Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

Přehledně: Novinky v jednání o vládě. Rakušan na vnitro, Pekarová místo Maláčové?

 • Aktualizováno -
  12. 10. 2021
  09:48
  Autor: Jakub Veinlich,ČTK - 
  11. 10. 2021
  05:00

  Jednání o složení příští vlády se rozjíždějí. Strany koalic Spolu a PirStan se postupně oťukávají – zatím po podpisu memoranda z vítězné volební noci mají jen jasno, že mají vůli společný vládní projekt sestavit. A už padají také první termíny, kdy bychom mohli nové ministry znát. Kandidát na premiéra Petr Fiala i možný budoucí vicepremiér příští vlády – šéf KDU-ČSL Marian Jurečka mluví o Vánocích. Dělení vládních křesel ale může být složité – v kuloárech se navíc mluví o comebacku Miroslava Kalouska do křesla ministra financí. To o šéfce TOP 09 Markétě Pekarové Adamové se nyní mluví i jako o možné nové šéfce Sněmovny. Celkem 9 zástupců by měla mít ve vládě koalice Spolu, šest pak PirStan, píší LN.

  Vládnout spolu chce koalice Spolu s formací Pirátů a STAN. Ve Sněmovně by měli pohodlnou většinu 108 hlasů. Než se ale sešikují ve vládní formaci, čeká pětici lídrů mnoho hodin vyjednávání. Kandidátem na premiéra je šéf ODS Petr Fiala.

  Vyjednáváací týmy řeší jednotlivé programové průsečíky budoucího programového prohlášení vlády, čile se však spekuluje, jak dopadne dělení vládních křesel.

  „Kdybychom byli v úplně normálních poměrech, tak bychom tu měli vládu s důvěrou do Vánoc. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet,“ odhaduje dobu na vyjednávání v aktuálním rozhovoru pro Blesk Fiala.

  Podle LN bude poměr křesel ve vládě 9 ve prospěch Spolu a 6 ve prospěch PirStan (z toho 4 pro STAN a 2 resorty pro Piráty, kteří mají přitom pouhé čtyři poslance).

  Podle Deníku N už ale první zmínka o budoucí vládě padla v sobotu večer, kdy spolu lídři pěti stran podepisovali memorandum o budoucí spolupráci. Strany by si podle novinářů měli rozdělit celkem 16 křesel. O jedno víc než je v současné menšinové vládě ANO a ČSSD.

  Vzniknout by měla s ohledem na blížící se předsednictví EU pozice vicepremiéra pro evropské záležitosti. Nejvíc, pět křesel, by měla mít v budoucím kabinetu podle prvotních informací ODS. A kdo by tedy mohl zamířit na jednotlivé resorty?

  Video  Veselí ve štábu SPOLU: Už je to tady! Petr do Strakovky! A pusa Pekarové a jejího muže  - Blesk - Jaroslav Šimáček
  Video se připravuje ...

 • 1.Premiér: Petr Fiala

  Na kancelář premiéra ve Strakově akademii si už brousí zuby šéf ODS Petr Fiala. Právě on byl volebním lídrem celé koalice Spolu. A tedy i kandidátem na premiéra. V končícím volebním období zastával post místopředsedy poslanecké Sněmovny.  

  „Konečně tahle země bude mít slušného premiéra,“ je přesvědčená i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a podobně v superlativech mluví o Fialovi také předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Ve volbách získal Fiala 38 555 tisíc preferenčních hlasů. V počtu kroužků tak v jihomoravském kraji přeskočil například i současnou ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) a měl i víc než Andrej Babiš.

 • 2.Rakušan téměř jistě na vnitro

  Vicepremiérem a ministrem vnitra by měl být v příští vládě podle dostupných informací šéf hnutí STAN Vít Rakušan. Mluví se o něm jako hvězdě letošních voleb. Ve Středočeském kraji získal rekordních 59 792 hlasů. V průběhu kampaně odrážel otázky, zda se v koalici PirSTAN nechystá výměna lídrů. Rakušan měl vystřídat na pozici kandidáta na premiéra šéfa Pirátů Ivana Bartoše. 

  „Myslím si, že kdybychom si mohli vybírat a dopadlo to optimálně, tak bych měl zájem o resort vnitra,“ netajil se zájmem právě o tento resort Rakušan ještě před volbami. Ve volbách přitom obhájil svůj mandát. Bývalý starosta Kolína byl v končící Sněmovně členem bezpečnostního výboru. 

  Sůj záměr potvrdil Rakušan i po volbách. „U sebe vždy říkám, že pokud by s tím koalice SPOLU neměla problém, tak já jsem dlouhodobě aspiroval na ministerstvo vnitra, tematicky se na to připravuju. Prezentovali jsme to jasně i v naší strategii, že to by byla cesta kam já bych mířil. Na tom se nezměnilo,“ potvrdil v pondělí pro iDnes.cz Rakušan.

  Již ve středu od 13:00 bude právě šéf STAN Rakušan hostem Epicentra na Blesk.cz. Podle Deníku N by měli mít Starostové nárok na pět vládních křesel. Uvnitř hnutí se prý ale diskutuje, že by v rámci solidarity přenechali jedno křeslo Pirátům, kteří by tak mohli obsadit dva resorty.

  Video  Rozhovor s předsedou Starostů Vítem Rakušanem ve volebním štábu Pirátů a Starostů  - Redakce Blesk
  Video se připravuje ...

 • 3.Pekarová může střídat Maláčovou

  Už v předvolební kampani se Markéta Pekarová Adamová profilovala jako vážná kandidátka na post ministryně práce a sociálních věcích. V příští vládě by navíc měla být i vicepremiérkou. Fiala zřejmě bude chtít, aby šéfové koaličních stran byli také zároveň členy vlády.

  Na MPSV si brousila zuby také první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

  A nebo šéfkou Sněmovny...

  „Nejdříve se to bude řešit v rámci SPOLU, pak s Piráty a STAN a pak i do médií,“ řekla pro novinky.cz v pondělí Pekarová Adamová. Pávě tento server přitom uvedl, že Pekarová může aspirovat i na místo předsedkyně Sněmovny.

  Svého adepta v tomto případě má dle spekulací však i ODS. A to v podobě muže, který zná prostory Sněmovny takřka dokonale - sněmovního nestora Marka Bendy (ODS).

  Video  Těžký život samoživitelů a samoživitelek v Česku. Co jim nabízejí politici?  - Blesk TV a Mall TV
  Video se připravuje ...

 • 4.Bartoš také vicepremiérem?

  Otazník visí nad Ivanem Bartošem, který by mohl zůstat mimo vládní sestavu úplně. 

  LN však zmiňují, že se hovoří o vytvoření postu vicepremiéra pro digitalizaci, který by připadl právě předsedovi Pirátů.

  Deníku Právo sám Bartoš řekl, že by se mohl ujmout ministerstva pro místní rozvoj, které by mělo agendu rozšířenou o digitalizaci.

  Video  Rozhovor s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem ve volebním štábu Pirátů a Starostů  - Redakce Blesk
  Video se připravuje ...

 • 5.Jurečka na zemědělství nebo průmysl a obchod

  Vládní křeslo má téměř jisté také šéf lidovců Marian Jurečka. Sám by se nejraději vrátil na post, který už v minulosti zastával - tedy ministerstvo zemědělství. To je koneckonců lidovcům nejbližší. Mluví se ale i o pozici ministra průmyslu a obchodu, kde by střídal Karla Havlíčka. K tomu by si měl Jurečka také převzít post vicepremiéra. 

  Podle předběžných dohod by měli mít lidovci v příští vládě pěti stran nárok na tři ministerské posty. 

  Pokud by Jurečka nebral MPO, mohl by resort obsadit Josef Bernard ze STAN. Bývalý hejtman Plzeňského kraje.

  Video  Jurečka pro Blesk: Historický úspěch lidovců! Politoval Hamáčka, rýpl si do Babiše a bude ministrem zemědělství?  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

 • 6.Kalousek zpět na finance? 

  Spekuluje se také o možném politickém comebacku Miroslava Kalouska. V kuloárech se především během kampaně mluvilo o tom, že by mohl s chutí chtít vystřídat na křesle ministryni financí Alenu Schillerovou. 

  „Já jsem to tedy vůbec neslyšel. Opravdu jsme se nebavili o personálních věcech,“ tvrdí v aktuálním rozhovoru pro Blesk šéf ODS a možný budoucí premiér Petr Fiala. 

  Oba přitom spolu už ve vládě seděli. Tehdy ji řídil premiér Petr Nečas. Kalousek řídil finance, Fiala školství. 

  Video  Miroslav Kalousek a Marek Stoniš o výsledcích voleb  - Redakce Blesk
  Video se připravuje ...

  „Naprosto netuším, jestli o tom někdo uvažuje. Ale kdyby o tom někdo uvažoval, tak můj postoj je naprosto jasný. Jsem přesvědčen, že klíčové resorty ve vládě, která to bude mít velmi těžké, musí zastávat ti, kteří dostali v těchto volbách velmi silný mandát od voličů,“ reagoval Kalousek na dotaz Blesk Zpráv, zda jedná o svém politickém návratu. 

  Na finance Stanjura či Skopeček?

  V rámci koalice Spolu se jako o kandidátech na šéfa státní kasy mluví také také především o kandidátech ODS - dosavadním šéfovi poslaneckého klubu a prvním místopředsedovi strany Zbyňku Stanjurovi a také ekonomickém expertovi a poslanci Janu Skopečkovi. Za hnutí STAN by mohl být ve hře také Věslav Michalík - starosta Dolních Břežan a místopředseda hnutí. 

  Sám Skopeček v úterním Právu uvádí, že má zájem o post ministra financí. „Jsem připravený, pokud bude premiér mít zájem,“ řekl Skopeček.

 • 7.Černochová na vysněnou obranu?

  Jednou z žen by v příští vládě mohla být dosavadní místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS a starostka Prahy 2 Jana Černochová. Armádě se věnuje léta, za občanské demokraty tuto problematiku komunikuje směrem k veřejnosti i té odborné především ona. Ve Sněmovně v končícím volebním období šéfovala také Výboru pro obranu. 

  Pokud by se stala šéfkou rezortu byla by to po Vlastně Parkanové, Karolíně Peake a Karle Šlechtové v pořadí čtvrtá žena v čele obrany. 

  Ještě před volbami se mluvilo také o dalším kandidátovi na tento post. Často se skloňovalo jméno prvního místopředsedy hnutí STAN a šéfa poslaneckého klubu Jana Farského.

  Jana Černochová (ODS) by mohla být ministryní obrany Jana Černochová (ODS) by mohla být ministryní obrany | Blesk:Jakub Poláček

 • 8.Válek jako zápasník s covidem

  TOP 09 si nárokuje podle zákulisních informací Blesk Zpráv také silný resort zdravotnictví. Do jeho čela by se mohl postavit lékař a dosavadní šéf poslaneckého klubu Vlastimil Válek, který také vedl Anticovid tým, který koalice SPOLU vytvořila pro řešení problémů s covid-19. 

  Ke zdravotnictví se ale také před volbami vyjadřoval expert lidovců a poslanec Vít Kaňkovský. Ortoped, který obhájil mandát ve Sněmovně, když kandidoval z prvního místa na Vysočině, není podle všeho úplně bez šancí.

  Video  Předvolební debata Blesku: Hádka o 30 tisíc mrtvých na covid, uznávání protilátek i očkovací strategii  - Blesk TV a Mall TV
  Video se připravuje ...

  Video  O covidu, chybách vlády i hledání sester a doktorů: Debata Blesku o zdravotnictví  - Blesk TV a Mall TV
  Video se připravuje ...

 • 9.Tlačenice na školství

  Velký zájem v rámci koalic je tradičně také o ministerstvo školství. Resort by mohl připadnout Pirátům - šéfovat by mu mohla za určitých okolností místopředsedkyně strany Olga Richterová. Tedy pokud Piráti budou mít nárok na na resort. „V koalici jsme rovní partneři. Nyní se jedná,“ reagovala v pondělí pro Blesk Zprávy, zda by si uměla přestavit, že by pro ně STAN vyjednalo právě resort školství. 

  Jenže zájemci jsou i v řadách STAN a ODS. Občanští demokraté by mohli chtít křeslo pro dosavadního poslance a primátora Plzně Martina Baxu

  V hnutí STAN jsou pak hned dva vážní adepti. Bývalý rektor Masarykovy univerzity a senátor Mikuláš Bek, i učitel a bývalý předseda hnutí Petr Gazdík

  Lidovci by pak mohli zkusit získat úřad pro svého bývalého předsedu a někdejšího ředitele gymnázia Marka Výborného, který v Pardubickém kraji zvítězil z třetího místa kandidátky a dostal přes 13 tisíc hlasů.

  Video  Hádky v debatě Blesku: Proč byly české školy zavřené během pandemie tak dlouho a kdo udělal chybu?  - Blesk TV a Mall TV
  Video se připravuje ...

 • 10.Zahraničí pro STAN

  Mít ministerstvo zahraničí je prestižní záležitost v každé vládě. Zuby si na něj po volebním úspěchu brousí Starostové. A zřejmě mají í kandidáta. Deník N v této souvislosti zmiňuje dlouholetého diplomata, nynějšího velvyslance v Kuvajtu  a bývalého primátora Hradce Králové Martina Dvořáka.

  V KDU-ČSL na tento post zmiňovali nejčastěji předsedu Výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Benešíka. Ten by se ale nakonec mohl stát ministrem bez portfeje, který by měl na starosti přípravy na předsednictví Česka EU. 

 • 11.Spravedlnost bez Michálka? 

  Během kampaně to skoro vypadalo, že se v křesle ministra spravedlnosti vidí šéf pirátských poslanců Jakub Michálek. Ten se sice dostal do Sněmovny na poslední chvíli, ale je téměř jisté, že koalice Spolu bude chtít po pirátském volebním neúspěchu křeslo pro sebe. Nejčastěji se tak mluví o návratu Pavla Blažka, který zastával stejný post ve vládě Petra Nečase, kde vystřídal Jiřího Pospíšila. Šanci na zisk křesla má Blažek i kvůli silným vazbám na stranického šéfa a možného budoucího premiéra Petra Fialu. 

  Resort by ale mohl řídit také služebně nejstarší poslanec Marek Benda. S ním ale ODS právě kvůli jeho letitým zkušenostem počítá na post předsedy Sněmovny. 

  Schůze Poslanecké sněmovny, 30. října 2020 v Praze. Na snímku je předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Schůze Poslanecké sněmovny, 30. října 2020 v Praze. Na snímku je předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. | ČTK / Deml Ondřej

 • 12.Půta na dopravu? 

  Pokud by na Zbyňka Stanjuru nezbylo křeslo ministra financí, mohl by se po letech vrátit zpět na ministerstvo dopravy. To už řídil také v Nečasově vládě, sám se ale nyní profiluje spíš jako odborník přes finance a daně. 

  Pokud by získalo tento resort hnutí STAN, mohl by ho řídit úspěšný hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Tomu ale může cestu do vlády zkomplikovat fakt, že soud zrušil loni v listopadu nad jeho osobou osvobozující rozsudek v údajné korupční kauze.

  Video  Stanjura (ODS): Babišovi partneři vypadli mimo Sněmovnu, nám se povedlo koncentrovat hlasy středopravicových voličů  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

 • 13.Kultura pro Baxu?

  Post ministra kultury zatím zůstává bez jasného favorita. V ODS už se ale této problematice věnoval v minulosti Martin Baxa. Křeslo by mu tak mohlo připadnout v případě, že by občanští demokraté pro něj neuhájili v příští vládě post ministra školství. 

  MF Dnes zmiňuje , že by ministerstvo životního prostředí mohl vést člen předsednictva TOP 09 Tomáš Tesař.

 • 14.Náplast pro Bartoše

  I když Piráti mají jen čtyři poslance a řada straníků vybízí k odchodu do opozice, šéf strany Ivan Bartoš je přesvědčený, že Piráti nemají opouštět koaliční hnutí STAN, se kterým kandidovalo, a podílet se na vzniku příští vlády. 

  „Dostali jsme 840 tisíc hlasů, ukázalo se, že asi pětina těch voličů kroužkovala, z toho vznikl ten nepoměr zástupců Pirátů a Starostů ve Sněmovně, to znamená, že většina těch voličů byla spokojená s tou koaliční spoluprací,“ míní Bartoš. 

  Dvě křesla pro Piráty chtějí vyjednat na jednáních s koalicí SPOLU také zástupci hnutí STAN včele s Rakušanem. Bartoš nevyloučil, že by mohl usilovat o post ministra pro místní rozvoj, které nyní stále ještě vede Klára Dostálová za hnutí ANO. 

  „Je to věc, kterou dáme na stůl, vedl jsem teď čtyři roky Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, ostatně zákony české digitalizace, ať je to digitální technická mapa, ať je to možnost využití bankovní identity se pro komunikaci se státem a ta nejdůležitější věc, digitální ústava – právo občana na digitální službu, vznikla na platformě pod tímto výborem ve spolupráci s ODS. Uvidíme, kam se posunou ty debaty,“  řekl Bartoš v pondělí novinářům. 

  Jednání s koalicí SPOLU mají začít ve středu. V ten samý den se měl setkat s prezidentem premiér Andreje Babiš, schůzka se ale kvůli zdravotnímu stavu Miloše Zemana a jeho hospitalizaci ve vojenské nemocnici neuskuteční. 

  Video  Tisková konference po jednání koalic  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

bumb ( 12. října 2021 17:14 )

bumb ( 12. října 2021 17:14 )

Super napsané a výstižné. ODS kradla od 90 let.Rozkradla celou republiku. už jen to málo zbylo a to rozkradou slepenci spolu.

donypan ( 12. října 2021 16:31 )

Lidé potřebují aby padli pořádně na tlamu.Až zjistí jak je tahle destrukční pravicová verbež vezme pořádně u huby.Potom si vzpomenou na socany a komouše.Teď by před vánoci měl být nárůst covidu aspoň 10000 denně aby se nám destrukční žumpa předvedla.

muccy ( 12. října 2021 16:07 )

jen si někde gazdíka ukryjte a raději ho nevytahujte na veřejnost.... jakmile jej vidím, obrací se mi žaludek ... a nejenom mně

sarina ( 12. října 2021 15:57 )

Zlodějiny trpaslíků se zase budou svádět na Babiše?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa