Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, déšť 22°C

Šéf Pirátů Bartoš: Opatření jako „buzerace bez efektu“? Vláda zapomněla na život lidí

Autor: Jakub Tomek - 
12. března 2021
05:00

Vláda neustále do řešení pandemie přináší chaos. Jeden den říká něco, druhý zase něco jiného, není vůbec jasné, kam se život Čechů bude ubírat. V rozhovoru pro Blesk to řekl šéf Pirátů Ivan Bartoš (40), kterému vadí absence dat, podle kterých by se premíér Andrej Babiš (ANO) rozhodoval. Kritizuje i rezignaci vlády na řešení mimopracovního života lidí. Testování zaměstnanců podle něj může být účinným nástrojem pro boj s virem, nesmí se ale konat levnými a nekvalitnými testy.

Rozvolňovat by se mělo podle premiéra Babiše až po Velikonocích. Věříte tomu?

Pan premiér říkal ještě před několika dny, že nemá žádný plán. Někteří ministři říkali, že se rozvolňovat nebude, potom zase, že k nějakému rozvolnění dojde. Podle mě se do toho stále přináší chaos. Pan premiér nemá své výroky podložené žádnými daty. A ta my chceme vidět. Doufám, že to opět nebude ve stylu, že je situace nadále obtížná, tak pokračujeme v nastaveném režimu.

Mně ale chybí zásadní věc. Úplně se zapomnělo, na základní princip – vytvořit prostředí nepříjemné pro vir a pokud možno příjemné pro lidi. Vláda úplně zapomněla na společenský, vzdělávací a mimopracovní rozměr života lidí a soustředí se jen na boj s virem, bohužel tak, že zakáže lidem s výjimkou práce i ten život. A to je po roce zkušeností a útrap lidí neprofesionální přístup. Je potřeba krizi předcházet. Pokud například bude kvalitní testování ve firmách, myslím, že by to zabrat mohlo.

Jak si vysvětlujete, že firmy zatím nestíhají testovat?

Firmy ani pořádně nevědí, jak mají provozovat testování. Není umožněno samotestování, tak jsou laboratoře přehlcené. A co se stalo? Prodloužily se čekací doby na klasické testování v regionech i na více než týden, protože průmysl má povinnost testovat a samozřejmě tyto kapacity obsadí.

Bude testování účinné?

Nesmí to být nekvalitní test za 50 korun. I v Rakousku se posléze ukázalo, že testy, které používali například ve školách, měly nízkou citlivost, kolem 40 procent. Bohužel jsou to patrně ty testy, které teď nakoupila vláda v pochybném tendru. Nepomůže nám to identifikovat případy, neřeší to problém a peníze letí oknem. Ve věci škol a hlavně dětí přesto doufám, že vláda otázku vzdělávání vezme vážně a bude se snažit co nejdříve školy otevřít, jakmile to bude možné.

Pomohli byste vládě s dalším prodloužením nouzového stavu?

Vláda používá nouzový stav jako bič na lidi. Ale správná cesta vede jinudy. Pomocí srozumitelných kroků a odůvodnění. Musíme získat důvěru v opatření. Je to ještě dalších 14 dní, tak uvidíme, jestli dostaneme nějaký plán. Opatření zatím všichni vidí jako buzeraci bez efektu. Ale situace je vážná. Covid se již dotýká i lidí, kteří si mysleli, že to jsou jen virtuální čísla. Nyní jim umírají jejich blízcí.

Budete tedy žádat vládu o jednání, co tedy nastane?

My máme u pana ministra Blatného seznam návrhů ke stávajícím opatřením. Představili jsme se STAN i plán do konce roku v zásadních krocích. Nazvali jsme ho „Za pět dvanáct” a již se z něj realizuje testování ve firmách a navýšení nemocenské pro COVID.

Musí také naprosto efektivně fungovat chytrá karanténa, trasování  hygienickými stanicemi. Vláda totiž vyhlásí lockdown, virus se uklidní, protože se lidé nestýkají, následně se začne rozvolňovat a jsme zase zpět v kolečku. Státy, které teď rozvolňují, jako například Řecko, tak tam od začátku mají stoprocentní nemocenskou, byl tam systém oznamování formou SMS, že například jdete někoho navštívit. Fungovalo tam tak trasování lidí. Tyhle věci jsme dávali v našem plánu vládě.

Máte tedy představu, co bude následovat?

Nikdo neví, co bude za 14 dní. Lidé, kteří plánují třeba nemocenský zákrok, ale i lidé s dětmi, podnikatelé, musí vědět, co bude dál. Bez plánu se prostě nikam nepohneme. Vládní boj s covidem platí lidé a řada podnikatelů fakticky přímo ze svých kapes. Nejen tím, že platí daně.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Černého za to nemůže nikdo, ale příroda. Dokážete pojmenovat viníka?

To je problém vlády. Často se mluví o vyslovení nedůvěry. Já si myslím, že když je to politický akt, tak je to špatně. Zeptejte se na ministerstvu zdravotnictví, jak se jim pracuje, když máte během jednoho roku třetího ministra. Projekty stojí, dochází k personálním obměnám. Musím říct, že když se s Piráty bavíme s jednotlivými ministry, ať je to pan Blatný, paní Schillerová, pan Plaga, tak se nachází konsenzus a oni vědí, co chtějí dělat. Pak to přijde na vládu a kvůli mikromanagementu pana Babiše se to celé rozplizne. On si někde létá, fotí se s léky, ale neexistuje žádný koncept řízení. To je ta chyba. Pandemií se nejde promlčet nebo pročekat, nebo se jí promluvit na nekonečných tiskových konferencích. Lidé mají strach jít i normálně k lékaři. Protože prostě neví.

Jak podle vás bude těžké navrátit důvěru lidí ve stát?

Prací. Nasloucháním, plánem k řešením. Nesmí to být nahodilostmi a reakcemi na mediální obraz. Pandemii nelze řídit podle průzkumů veřejného mínění. To je jako když budete ořezávat větve stromů, tak si v parku páskou vytyčíte kruh, kam budou padat, aby vám tam nechodili lidi. Když ho uděláte příliš velký, tak ho začnou lidé podlézat a budou chodit blíž, než kdybyste ho udělali akorát. V takovém případě musíte postupovat i v případě pandemie. Najít míru opatření v boji proti covidu, aby to lidé dodržovali. Lidé tomu buď nerozumí, nebo jsou pro ně opatření existenčně neúnosná, pokud jim stát zcela zakázal podnikat v oboru.

Co je tedy tím plánem?

Návrh postupu a variant, který srozumitelně představíte a pak podle něj jedete. Systematická práce, komunikace, otevřenost, práce s daty a srozumitelnost. V pandemickém plánu z roku 2011 je třetím bodem smysluplná komunikace. A to teď chybí. Společnost musí vědět, že je tady strategie. Když nevyjde plán A, tak musí vědět o plánu B.

Co je teď největším problémem v očkování?

Kapacita by měla být dnes kolem 100 tisíc denně, nejsme ani na polovině. A z regionů víme, že i třeba zapojení praktiků v tuto chvíli nefunguje. Největší problém má vláda v tom, že neumí vakcínu dostat k člověku, který se s ní chce naočkovat. Tam se hraje o čas, protože každý člověk, který je naočkovaný, vypadává ze systému jako potenciální šiřitel či budoucí nakažený. Na to by se měla vláda soustředit, aby nám neležely ve skladech.

Proč si myslíte, že očkování nejede podle plánu? Proč to není rychlé?

Hlavním koordinátorem očkování se sám jmenoval pan premiér. Zajímavé je, že když to nefunguje, tak se k tomu příliš nemá. Já si myslím, že kraje jsou na distribuci vakcín i očkování připravené. Ale musí ji dostat. Z toho, kdo vakcíny dostane, se bohužel stalo politikum. Strategie není propracovaná a je to zarážející. Stát musí i pružně reagovat na změnu skupin, které mají dostat vakcínu. Pokud je tu velká část seniorů, kteří odmítají AstraZenecu, tak musíme zareagovat a očkovat tím někoho jiného, a pro původní skupinu distribuovat přednostně třeba jiný typ vakcíny.

panda82 ( 7. dubna 2021 19:31 )

oni budou žalovat Covid, že si dovolil?

panda82 ( 7. dubna 2021 19:28 )

Zajímavý názor, chybí ještě konkrétní návrh co by jste udělal vy, kecat jakby coby umí každý v . ů . l i Pekárová kecá, ale řešení tají

nespokojeny ( 12. března 2021 19:39 )

Vše ukáže budoucnost. Jakmile bude Bartoš nucen něco řídit, sám to položí.
V případě úspěchu ve volbách "předá" možnou pozici premiéra Rakušanovi.
Piráti, bohužel, neví řadu věcí jak stát vůbec řídit. A pokud je opakovanou pravdou, že tato strana žaluje na vlastní stát do Bruselu, tak nemám slov.

dynaty ( 12. března 2021 11:56 )

neuniklo,pandemický zákon je přijatý a nebyl to návrh pirátů, opozice prosadila trestní odpovědnost, ale ne řešení,a ostatní návrhy mají asi takovou hodnotu jako Landovo desatero

scx25 ( 12. března 2021 11:39 )

asi Vám to uniklo, tak to tady odložím http­s://ww­w.pi­rati­.cz/as­sets/p­df/za-pet-dvanact.pdf

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa