Například, když 22. března hovořil o možnosti dlouhodobého uzavření hranic s tím, že cestování do zahraničí může být omezené i v příštím roce či dvou. Jeho slova kritizovala nejen opozice, ale i Babiš. „Prosil jsem ho, aby tyhle teoretické spekulace neřešil a lidi neděsil,“ uvedl premiér v ČT.

Funkci vládního zmocněnce Prymulovi jako nově vytvořenou funkci nabídl loni v květnu premiér Babiš poté, co Prymula oznámil svůj úmysl odejít z ministerstva. Jedním z důvodů pro Prymulův odchod bylo to, že jako náměstek nezískal bezpečnostní prověrku. Prymula v té souvislosti dříve řekl, že ministerstvo zavedlo povinné bezpečnostní prověrky pro náměstky kvůli obavám z jeho popularity, což tehdejší ministr Adam Vojtěch (za ANO) odmítl.

V září média zveřejnila informaci, že Prymula má od poloviny června živnostenské oprávnění mimo jiné pro výrobu zdravotnických prostředků. Vyplynulo to z evidence ministerstva průmyslu a obchodu. Prymula uvedl, že si živnost založil, když po neshodách s ministrem Vojtěchem odcházel z ministerstva zdravotnictví, a nic nevyrábí. Po nástupu do čela ministerstva ji pozastavil.

Prymula bývá hodnocen jako osobnost, která nejvíc přispěla k jarnímu zvládnutí epidemie koronaviru. Prezident Miloš Zeman mu v říjnu udělil nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva.

Po odchodu z vlády mu Babiš nabídl místo svého poradce na úřadu vlády.

Video Sport a kultura už v únoru, dává naději Prymula. S omezením na 15 kilometrů od domu narazil. - Blesk

Na konci letošního ledna se na základě pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce objevily spekulace, že by stávající ministr Jan Blatný (za ANO) měl do 14 dnů odejít z pozice ministra zdravotnictví. Ve hře podle ČT bylo, že by resort převzal premiér Babiš (ANO) a výkonným ministrem měl být Prymula. Babiš i Prymula to ale odmítli. Prymula později uvedl, že by se do úřadu ministra zdravotnictví nechtěl vracet.

Dnes Prymula s ohledem na horšící se epidemickou situaci v zemi vyslovil názor, že by byl nyní pro to, aby se v zemi zavedla na dva až tři týdny striktní opatření a teprve poté se začala uvolňovat.

Prymula se jako lékař věnoval imunizaci, podílel se na vývoji či studiu vakcín proti pneumokoku, rotavirům, spalničkám, příušnicím, zarděnkám nebo lidským papilomavirům. Je také autorem publikací zaměřených například na očkování, publikoval v prestižním lékařském časopise Lancet. Působil také jako předseda České vakcinologické společnosti.

tomik007 ( 19. února 2021 15:13 )

JESTE tu spolupráci se sebou !

soorry ( 19. února 2021 14:44 )

Expert šel na obhlídku.

soorry ( 19. února 2021 14:43 )

Je to hnus, nařizuje opatření, omezit kontakty, nikam nechodit a on si jde na fotbal mezi lidi. Je doktor, když se nudí, tak ať jde pomoc na Covid odd. do nemocnic.

soorry ( 19. února 2021 14:40 )

Nelez do obchodu, když ten den začínají slevy, pak jsou tam davy.

verka1 ( 19. února 2021 12:42 )

Prý tato vakcína nemá takový účinek pro důchodce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa