Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Zdraví a mladí si na vakcínu počkají. Babiš sliboval registraci od února, teď otočil: Je to zbytečné

Aktualizováno -
15. ledna 2021
14:10
Autor: ČTK, Mii - 
15. ledna 2021
13:53

Spuštění registrace k očkování proti covidu-19 provází v Česku obří zmatek. Konkrétní termín dostaly jen 3 tisíce seniorů nad 80 let, kterých se první vlna týká. Registrovalo se jich přitom přes 85 tisíc. Kdy se dostane na zbytek veřejnosti, je pak ještě větším otazníkem. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek uvedl, že je zbytečné, aby se systém 1. 2. 2021 otevřel pro všechny, ačkoli to tak plánované původně bylo. A rázně odmítl, že by registrační systém ráno měl výpadky.

„Neříkejte výpadky. Pět minut byl zatížen systém (…) opozice kritizuje, protože to oni umí všechno nejlíp. Já nevím, co bych měl vysvětlovat ve Sněmovně. My máme odpovědnost za to, že musíme zabezpečit, aby se naočkovaly ohrožené skupiny,“ reagoval premiér na výzvy opozičních poslanců, kteří chtějí zmatky s očkováním projednat na mimořádné schůzi Sněmovny.

„Já chápu, že role opozice je kritizovat, ale tý různé dezinformace, které se šíří, že spadl systém a že je to takový problém… ano, my děláme registraci, máme 85 tisíc téměř, a potom je rezervace, ale ta může být až na základě toho, že dostaneme jasná data od krajů,“ pokračoval Babiš.

Že systém funguje, zopakoval předseda vlády na tiskové konferenci minimálně čtyřikrát: „Registrace je a jedeme 6000 registrací na hodinu. Samozřejmě to sledujeme a pak to vyhodnotíme. Znovu opakuji, že nic nekolabuje.“ 

Zbytek Česka si zřejmě počká

Podle Babiše by se start registrace očkování pro zbytek občanů měl posunout.„Nápad, že to máme posunout, přišel ode mě. Já jsem konstatoval, že považuji zbytečné otevírat 1. 2. rezervační systém pro všechny obyvatele České republiky. Může to být zajímavé jen proto, že zjistíme zájem,“ překvapil předseda vlády.

„Je jasné, že tu první skupinu, kterou my máme naočkovat, tak to podle mého názoru potrvá celý první kvartál. Takže otevírat rezervace pro všechny je dle mého názoru zbytečné a bude to zkrátka třeba posunout,“ rozvedl důvody k rozhodnutí. Jen seniorů nad 80 let je v Česku 431 tisíc, v první vlně také musí být očkováni zdravotníci.

Následně Babiš kritizoval své kolegy, že se údajně moc vyjadřují do veřejného prostoru „Náš problém je, že strašně moc lidí komunikuje místo toho, aby dělali svou práci. Pak nám je samozřejmě vyčítáno, že se neshodujeme,“ míní premiér.

Podle něj hlavní výzvou je přesvědčit všechny seniory, aby k očkování opravdu přistoupili, a také personál v domovech seniorů. To vnímá jako nejdůležitější. Česko má dle jeho slov aktuálně objednáno 12 milionů vakcín od Pfizer/BioNTech, naočkováno je 94 328 osob.

Větší rozestupy mezi dávkami

Novinkou také je, že druhá dávka vakcíny od Pfizeru by se mohla podat ne po 21 dnech, ale až po 28 dnech. Babiš říká, že to nebude standard, ale pouhé doporučení, díky kterému vznikne prostor pro očkování seniorů nad 80 let. „Doporučili jsme to ředitelům nemocnic, našich nemocnic, kteří budou očkovat podruhé zdravotníky,“ vysvětlil.

Video  Pokus o registraci do systému a následnou rezervaci očkování skončil neúspěšně. Termíny již byly rozebrány  - Pavel Schuster
Video se připravuje ...

Premiér dříve uvedl, že druhou dávku vakcíny dostane v pondělí 18. ledna. „Já to taky posunu o týden, abychom získali ten týden na to, aby se mohli očkovat senioři nad 80 let,“ řekl. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) 27. prosince byl prvním z očkovaných ve Fakultní nemocnici Brno. Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že druhou dávku dostane v neděli 17. ledna v 11:00.

jaro20 ( 15. ledna 2021 17:24 )

Agent čerpač Bureš, samozvaný manažer, jakého svět neviděl. Nikdo nedá víc, než agent může slíbit.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud