Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 22°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Lídr Spolu Fiala po volebním vítězství pro Blesk: Doufám, že Babiš nesloží mandát!

Autor: Jakub Tomek - 
10. října 2021
17:30

Premiér Andrej Babiš (67, ANO) by si měl přesednout z vládní do opoziční lavice co nejdříve. To řekl v povolebním rozhovoru pro Blesk lídr vítězné koalice SPOLU a dost možná i budoucí premiér Petr Fiala (57, ODS). S hnutím ANO chce koalice jednat pouze o složení Sněmovny. Rozhovor vznikl ještě před nedělní hospitalizací prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici.

Už jste si přečetl všechny blahopřejné esemesky a byla mezi nimi i ta od Andreje Babiše?

Ano, dostal jsem od něj esemesku s gratulací. Považuji to za pěkné. Přes všechno politické soupeření bychom se všichni měli chovat kultivovaně a normálně. Moc se to v české politice nenosilo, tak doufám, že i tato jasná vůle voličů po politické změně je i krokem ke zlepšení politické kultury.

Našel jste mezi zprávami třeba tu od pana Hamáčka nebo Filipa?

Já se musím přiznat, že jsem dostal minimálně stovky gratulací a nestačil jsem to všechno projít, takže zatím nevím. Třeba to někde mezi těmi všemi esemeskami je.

Video  Obří radost ve štábu Spolu: Fiala, Pekarová a Adamová se radovali z volebního triumfu  - Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Už vám prezidentská kancelář potvrdila den a čas schůzky s Milošem Zemanem?

Ještě ne, ale předpokládám, že bychom se s panem prezidentem měli vidět.

Nepředpokládáte, že vás na té schůzce bude prezident tlačit do toho, aby se ODS vykašlala na koalici SPOLU a sestavila vládní kabinet s hnutím ANO?

Jsem přesvědčen, že sobotním večerem se hodně změnilo, a že to musí každý vidět. Ta vůle voličů je jednoznačná. Aby tu byla vláda politické změny, a my jsme dopředu deklarovali, že koalice SPOLU bude jednat s koalicí Pirátů a Starostů a to jsme už včera večer (v sobotu, pozn. red.), kdy jsme podepsali společné memorandum a začali jsme hned pracovat, protože voliči nám dali velmi silný mandát. A myslím si, že toto musí vidět i všichni ústavní činitelé. Věřím, že dříve či později bude i pan prezident respektovat rozhodnutí voličů.

Array

Nebojíte se, že pan prezident bude prodlužovat lhůtu na to, aby vás pověřil sestavením vlády?

Pan prezident má samozřejmě pravomoc pověřit toho, koho uzná za vhodné a postupovat tak, jak to považuje za správné. Ale naše ústava a pravidla parlamentní demokracie říkají, že vláda se musí opírat o většinu v Poslanecké sněmovně a většina je jasná. Jsem přesvědčen, že to vidí i Miloš Zeman, že sázka na Andreje Babiše nemá smysl, jelikož nemá šanci vytvořit většinu.

Video  Tisková konference po jednání koalic  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Pan Babiš v sobotu večer říkal, že ANO osloví k jednání o nové vládě i koalici SPOLU. Co si od toho slibujete?

Nic, protože my jsme už před volbami říkali a slíbili to voličům, že nebudeme dělat koalici s populistickým hnutím ANO a extrémisty. To dodržíme. Některé strany, o které se Babišova vláda opírala, se ani do Sněmovny nedostaly. Výhradně budeme jednat o vládě jen mezi našimi koalicemi. Samozřejmě se jednání s hnutím ANO nebráním ve smyslu o uspořádání orgánů Sněmovny a dalších věcech, ale o vládě určitě ne.

Dovedete si představit Andreje Babiše v opoziční lavici?

Já doufám, že tam sedět bude a že nepoloží mandát. Vždycky říkal, že se mu Sněmovna nelíbí, tak je to na něm. Ale myslím si, že by tam měl usednout co nejdříve.

Celý rozhovor s předsedou ODS a lídrem koalice Spolu čtěte v pondělí v deníku Blesk.

Video  Veselí ve štábu SPOLU: Už je to tady! Petr do Strakovky! A pusa Pekarové a jejího muže  - Blesk - Jaroslav Šimáček
Video se připravuje ...

panda82 ( 9. listopadu 2021 17:35 )

vidí se jaký je slizoun, celý mastný nebo spocený? jen se leskne

panda82 ( 9. listopadu 2021 17:34 )

no bude, přece se nenecbá zahambit Babišem, ta jeho fy vynáší dost a dotace bere taky

oltec ( 11. října 2021 05:19 )

platí to pro babiše nechceme

oltec ( 11. října 2021 05:17 )

dobře ti tak

oltec ( 11. října 2021 05:16 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa