Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno, déšť 26°C

Česko si vyzkoušelo testování školáků na covid: Zubařka Laura předběhla plány Babiše

Aktualizováno -
15. února 2021
16:10
Autor: ČTK, sova - 
15. února 2021
08:40

V Česku by se mělo ve čtvrtek konat zkušební testování školáků, a to nejspíš v Sedlčanech. Novinářům to v pondělí ráno řekl premiér Andrej Babiš (ANO) před plánovaným a nakonec zrušeným odletem do Rakouska, kde se měl seznámit s postupem testování ve školách. Díky iniciativě místní zubařky ale začalo neinvazivní testování žáků na jedné ze základních škol v Sedlčanech na Příbramsku už v pondělí. A testy odhalily sedm pozitivních školáků.

„V ČR ve čtvrtek proběhne jedno zkušební testování žáků, myslím v Sedlčanech,“ uvedl v pondělí ráno na kbelském letišti Babiš. Jeho cesta do Rakouska byla nakonec zrušena. Kvůli mlze bylo možné odletět až v 11:00, premiér by se nestihl vrátit na jednání vlády. Kabinet bude jednat o návrhu pandemického zákona i o nabídce antigenních testů.

Zkušební testování prvňáků a druháků ze čtyř tříd 2. základní školy v Sedlčanech začalo už v pondělí. Neinvazivní antigenní testy ze slin zajistila místní zubní lékařka Laura Roden. „Je to iniciativa paní doktorky a já jsem jí byl jenom velmi rád k ruce s organizačními záležitostmi,“ uvedl Nádvorník.

Testování odhalilo mezi 67 školáky sedm pozitivních, čeká je PCR test.

Není jasné, kdo bude testy v budoucnu hradit

Testování se koná v pondělí a ve čtvrtek, ve středu ho mají podstoupit také žáci na základní škole v nedalekých Petrovicích. Tento týden zajistila testy Roden. Příští týden má testování v Sedlčanech pokračovat, testy ze slin by mělo zaplatit město. Kdo je bude případně hradit dál, je podle Nádvorníka otázkou.

Nádvorník s Roden informovali o zamýšleném testování ministra školství Roberta Plagu (za ANO), následně se jim ozval úřad vlády. Ve čtvrtek se měl na testování do Sedlčan přijet podívat Babiš, nakonec se ale omluvil.

Babiš: V Česku se používá asi 60 druhů antigenních testů

Premiér měl v pondělí v Rakousku navštívit vídeňskou školu Komenského. Setkat se měl s rakouským kancléřem i ministrem školství.

Ve Vídni a Dolních Rakousech se začalo ve školách testovat před týdnem, od pondělka se po prázdninách připojí zbytek Rakouska. Mladší školáci si dělají test dvakrát týdně. Starší žáci se dělí na dvě skupiny. První chodí do školy v pondělí a úterý, druhá ve středu a ve čtvrtek. V pátek mají společnou online výuku. Test si dělají v den nástupu do třídy.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na svém twitteru sdílel video české školy Komenský ve Vídni, kam se v pondělí chystal jet. Antigenní testování ze slin v klipu představují samotní žáci.

Podle Babiše se v Rakousku otestovalo dosud asi 470 000 žáků, pozitivní výsledek vyšel asi 180 z nich. Premiér uvedl, že podle odezvy jsou testy pro děti vhodné, vede se ale debata o jejich efektivitě. „Máme kontakt na distributora. Vláda musí prodiskutovat, jaké jsou možnosti, jestli tento test je nejlepší,“ uvedl Babiš.

V Rakousku se ve školách využívají antigenní testy LEPU čínského výrobce, které v Česku dodává firma QuickSeal. Podle jejího zástupce by materiál mohl dorazit do jednoho měsíce od objednání.

Video  Nový nouzový stav: Otevřou se úřady a výdejní okénka knihoven.  - Stream
Video se připravuje ...

Babiš: V Česku se používá asi 60 druhů antigenních testů

Kabinet by se měl v pondělí ale seznámit s nabídkou všech dostupných testů. V Česku se podle premiéra používá asi 60 druhů antigenních testů. Ministerstvo zdravotnictví má podle účinnosti a ceny doporučit ty, které jsou vhodné k testování školáků. Babiš předpokládá, že by testovací materiál pro školy nakupovala Správa státních hmotných rezerv.

Podle instruktážních videí rakouského ministerstva školství mají mladší žáci na lavici před vyučováním obálku s testem. V ní je tyčinka pro výtěr z nosu, a to z kraje u nosní dírky. Po nakapání přiloženého roztoku na tyčinku je do čtvrt hodiny výsledek. Podobné testy používají i starší žáci, na výsledek ale čekají asi půl hodiny.

Maturanti a žáci posledních ročníků do škol od března

V úterý by o testování měla jednat vládní rada pro zdravotní rizika. Ministerstvo zdravotnictví má připravit plán testování ve školách a také očkování učitelů a dalších školských pracovníků. Podle Babiše je to téměř 270 000 lidí. Maturanti a žáci posledních ročníků by se měli podle plánu do škol vrátit za dva týdny 1. března.

Máme málo času. Je potřeba, aby ministerstvo zdravotnictví k tomu zaujalo jasné stanovisko, aby tyhle dvě operace – očkování učitelů a zaměstnanců škol a testování žáků – v podstatě byly nějak časově sladěny a naplánovány,“ uvedl premiér. Dodal, že „logisticky náročnou operaci“ dostal za úkol připravit Ústřední krizový štáb.

Covid_19 ( 15. února 2021 17:47 )

třeba akce v Praze a v Zlínském kraji dokázala, že jde očkovat Pfizerem i u praktických lékařů, že se nemusí tahat desítky kilometrů do nemocnic na očkování. Této vládě nemehel je třeba vše ukazovat, že lze ušít roušky, že lze očkovat, že lze testovat. Jinak musí jezdit po světě a koukat, jak to dělají jinde, i když u nás to také umíme

Anifa ( 15. února 2021 16:17 )

Já pracuji na směny ve zdravotnictví a většinou vím co píšu. A co závidím ? Tobě rozhodně nic a paní Rodenové také ne. Ale její akce nic neřeší

xviktorie ( 15. února 2021 16:02 )

A co dobrého uděláš Ty, kromě dřepění na Blesku a závistivých keců?

mak ( 15. února 2021 15:20 )

Ta si nemá co honit triko na cizích dětech, ale má makat v ordinaci. Sbírat cizí sliny bez souhlasu zákonného zástupce není ok. Kdo ví, jestli si taky třeba nedělala DNA testy aj. od dětí.

mak ( 15. února 2021 15:19 )

Tak doufám, že s tím zákonní zástupci dětí PŘEDEM a písemně souhlasili. V opačném případě si toto snad někdo nedá líbit a dá to k soudu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud